• EN

Podcast „600 minut o Łodzi"

Zapraszamy do fascynującej podróży po historii Łodzi. Delektujcie się 16 odcinkami najnowszego podcastu pt. 600 minut o Łodzi", opowiadającymi o „kamieniach milowych” w dziejach naszego miasta. Odnicki czytane są przez uczennice i uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi. Odcinki zrealizowało Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.
Życzymy zasłuchania!

stopka logasie 600minut

W 2023 roku przypadają dwie ważne dla Łodzi rocznice: 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich oraz 200-lecie sprowadzenia do Łodzi pierwszych sukienników i tkaczy.
Chcemy uczcić te wydarzenia stworzeniem podcastów wspólnie ze osobami specjalizującymi się w historii naszego miasta oraz młodzieżą licealną. Dodatkową gratką jest fakt, że w trakcie odcinków, odczytywane są pasujące tematycznie fragmenty książek opisujące Łódź: „Drzewo życia” Chavy Rosenfarb (patronka 2023 roku w Łodzi), „Bracia Aszkenazy” Israela Singera, „Ciotka Ester”Ariego Aksztajna, „Ziemia Obiecana” Władysława Reymonta. 

Na podcast "600 minut o Łodzi składają się następujące odcinki:

1. „Gdzie będzie ulica Piotrkowska?”
Którego dnia tygodnia powstała ulica Piotrkowska? Czy ucierpiała w trakcie wielkiego wybuchu? Czy wszechświat zaczyna się, czy kończy na ulicy Piotrkowskiej? Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na kilka odpowiedzi istnieją i przedstawie je Sztandor Hanna z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



2. „Pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim”
Nie od dzisiaj wiadomo, że najdłuższe i najlepsze rozważania egzystencjalne zachodzą pod prysznicem. Piekielnie gorąca woda inspirowała nie tylko filozofów. Na jej mokrych barkach wygodnie usadowiła się także rewolucja przemysłowa. A jak do tego doszło? Nie wiem. Wie za to Natalia Boruń z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



3. „Kolej łódzka”
Tunele średnicowe, mniej (czy tam) więcej godzinka jazdy do Warszawy. Rozmowy o kolei w Łodzi potrafią rozgrzać do czerwności. I to już od dawna. W podróż ku początkom kolejarstwa w Łodzi zabierze nas Zofia Rodak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



4. „Transport szynowy w Łodzi"
O początach tranwaj... tramwna ... tarmnwna O łódzkich transporcie szynowym, jego unikalności, niepowtarzalności i rzec by można łódzkim rozmachu opowiada Filip Skowroński z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



5. „Łódzki Luwr przy ul. Ogrodowej” 
Własne M2 bez kredytu to marzenie nie jednego Polaka. Łódzcy fabrykanci patrzyli jednak trochę inaczej na kwestie mieszkaniowe. Więcej o tym opowiada Roksana Banaszczak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



6. „Rewolucja 1905 roku”
Początek XX wieku wstrząsnął carską Rosją. Swój udział w tych wydarzeniach miała Łódź i mieszkający w niej robotnicy. Między innymi o tym dlaczego w Łodzi znalazła się ulica Rewolucji 1905 roku opowiada uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi: Piotr Gacki.




7. „Lokalna wojna futbolowa"
Fenomen piłki nożnej wydaje się (zwłaszcza w Polsce) niewytłumaczalny. To przecież prosta gra: 22 osoby biegają za piłką przez 90 minut, a na końcu wygrywają Niemcy. Jak i kiedy gorączka piłkarska opanowała łodzian oraz jak wyglądały historię klubów piłkarskich w Łodzi opowie Wiktoria Nowińska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



8. „Bitwa Łódzka”
Jesienią 1914 roku w okolicach Łodzi doszło do największej bitwy manwerowej I wojny światowej. O tym jak walki w okoliach miasta wpłynęły na Łódź i losy zmagań wojsk carskich z niemieckimi i austro-węgierskimi opowiada Hanna Ceterowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



9. „P
ołączenie zakładów Scheiblera i Grohmana
Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic - zaśmiał się głośno. - To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można. A co będzie, jeśli właściciele jednych z największych łódzkich zakładów połączą siły? Wie to Filip Skowroński z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



