Pierwsze urodziny wystawy "Elementarz empatii"

CO // Pierwsze urodziny wystawy „Elementarz empatii"

KIEDY // 15 października (niedziela) 2023 od godz. 11:00

GDZIE // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

WSTĘP // wolny!

15 października 2023 roku od godz. 11.00 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na wspólne świętowanie pierwszych urodzin interaktywnej wystawy „Elementarz empatii”.

Ekspozycja w formie twórczego placu zabaw powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin. Jest ona zaproszeniem dla dzieci (5-10 lat) i bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii.

Alina Margolis-Edelman była lekarką, przyjaciółką dzieci, superbohaterką, która pomagała ludziom na całym świecie. Jej supermocą była empatia. Biografia Aliny jest dla nas punktem wyjścia do rozmowy o tym, że każdy może próbować zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze.

Alina na wystawie „Elementarz empatii” otoczona jest przez innych bohaterów i bohaterki. Spotkacie na niej różnorodnych mieszkańców – ludzi w różnym wieku, zwierzęta oraz las. Opowiadają oni swoje indywidualne historie, zapraszając do zabaw i doświadczeń, które wspierają zdobywanie supermocy empatii w praktyce dnia codziennego. Z okazji pierwszych urodzin wystawy będziecie mogli poznać ich bliżej. Pomogą nam w tym specjalne gościnie – edukatorki, które przeprowadzą warsztaty inspirowane wystawą „Elementarz empatii”. Korzystając z narzędzi pedagogiki teatru, filozofii, edukacji obywatelskiej, przestrzennej i ekologicznej, prowadzące wraz z bohaterami wystawy porozmawiają z nami o różnych aspektach i odcieniach empatii w 4 blokach warsztatowych: JA/DOM, WSPÓLNOTA, NATURA/ZWIERZĘTA oraz CZŁOWIEK/INNY.

Podczas uroczystości urodzinowej nie zabraknie także kącika animacyjnego oraz Krówek z Milanówka – ulubionego przysmaku Aliny Margolis-Edelman.

Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny. Do udziału zapraszamy całe rodziny – zadania będą ułożone w taki sposób, aby uczestnictwo w warsztacie było ciekawie spędzonym rodzinnym czasem w przyjaznej atmosferze.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy:  https://forms.gle/g3tqJ2mnbjJAyHGx6

PROGRAM WARSZTATÓW:

11.00-12.15 (dwa równoległe warsztaty)

NATURA I ZWIERZĘTA, CZYLI ZDOBĄDŹ SUPERMOC BUJNEJ WYOBRAŹNI I OPIEKUŃCZOŚCI / prowadzenie: Ania Chomczyńska-Czepiel / bohaterowie wystawy: Samira, Las i Pszczoły

Samira właśnie wyprowadziła się z ośrodka dla cudzoziemców, ale uwielbia pływać i marzy o tym, żeby dalej trenować pływanie i wystartować w olimpiadzie. Tam, gdzie kiedyś mieszkała brakuje wody i dlatego niektórzy ludzie decydują się na szukanie innego miejsca do życia. Przyczynił się do tego brak szacunku i empatii ludzi wobec Przyrody.

Na warsztatach wspólnie zastanowimy się, czym jest empatia dla Przyrody. Zajęcia będą przyrodniczym treningiem uważności, bo naprawdę kochać możemy tylko to, co dobrze poznamy i oswoimy. Będziemy słuchać, dotykać, wąchać, patrzeć, rysować, tworzyć i zachwycać się.

Anna Chomczyńska-Czepiel – na co dzień trenerka Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”. Absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Szkoły Trenerów MERITUM, a także licznych kursów pedagogicznych i przyrodniczych. W pracy najbardziej lubi towarzyszyć małym i dużym ludziom w okrywaniu piękna przyrody.

JA I DOM, CZYLI ZDOBĄDŹ SUPERMOC UWAŻNOŚCI I DIALOGU / prowadzenie: Justyna Czarnota-Misztal / bohaterowie wystawy: Ala i Barbara

Ala biega szybko jak wiatr i nie przepada za szkołą, bo trzeba siedzieć w ławce. Barbara natomiast nie lubi podróży do lekarza, bo porusza się o lasce. Mieszkają obok siebie i często rozmawiają. Podczas warsztatów pomogą nam odkryć „przepis na dom”.

