Wynajem wystaw

Wynajem wystaw

MAREK EDELMAN. CZŁOWIEK

wystawa marek edelman

W 2019 roku obchodziliśmy stulecie urodzin Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, współpracownika KOR, „sumienia solidarności”. Chcąc go uhonorować, uczestnicy projektu edukacyjnego „Kurier FM” stworzyli mobilną wystawę opowiadającą o życiu patrona Centrum Dialogu.

Wystawa, w całości stworzona przez uczniów łódzkich szkół średnich,  skupia się na wojennych doświadczeniach Marka Edelmana – tworzeniu gett na ziemiach polskich, walce w dwóch powstaniach w Warszawie. Każda plansza opatrzona jest cytatem Marka Edelmana.

Wystawa wykorzystuję technologię kodów QR dzięki czemu można oglądać ją samodzielnie, bez pomocy przewodnika.

Na wystawę składa się 5 dwustronnych plansz o wymiarach 2 m x 1 m.

Projekt „Kurier FM” został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Kontakt: Michał Adamiak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EDELMAN. KOMIKS

Wystawa wybranych plansz komiksowych pochodzących z powieści graficznej „EDELMAN”. W swojej pracy autorzy wykorzystują oryginalne fotografie, by jak najdokładniej opowiedzieć losy Marka Edelmana. Publikacja ukazuje życie Marka Edelmana - Polaka, Żyda, lekarza, powstańca, opozycjonisty, człowieka, który zawsze starał się przeciwstawiać złu i stawać po stronie słabszych.

Komiks ukazuje Marka Edelmana, jako człowieka, który wielokrotnie musiał podejmować się walki o wolność dla siebie i innych. Poznamy go też jako działacza antykomunistycznej opozycji demokratycznej, w którą zaangażował się nie bacząc na konsekwencje. W końcu zaś tego, który doczekał wolnej Polski i nie zamilkł, angażując się w rozwiązanie kolejnych konfliktów, jak ten w byłej Jugosławii.

Autorzy komiksu, to zespół doświadczonych twórców: Michał Arkusiński – rysownik, Maciej Cholewiński – scenarzysta, Piotr Kasiński – scenarzysta, Katarzyna Tośta – koordynatorka wydania publikacji.

Wystawa składa się z 11 plansz komiksu na piankach w formacie 50 x 70 cm.

Kontakt: Agnieszka Wilczek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIE MA DZIECI, SĄ LUDZIE. PRAWA DZIECKA TO PRAWA CZŁOWIEKA

18527888 1777111808972955 2873178024127286137 n

W 2017 roku minęło 75 lat od jednego z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z historią II wojny światowej. Z getta utworzonego na terenie Łodzi we wrześniu 1942 roku Niemcy kazali wywieźć wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia, ponieważ nie nadawały się do pracy. Centrum Dialogu przygotowało specjalną wystawę o prawach dziecka.
Choć od tych tragicznych wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą Wielka Szpera, minęło kilkadziesiąt lat, ludzkość nie wyciągnęła wniosków. Mimo powołania wielu międzynarodowych instytucji, mających chronić najmłodszych, nieustannie łamane są ich prawa. Także teraz na świecie toczą się wojny: w Syrii, na Ukrainie, napięta sytuacja jest w Azji, dzieci umierają z głodu w Afryce.

Wystawa "Nie ma dzieci są ludzie.. Prawa dziecka to prawa człowieka" powstała w ramach projektu "Dzieci XXI wieku". 

Wystawa została przeniesiona na 11 rollupów (2m x 1m) dzięki współpracy i dofinansowaniu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Kontakt: Michał Adamiak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DAWID BAJGELMAN. ŚLADY

74 RLLG fej tlo

Wystawa poświęcona postaci Dawida Bajgelmana barwnej i ważnej postaci w muzycznym świecie polskiego międzywojnia i lat wojny. Muzyk, kompozytor i dyrygent przez wiele lat związany z Łodzią. Komponował muzykę teatralną i kabaretową, kierował wieloma orkiestrami, pisał popularne szlagiery, ale w pamięci pozostanie przede wszystkim jako autor przejmujących, muzycznych opowieści z czasów Zagłady - piosenek, które powstały w łódzkim getcie. Chcieliśmy przypomnieć jego osobę, dlatego w ramach 74. rocznicy likwidacji getta poświeciliśmy mu trzy projekty: wystawę i dwa koncerty.