10. „Łódź w czasie II wojny światowej”
Wojska niemieckie wkroczyły do Łodzi 9 września 1939 roku... a co było dalej? O historii Łodzi pod okupacją niemiecką opowiada A Roksana Banaszczak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



11. „Piekło na ziemii obiecanej”
Wiosną 1940 roku w północnej części Łodzi Niemcy stworzyli getto. O jego historii opowiada Dion Krawczuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



12. „Nie tylko getto. Obozy przymusowe w Łodzi”
W czasie II wojny światowej na terenie Łodzi powstał szereg obozów przymusowych: obozy dla Polaków wysiedlanych z Kraju Warty, obóz dla Roma i Sinti i obóz dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. Po wojnie natomiast na pobliskiej Sikawie utworzono obóz dla ludności niemieckiej. O losach ludzi w nich więzionych opowiada Alicja Ciołkowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



13. „Rosną Bałuty – siostra Warszawy i Nowej Huty”
II wojna światowa wywróciła porządek rzeczy w całej Europie Środkowej. Jak w tych zmianach odnalazła się Łódź? Czy robotnicze miasto stało się wizytówką robotniczego państwa? Historię Łodzi po 1945 roku opowiada opowiada Wiktoria Papiernik z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



14. „Czasem dobrze mieć wyższe wykształcenie”
Wjeżdżających do Łodzi witają dzisiaj dumnie tablice nazywające ją miastem akademickim. Kiedy zaczął się romans miasta z wyższym wykształceniem? Kolejny front porównań Łodzi i Manchesteru otwiera Wiktoria Papiernik z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



15. „Nie tylko Perecowicze”
O losach i trudach społeczności żydowskiej w Polsce po 1945 roku opowiada Hanna Ceterowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.



16. „Łódź jest włókniarką!”
W ostatnim odcinku podcastu opowiadamy o łódzkich robotnicach i robotnikach w PRL. Jak wyglądały strajki w Łodzi? Czy odnosiły sukcesy? O blaskach i cieniach PRL w Łodzi opowiada Dion Krawczuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.


Odcinki będą dostępne na kanale Youtube Centrum Dialogu i w serwisie SPOTIFY.


Projekty realizowane w 2023 r.

„Cienie przy drewnianym moście” - wybitna powieść o łódzkim Getcie

Projekt dotyczy wydania przez Centrum Dialogu powieści Zeni Larsson pt. „Cienie przy drewnianym moście”. To pierwsza część trylogii napisana przez urodzoną w Łodzi, a mieszkającą w Szwecji autorkę, która opowiada w niej historię kilku żydowskich rodzin przed wojną i ich losów w łódzkim getcie. Powieść zostanie przetłumaczona z języka szwedzkiego i wydana w 1000 egzemplarzy oraz w formie e-booka. Projekt realizowany w cyklu dwuletnim 2023-2024.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 40 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 67 820 PLN

Dofinansowano ze środków miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Łódź pamięta - Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi co roku organizuje obchody rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W 2023 r. przypada także kilka ważnych wydarzeń/rocznic nawiązujących do historii getta: 80. rocznica śmierci Dawida Sierakowiaka oraz 100. Rocznica urodzin Chavy Rosenfarb. Dla upamiętnienia powyższych rocznic, proponujemy organizację oficjalnych uroczystości upamiętniających - oddających cześć zamordowanym przez ich rodziny, mieszkańców Łodzi i najważniejsze osoby w państwie oraz ambasadorów krajów europejskich, a także dopełniające je wydarzenia edukacyjne i kulturalne skierowane do różnych grup wiekowych. Między innymi koncert ”Drzewo życia” inspirowany wierszami Chavy Rosenfarb.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 119 500 PLN. Całkowita wartość zadania: 196 500 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2023 – TOŻSAMOŚĆ