Nasz dom czy mieszkanie to miejsce, w którym każda osoba z rodziny chce czuć się bezpiecznie i komfortowo oraz pragnie być tak samo ważna jak inni członkowie rodzinnej społeczności. To tu spotykają się nasze potrzeby – czasami podobne, ale czasami kompletnie różne. To tu spędzamy razem czas, negocjujemy zarówno to, co robimy wspólnie jak i to, co robimy osobno. Podczas warsztatów poprzez proste działania ruchowe inspirowane wystawą spróbujemy dać sobie chwilę czułości, empatii i zrozumienia dla naszej różnorodności. Rodziny stworzą swój intymny rytuał, który potem – jeśli tylko zechcą – będą mogły praktykować w codziennym życiu. 

Justyna Czarnota – pedagożka teatru, trenerka, kuratorka, managerka kultury. Jej głównym obszarem zainteresowania jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin, ciekawią ją szczególnie przedstawienia eksperymentujące z pozycją publiczności i modele działania wzmacniające bliskość między osobami na widowni.

12.30-13.45 (dwa równoległe warsztaty)

CZŁOWIEK/INNY, CZYLI ZDOBĄDŹ SUPERMOC CIEKAWOŚCI I SZACUNKU DO INNYCH / prowadzenie: Ania Jurek / bohaterowie wystawy: Henio i Mirek

Henio nie może chodzić – porusza się na wózku. Walczy o prawa zwierząt. Mirek jest na emeryturze i zbiera porozrzucane po Lesie Łagiewnickim śmieci. Piecze pyszne jabłeczniki. Henio i Mirek należą do tej samej wspólnoty mieszkaniowej. Podczas warsztatów pomogą nam zrozumieć, jak układać relacje z innymi i czuć się komfortowo w grupie, nie tracąc swojej wyjątkowości.

Na warsztacie będziemy rozmawiać o tym, iż na co dzień żyjemy w różnych grupach, mniejszych i większych, jesteśmy częścią rodziny, tworzymy małe społeczności, wspólnoty. W kraju żyjemy jako społeczeństwo i naród. Ale co to dla nas znaczy? Jak wspólnie decydować o ważnych sprawach, pomimo tego, że się różnimy? I czy różnice są ważniejsze niż to, co nas łączy?

Anna Jurek – edukatorka i filozofka. Propagatorka programu „Filozofowania z dziećmi” autorstwa Matthew Lipmana, w ramach którego prowadzi warsztaty z dziećmi i szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli. Licencjonowana trenerka w zakresie Projektu Edukacji Filozoficznej ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ™ autorstwa Jarosława Spychały. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. W 2017 roku otrzymała odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” za działalność na rzecz Miasta godną szczególnego uznania. Na Instagramie prowadzi profil @pani.cogito.filozofuje.

WSPÓLNOTA, CZYLI ZDOBĄDŹ SUPERMOC TOLERANCJI I ODPOWIEDZIALNOŚCI / prowadzenie: Hanna Zwierzchowska / bohaterowie wystawy: Olena i Tuan

Olena z mamą przyjechały niedawno do Polski z Ukrainy. Rodzice Tuana pochodzą z Wietnamu, ale chłopiec urodził się tutaj. Dzieci znają się ze szkoły, której przestrzeń nie jest dla nich przyjazna, m.in. nie mają, gdzie odpoczywać. Podczas warsztatów wspólnie z Oleną i Tuanem zastanowimy się, jak sprawić, by architektura uwzględniała różne potrzeby jej użytkowników.

Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest przestrzeń miejska i jak sprawić, by stała się dostępna dla wszystkich mieszkańców. Odkryjemy zakamarki architektury i spróbujemy zaprojektować miasto przyjazne dla każdego, kto je zamieszkuje!

Hanna Zwierzchowska – artystka i edukatorka. studentka Accademia di Belle Arti di Bologna we Włoszech. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Studium Pedagogicznego przy ASP WAW. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. w ramach autorskiego projektu podczas którego przeprowadziła kilkanaście wizyt studyjnych w muzeach i ośrodkach sztuki w Europie.

PARTNEREM PROGRAMU EDUKACYJNEGO „ELEMENTARZ EMPATII” JEST FIRMA FUJITSU.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380