„…Bóg zamknął świat i wszędzie jest noc…” słowa jednej z jego piosenek powstałych w łódzkim getcie mówią wszystko, tworzą tragiczny obraz czasów i ostatnich lat życia wielkiego żydowskiego artysty.

Autorka wystawy: Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Projekt graficzny: Adam Sikorski

Koordynacja: Magdalena Kamińska

Partnerzy wystawy: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Archiwum Państwowe w Łodzi, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Wystawa stworzona w wersji mobilnej składa się z pięciu dwustronnych plansz o wymiarach 2 m x 1 m.

Kontakt: Agnieszka Wilczek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BOBKOWSKI. CHULIGAN WOLNOŚCI

"Człowiek wolny, intelektualista, pisarz i poeta naprawdę wolny, który chce być wolny, będzie do końca tego świata miał coś z chuligana. Flaubert, już stary, napisał w jednym z listów: „Wszystkie sztandary zostały do tego stopnia splamione krwią i gównem, iż byłby już czas nie mieć żadnego”. Czyż nie typowe zdanie chuligana? Otóż ja, jako chuligan wolności, nie chcę się poddać kontroli." Andrzej Bobkowski, z listu do stryja.

Wystawa poświęcona Andrzejowi Bobkowskiemu (1913-1961) niemal całe dorosłe życie przeżył poza Polską – najpierw we Francji, potem w Gwatemali. Był przede wszystkim autorem "Szkiców piórkiem", które opublikował Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku – To jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie – podkreślał Jerzy Giedroyc, redaktor polskiej Kultury. Bobkowski zostawił też sztukę teatralną "Czarny piasek" (1959) oraz sporo opowiadań, szkiców i notatek rozsianych po różnych czasopismach, a potem zebranych w książkach. Jego utwory prozą ukazywały się nie tylko w paryskiej Kulturze i londyńskich Wiadomościach, ale również w prasie krajowej. W latach 40. publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Dziś i Jutro, Twórczości i Nowinach Literackich. W 1970 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu wyszedł tom szkiców i opowiadań Coco de Oro, gdzie trafiły teksty zamieszczane w Kulturze. W 1994 roku opublikowano Opowiadania i szkice, gdzie  trafiły głównie eseje z Wiadomości i Tygodnika Powszechnego. Bobkowski jest też autorem setek wspaniałych listów, które stopniowo są publikowane, m.in. do Jerzego Giedroycia, Jarosława Iwaszkiewicza czy Tymona Terleckiego.

Kontakt: Agnieszka Wilczek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ARTUR SZYK. CZŁOWIEK DIALOGU

Wystawa o Arturze Szyku (1894-1951), światowej sławy artyście miniatur, karykatur, ilustratorze książek. Był twórcą ilustracji m.in. do "Statutu Kaliskiego", "Hagady", wielu miniatur biblijnych, bajek np. Artura Andersena, a także karykatur antyhitlerowskich znanych jako "The New Order".

16 czerwca 1894 roku, urodził się w Łodzi Artur Szyk (1894-1951)- jeden z najciekawszych i najbardziej zaskakujących artystów przedwojennej Łodzi. W historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako mistrz miniatury i autor antyfaszystowskich plakatów. Spod jego ręki wyszła m.in. „Haggada”, „Księga Estery” czy “Pieśń nad pieśniami”, czy "Statut Kaliski", gdzie na 45 kartach przedstawił w formie miniatur polsko-żydowskie dzieje począwszy od XIII wieku, kiedy Żydom w Polsce nadany został przez księcia Bolesława Pobożnego tytułowy Statut Kaliski, czyli przywilej, który określał ich status prawny aż do czasów współczesnych.

Więcej o Arturze Szyku: https://www.centrumdialogu.com/ebooks/szyk/

Kontakt: Agnieszka Wilczek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380