W ramach projektu zorganizowana zostanie kolejna edycja Festiwalu, który jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Łodzi. Wezmą w niej udział artyści z kraju i zagranicy przekraczający bariery, poszukujących i zaangażowanych, którzy stworzą spektakle, koncerty, spacery i warsztaty odwołujące się do bieżących kontekstów i wyzwań budując, wzmacniając i celebrując wspólnotę. W programie znalazły się m.in.: koncert Moka Efti Orchestra – znanego z niemieckiego kultowego serialu „Babilon Berlin", spektakle polskie, izraelskie i litewskie, wydarzenia przywołujące pamięć o przedwojennej żydowskiej Łodzi; muzyka trio Bastadra, chóru VRC, duetu Kadabra Dyskety Kusaje czy Symchy Kellera; wystawa streat artu „Światy równoległe". Przeprowadzimy również szereg działań edukacyjnych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 302 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 763 466,30 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Doposażenie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi dla zwiększenia potencjału edukacyjno-animacyjnego

W ramach zadnia zakupione zostanie doposażenie służące przystosowaniu Centrum Dialogu do rozszerzenia, wzmocnienia i udostępnienia szeroko rozumianej oferty edukacyjnej, animacji kulturalnej i artystycznej we własnym budynku i podczas imprez plenerowych. Nowy sprzęt komputerowy pozwoli na sprawniejszą niż dotychczas organizację wydarzeń, unowocześnienie urządzeń służących do obsługi audio-video ułatwi pracę osobom odpowiedzialnym za obsługę techniczną wydarzeń, prowadzenie nowoczesnej i w pełni profesjonalnej dokumentacji audio-wideo pozwoli udostępniać wydarzenia organizowane w siedzibie instytucji również w przestrzeni wirtualnej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 40 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 57 400 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

600 minut o Łodzi

Projekt „600 minut o Łodzi” polega na upowszechnieniu wiedzy o historii naszego miasta poprzez 16 odcinków podcastu opowiadających o „kamieniach milowych” w historii Łodzi. Do każdego odcinka podcastu zaproszona będzie osoba specjalizująca się w historii naszego miasta a lektorami będą uczniowie VI LO w Łodzi. Dodatkowo, w trakcie odcinków, odczytywane będą pasujące tematycznie fragmenty książek opisujące Łódź. Finałem projektu będzie seminarium edukacyjne dla nauczycieli o Historii Łodzi. Podcasty staną się też stałą częścią oferty edukacyjnej Centrum Dialogu.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Dofinansowanie MHP: 50 000 PLN. Całkowita wartość zadania 63 000 PLN

muzeum historii polskipatriotyzm jutra

Projekty zrealizowane w 2022 r.

Wystawa „Bądź jak Ala. Elementarz empatii”

W ramach projektu zorganizowano interdyscyplinarną wystawę „Elementarz empatii”, która obejmuje sztuki wizualne, performance i artefakty-obiekty artystyczne, umożliwiające odbiorcy dziecięcemu (5-10 lat) z dorosłym towarzyszem aktywny namysł nad szeroko i wielokierunkowo ujętym tematem empatii. Ze względu na specyfikę odbiorców i ich możliwości rozwojowe, wystawa została pomyślana jako ilustrowana opowieść, po której przewodniczką – „superbohaterką” jest postać historyczna – Alina Margolis-Edelman – lekarka i działaczka społeczna.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 150 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 200 100 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

„Ulica Dolna” powieść Ariego Aksztajna

Projekt dotyczy wydania przez Centrum Dialogu powieści Ariego Aksztajna „Ulica Dolna”, która jest kontynuacją wydanej w 2021 r. „Ciotki Ester”. Powieść, której akcja dzieje się w latach 30-tych XX wieku barwnie opisuje obraz wielokulturowej Łodzi, a zwłaszcza Bałut – dzielnicy, która w dziejach miasta ma swoją mitologię. Tytuł nigdy nie był tłumaczony na język polski. W ramach zadania książka zostanie przełożona z języka hebrajskiego i wydana w formie książkowej i e-book. Projekt realizowany w cyklu dwuletnim 2022-2023.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących

z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 28 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 72 100 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

„Listy do Abraszy”. Powieść o Łodzi

W ramach projektu wydany zostanie szósty i ostatni tom prozy Chavy Rosenfarb „Listy do Abraszy", który opowiada historię o Łodzi międzywojennej. Powieść zostanie przetłumaczona z języka jidysz i wydana w 1000 egzemplarzy oraz w formie e-booka. Projekt realizowany w cyklu dwuletnim 2022-2023.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących

z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 30 423 PLN. Całkowita wartość zadania: 71 346 PLN

Dofinansowano ze środków miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Elementarz empatii

Projekt był kontynuacją programu edukacyjnego pod wspólnym hasłem #EMPATIA realizowanego w 2021 roku przez Centrum Dialogu, którego osią i nadrzędnym celem było uzmysłowienie, jak ważna w życiu jest empatia. W ramach projektu powstał program edukacyjny skierowany do trzech grup odbiorców: rodzin, uczniów przedszkoli i szkół podstawowych (klas I-VI) oraz pedagogów. Uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w cyklicznych warsztatach i działaniach interdyscyplinarnych (prowadzonych przez artystów, działaczy społecznych, edukatorów i ekspertów) tj.: spacery filozoficzne, sensoryczne warsztaty terenowe, zajęcia wykorzystujące storytelling czy dramę stosowaną.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 70 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 94 000 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Obchody 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. Rocznicy Wielkiej Szpery

W ramach projektu zorganizowano obchody 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 80. rocznicy tragicznych wydarzeń Wielkiej Szpery - akcji wywiezienia z getta ponad 15 tys. osób - głównie dzieci do 10 roku życia. Dla upamiętnienia tych rocznic zorganizowano uroczystości oficjalnych dla oddania czci zamordowanym, przez ich rodziny i najważniejsze osoby w państwie oraz ambasadorów krajów europejskich, a także dopełniające obchody wydarzenia kulturalne. Między innymi koncert ”Potop świata” inspirowany wierszami dzieci z getta, działania artystyczne w symbolicznym miejscu rozpoczęcia Wielkiej Szpery, performance oraz liczne działania edukacyjne skierowane zarówno do dorosłych, jak i młodzieży uczącej się.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 220 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 296 500 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Łódź Bagdadem jest bajecznym

Projekt zakładał stworzenie strony internetowej oraz narzędzia dydaktycznego w postaci map Łodzi z nakładkami obrazującymi przemiany społeczne i infrastrukturalne w kontekście dążenia do niepodległości. Zobrazowane zostały miejsca, bohaterowie i symbole związane z wydarzeniami historycznymi w Łodzi. Materiały merytoryczne zostały stworzone przez uczniów łódzkich szkół na warsztatach i wykorzystane do stworzenia nakładek tematycznych oraz opisowych rozszerzeń w postaci artykułów na stronie internetowej, do której odnoszą QR kody umieszczone na mapach. Narzędzie dydaktyczne zostanie przekazane nauczycielom, którzy z jego pomocą przeprowadzą lekcje. Mapy staną się też częścią oferty edukacyjnej Centrum Dialogu w połączeniu z nową wystawą.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Dofinansowanie MHP: 61 000 PLN. Całkowita wartość zadania 76 500 PLN

muzeum historii polskipatriotyzm jutra

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022

W ramach projektu zorganizowany został Festiwal Łódź Czterech Kultur, który jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Łodzi. Ideą festiwalu jest budowanie nowoczesnej miejskiej tożsamości wokół wartości takich jak różnorodność, akceptacja i porozumienie bez uprzedzeń oraz promocja kultury miejskiej dostępnej dla wszystkich mieszkańców. Odbyły się koncerty z udziałem wybitnych wykonawców z Polski, Niemiec, Izraela, Białorusi i Ukrainy, ale także kameralne spotkania, premierowe spektakle, wystawy i warsztaty – dziewięć wrześniowych festiwalowych dni to kilkadziesiąt wyjątkowych wydarzeń muzycznych, a także z obszaru teatru, sztuk wizualnych i edukacji, realizowanych pod wspólnym hasłem: „Bliscy”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 218 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 1 035 100 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Projekty zrealizowane w 2021 r.

Obchody 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

W 2021 r. przypadała 80. rocznica deportacji Żydów z Europy Zachodniej, a także 77. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Dla upamiętnienia powyższych rocznic zorganizowano oficjalne uroczystości dla oddania czci zamordowanym, przez ich rodziny i najważniejsze osoby w państwie oraz ambasadorów krajów europejskich. Dopełnieniem były wyjątkowe wydarzenia kulturalne, tj. koncert "Dybuk" w 100 rocznicę pierwszego wykonania utworu oraz wystawa "Siostry Kafki" przygotowana przez artystki z Polski i Niemiec.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKDNiS: 80 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 108 000 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKDNiSuml dofinansowano

Wszystkich kochać! Nikogo nie oszczędzać! Całoroczne rozbudzanie #EMPATII

Projekt dotyczy organizacji serii ponad 60 różnorodnych warsztatów, których osią i nadrzędnym celem było uzmysłowienie nam wszystkim jak ważna w życiu jest empatia. Na konkretnych przykładach pokazano jak empatią można naprawiać świat wokół nas. Zorganizowane zostały spotkania z pracownikami charytatywnych NGO, warsztaty z komunikacji bez przemocy oraz o Piramidzie nienawiści Allporta, uczono szanować różnorodność dzięki spotkaniom z obcokrajowcami mieszkającymi na stałe w Łodzi oraz oferowano warsztaty rękodzielnicze o alfabetach innych niż "nasz".

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKDNiS: 43 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 54 000 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKDNiSuml dofinansowano

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2021

Projekt miał na celu zorganizowanie kolejnej edycji Festiwalu, w skład którego wchodziły koncerty z udziałem wybitnych wykonawców polskiej sceny muzycznej, kameralne spotkania, premierowe spektakle, wystawy w przestrzeni miejskiej i wydarzenia edukacyjne. Udział wzięli artyści muzycy z Polski, Niemiec, Izraela, Białorusi i Ukrainy. Podczas dziewięciu dni festiwalowych odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń w różnych miejscach Łodzi i z różnych obszarów artystycznych (z dominującą muzyką) spiętych jednym hasłem: "Przyszłość teraz!".

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKDNiS: 256 460 PLN. Całkowita wartość zadania: 827 655 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKDNiSuml dofinansowano

Powieść „Ciotka Ester” Ariego Aksztajna

Projekt dotyczył opublikowania przez Centrum Dialogu wartościowej artystycznie oraz poznawczo powieści „Ciotka Ester” Ariego Aksztajna (1000 egz), która odsłania przed czytelnikami przedwojenną oraz gettową historię Łodzi, tym razem widzianą oczami żydowskiego chłopca z łódzkich Bałut. Książka była wcześniej raz wydana w bardzo niskim nakładzie i praktycznie niedostępna na polskim rynku.
W ramach projektu poprawiono tłumaczenie, zdigitalizowano, książka została wydana w formie papierowej oraz e-book.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKDNiS: 26 400 PLN. Całkowita wartość zadania: 46 900 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKDNiSuml dofinansowano

Rzeźba Abramka Koplowicza w Parku Ocalałych w Łodzi

Projekt polegał na zamówieniu i wykonaniu rzeźby Abramka Koplowicza, chłopca, który zginął w łódzkim getcie, pozostawiając po sobie przepiękny, inspirujący wiersz "Marzenie", w którym opisuje swoje marzenia podróży po całym świecie. Rzeźba jest pomnikiem dla tysięcy dzieci, które zginęły w getcie na terenie Litzmannstadt. Wykonała ją doświadczona rzeźbiarka Magdalena Walczak, której prace zdobią już wiele miejsc w Łodzi. Rzeźba stanęła przed budynkiem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, w Parku Ocalałych.

Dofinansowano w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021” . Dofinansowanie CRP: 89 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 99 000 PLN

Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2022.

Bałuty Stare/Nowe

Celem projektu było pokazanie szerszej publiczności Bałut - jednej z najbardziej nietuzinkowych dzielnic wielkich polskich miast, poprzez przybliżenie wielokulturowej historii tej dzielnicy, jej kultowych miejsc, sylwetek mieszkańców, poprzez zapoznanie odbiorców z bogatą historią miejsca i możliwością czerpania inspiracji do działania z kultury polskiej, żydowskiej czy rosyjskiej.

Stworzono aplikację o Bałutach gromadzącą materiały archiwalne i liczne rezultaty dotychczasowych działań Centrum Dialogu. Odnaleziono w archiwach i powtórnie opublikowano dziesięć historycznych reportaży o Bałutach. Zarejestrowano i upowszechniono wywiady ze znawcami Bałut pokazujące rozwój i przemiany tej dzielnicy na przestrzeni dwóch stuleci. Stworzono wirtualną wystawy on-line fotografii Łukasza z Bałut.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Dofinansowanie MHP: 50 000 PLN. Całkowita wartość zadania 62 960 PLN

muzeum historii polskipatriotyzm jutra

Projekty zrealizowane w 2020 r.

Pamięć wojny. Obchody 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Projekt dotyczył uczczenia obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej a także 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Dla upamiętnienia powyższych rocznic obok uroczystości oficjalnych i religijnych odbywających się na Cmentarzu Żydowskim i Stacji Radegast zrealizowano wyjątkowy koncert: "Ptaki smutku", na kanwie twórczości urodzonego na Bałutach, Ocalałego z łódzkiego getta, Jeszajahu Szpiegla. Obchody uświetniła również seria wydarzeń towarzyszących, jak spotkania, wykłady, spacery, jednak w związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią, były one nagrywane wcześniej i odtwarzane w Internecie w tradycyjnym czasie odbywania się obchodów rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

Celem projektu jest upamiętnienie ofiar getta łódzkiego oraz spopularyzowanie i upowszechnienie wiedzy o miejscu pamięci jakim jest obszar Litzmannstadt Getto wraz z cmentarzem żydowskim znajdującym się na jego terenie, upowszechnienie historii Litzmannstadt Getto.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 62 240 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 105 240 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Festiwal Łódź Czterech Kultur

W ramach projektu zrealizowana została kolejna edycja festiwalu, którego ideą jest budowanie nowoczesnej miejskiej tożsamości wokół wartości takich jak różnorodność, tolerancja i zrozumienie bez uprzedzeń. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka. Edycja 2020 odbywała się pod hasłem "Przyszłość bez powrotu", które to hasło przybliżone zostało głównie przez wydarzenia muzyczne.
W czasie kilkudniowego święta kultury zaprezentowano unikalne wydarzenia o wysokich walorach artystycznych, w tym 14 premier. W Łodzi zaprezentowali się wybitni współcześni artyści zarówno z Polski jak i ze świata.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 300 000 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 463 245 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

Logotypy: MKiDN i Łódź (jak w 2019).

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Marzenie Abramka

Projekt dotyczył nietypowej wystawy, której motywem przewodnim będzie wiersz pt. „Marzenie” Abramka Koplowicza, żydowskiego chłopca tworzącego utwory poetyckie w łódzkim getcie. Koncept instalacji i jej scenariusz oraz warsztaty edukacyjne i muzyczne, które jej towarzyszyły, miały na celu interakcję z odbiorcą, pobudzenie go do formułowania własnych marzeń, kreatywności, wiary w sprawczość swoich działań, a także przybliżenie historii autora wiersza i losu dzieci w czasie II wojny światowej. Wystawa jest rodzajem "sensorycznego placu zabaw" o marzeniach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. MKiDN: 51 660 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 69 010 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Chava Rosenfarb „Bociany”

Projekt dotyczył przetłumaczenia z języka jidysz i wydania po raz pierwszy w języku polskim wartościowej artystycznie i poznawczo powieści Chavy Rosenfarb "Bociany. Opowieść o sztetlu" (1000 egz.). Książka opowiada o niewielkim polsko-żydowskim miasteczku z początku XX wieku i nawiązuje do losów bohaterów wcześniej wydanej trzytomowej powieści „Drzewo życia”. Opublikowanie (także w formie ebooka) wybitnej, nagradzanej na świecie prozy, niedostępnej dotąd w Polsce, stało się okazją do wzbogacenia wiedzy o wielokulturowej, przedwojennej Polsce szerszemu gronu czytelników. Zadanie ukierunkowane było na propagowanie literatury o wybitnych walorach artystycznych, przybliżającej również historię Polski, nie mieszczącej się w realiach rynku komercyjnego. Projekt realizowany w cyklu dwuletnim 2020-2021.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. MKiDN: 38 000 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 86 500 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Nie tylko szablą – piórkiem i tuszem w walce z najeźdźcą

Celem projektu było zwiększeniem świadomości mieszkańców województwa łódzkiego na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości, poprzez podkreślenie roli jaką odegrały w tym procesie postaci związane ściśle z naszym regionem. Zorganizowana została wystawa poświęcona niezwykłej postaci łodzianina - Artura Szyka, artysty grafika, ilustratora książek, karykaturzysty, polskiego patrioty. Wystawa pokazana została w Łodzi, Koluszkach i Zgierzu i była wzbogacona broszurą i serią reprodukcji grafik Szyka z okresu wojny bolszewickiej. Zorganizowana została również gra miejska oraz seria działań edukacyjnych.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Kwota dofinansowania 34 400 PLN brutto.

Niepodległauml dofinansowano

Wydanie książki Romana Kenta pt. "Jedynym wyjściem była odwaga"

Projekt dotyczy wydania autobiograficznej książki Romana Kenta Courage Was Only Option, w 95 urodziny autora, łodzianina, Ocalałego z łódzkiego getta, osoby bardzo ważnej dla pamięci i historii zarówno Łodzi jak i Polski, jak i polsko żydowskich relacji.

Dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w wysokości 31.286,14 zł.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Wirtualne Centrum Dialogu

Projekt polegał na zmodyfikowaniu strony internetowej Centrum Dialogu w celu przystosowania działalności instytucji do sytuacji ogólnego zamknięcia wymuszonego epidemią. W tym celu zmodyfikowano katalog dostępnych zasobów do prezentacji online, dodano wirtualny spacer obejmujący przestrzeń Parku Ocalałych i budynku Centrum Dialogu wraz ze znajdującymi się w nim ekspozycjami, stworzono internetową przestrzeń edukacyjną umożliwiającą prowadzenie działalności edukacyjnej online.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci w wysokości 61000 PLN. Całkowita wartość zadania 68200 PLN.

MKIDN, NCK. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura w sieci".

Projekty zrealizowane w 2019 r

Festiwal Łódź Czterech Kultur

W ramach projektu zorganizowana została kolejna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Jest to święto nowoczesnej Łodzi, otwartej i różnorodnej, która siłę czerpie ze swojej historii. Projekt jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Jednak festiwal nie zamyka się w przeszłości – tak jak samo miasto dynamicznie się rozwija i zmienia; opowiada o współistnieniu, tolerancji, otwartości i porozumieniu, do których kluczem jest uniwersalny język sztuki. Edycja 2019 odbyła się w dniach 06.09-15.09.2019, pod hasłem Współistnienie, które zdefiniowane zostało głównie poprzez wydarzenia muzyczne.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 112 780 PLN. Całkowita wartość zadania: 1 535 300 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Sponsorzy festiwalu

RossmannMCKB

Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Projekt dotyczył obchodów 75. Rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Uświetniły ją liczne wydarzenia towarzyszące – koncerty z udziałem światowej sławy polskich muzyków, premierowe projekcje filmowe, wystawy, spotkania z Ocalałymi i ich rodzinami, spacery edukacyjne i publikacje. Długoterminowe działania edukacyjne skierowane były do lokalnych mieszkańców z Łodzi i okolic.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 112 780 PLN. Całkowita wartość zadania: 188 280 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Rok Marka Edelmana i Marek Edelman: Człowiek

W ramach projektu zrealizowana została wystawa "Marek Edelman. Człowiek stulecia", która stanowiła najważniejszy element obchodów Roku Marka Edelmana. Przez cały rok, towarzyszyły jej liczne wydarzenia: spotkania, pokazy filmów, spektakle. Wystawa zostanie też rozszerzona o prace współczesnych artystów, zainspirowane postacią Marka Edelmana i problematyką podejmowaną przez wystawę.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 100 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 140 000 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Edelman - powieść graficzna

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Najważniejsza jest pamięć

uml dofinansowano

Cztery religie, cztery kultury - warsztaty kreatywne o świątyniach Łodzi

Celem zadania jest edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych na temat charakterystycznych cech kulturowych czterech wyznań tworzących przedwojenną Łódź, architektury sakralnej istotnej dla tożsamości lokalnej oraz propagowanie wiedzy, szacunku i tolerancji wobec osób innych wyznań. Zorganizowany został cykl warsztatów z wykorzystaniem nowatorskiego narzędzia edukacyjnego w postaci klocków architektonicznych oraz filmów. Dzięki atrakcyjnej formie pracy w grupie trudna wiedza i niełatwe pojęcia zostały przyswojone w szybki i przyjemny sposób.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 56 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 75 000 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanie

Kurier FM

W ramach projektu młodzież została zapoznana z tajnikami pracy dziennikarzy radiowych. Zorganizowane zostały trzy rodzaje warsztatów dziennikarskich: reportażu radiowego, produkcji dźwięku oraz warsztaty obsługi sprzętu radiowego. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy młodzież własnoręcznie stworzyła 10 reportaży radiowych, które były transmitowane w lokalnej stacji radiowej, młodzież również współprowadziła cykliczne audycje. Tematyka reportaży dotyczyła „rocznicowych” wydarzeń i postaci w 2019 roku – Marka Edelmana, Likwidacji getta łódzkiego oraz wybuchu II wojny światowej. Powstała również mobilna wystawa opowiadająca wojenny życiorys Marka Edelmana.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Dofinansowanie MHP: 21 000 PLN. Całkowita wartość zadania 29 400 PLN

muzeum historii polskipatriotyzm jutra

„Najdziwniejsze z miejsc” Annette Libeskind Berkovits

Wydanie w języku polskim wartościowej poznawczo, niepublikowanej w Polsce książki „Najdziwniejsze z miejsc” Annette Libeskind Berkovits, siostry jednego z najsławniejszych architektów świata. Książka opisuje losy związanej z Łodzią rodziny Libeskindów na przestrzeni kilkudziesięciu lat, a przede wszystkim postać ojca Nachmana Libeskinda, który urodził się w Łodzi na początku XX w. i był wielkim polskim patriotą. Projekt realizowany w cyklu dwuletnim 2019-2020.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 39 500 PLN. Całkowita wartość zadania: 89 500 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Chava Rosenfarb "Opowieść o miłości i Łodzi"

Wydanie po raz pierwszy w języku polskim wartościowej artystycznie i poznawczo powieści Chavy Rosenfarb "Opowieść o miłości i Łodzi" (1000 egz.). Publikacja nawiązuje do trylogii „Drzewo życia”, która w latach 2015-2017 została wydana dzięki dofinansowaniom MKiDN. Książka opowiada wcześniejsze losy bohaterów trylogii – odwołuje się do ich czasów młodości i dojrzewania, które miały miejsce w przededniu tragicznych dziejów II wojny światowej. Projekt realizowany w cyklu dwuletnim 2019-2020.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 40 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 90 500 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanie

Chava Rosenfarb "Drzewo życia" Tom 3

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

"Sygnowano Bajgelman: Impresje": Wydanie płyty z utworami Dawida Bajgelmana w autorskim wykonaniu Tubis Trio

Celem projektu było przybliżenie twórczości Dawida Bajgelmana, polskiego kompozytora i dyrygenta, pochodzenia żydowskiego, poprzez wydanie płyty CD (2000 szt.) oraz udostępnienie materiału w formie plików audio do odsłuchu online oraz pobrania ze strony.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 42 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 56 020 PLN

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieInstytut Muzyki i Tańcauml dofinansowano

Unowocześnienie wyposażenia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

W ramach zadnia zostały dokonane jednorazowe zakupy inwestycyjne służące przystosowaniu Centrum Dialogu do rozszerzenia i wzmocnienia szeroko rozumianej oferty edukacyjnej, animacji kulturalnej i artystycznej we własnym budynku. Zakupiony został nowy sprzęt komputerowy oraz nowy sprzęt do obsługi wydarzeń muzycznych. Usprawniono również sterowanie systemem nagłośnieniowym i oświetleniowym.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 36 000 PLN. Całkowita wartość zadania: 48 110 PLN.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380