Tłumaczenie świata - cykl wykładów

W 2015 r. zorganizowaliśmy cykl wykładów z serii „Tłumaczenie świata”. Wykłady odpowiadają na najbardziej aktualne problemy, które dotyczą nas wszystkich, mieszkańców Polski, Europy, świata. Zainaugurował je w styczniu prof. Władysław Bartoszewski, w pierwszym roku wśród gości byli m.in.: Konstanty Gebert, prof. Marek M. Dziekan, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, rabin Abraham Skórka, arcybiskup Grzegorz Ryś, Daniel Libeskind i wiele innych osób. Co roku tematyka wykładów jest nieco inna.

Tłumaczenie świata – cykl wykładówW od października 2015 do czerwca 2016 roku, wspólnie z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego, zrealizowaliśmy cykl wykładów „Świat Islamu. Korzenie, rozwój stereotypy”. Rozmawialiśmy m.in. o początkach islamu i muzułmańskim kalendarzu, o Koranie, islamie i innych religiach, o genezie ładu terytorialnego i politycznego Bliskiego Wschodu o Arabskiej Wiośnie, o konflikcie izraelsko-arabskim oraz regionalnych i międzynarodowych konsekwencjach powstania Państwa Islamskiego i wielu innych.

Od października 2016 do czerwca 2017 roku podjęliśmy temat „Żydowskie tematy. Religia. Tradycja. Kultura”. Cykl towarzyszył obecnej w Centrum wystawie „Lodzer miszmasz, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi”. W programie było i o żydowskim kalendarzu i zasadach judaizmu, o różnych świętach (m.in. o Purim, Rosz ha Szanie, Pesach i Chanuce), o koszernej kuchni, dialogu chrześcijaństwa i judaizmu oraz sztuce łódzkich Żydów, o chasydyzmie i feminizmie.

W 2017 roku – w jubileuszowym roku Reformacji, został zorganizowany cykl wykładów we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską św. Mateusza w Łodzi pt. „500 lat Reformacji. Łódź. Historia. Tradycja. Współczesność”. Rozmawialiśmy zarówno o doktrynie protestanckiej, jak i historii ostatnich pięciu wieków dla protestantyzmu, o tradycjach świątecznych i społecznym zaangażowaniu kościołów ewangelickich, o roli muzyki w tradycji ewangelickiej tajemnicy kryjącej się w przekładach psalmów.

W listopadzie  2018 roku – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy cykl „Łódź niepodległa”. Historycy i znawcy Łodzi opowiadali, jak wyglądały ostatnie lata I wojny światowej i pierwsze lata po jej zakończeniu, czym żyła międzywojenna Łódź i jak wyglądało życie polityczne i społeczne II Rzeczypospolitej.

W ramach Roku Marka Edelmana w 2019 roku organizowaliśmy szereg spotkań, wykładów i rozmów o tematach bliskich Patronowi Centrum. Przyświecały im 4 hasła: „Najważniejsze jest życie”, „Najważniejsza jest wolność”, „Najważniejsza jest miłość”, „Najważniejsza jest pamięć.

Więcej o Roku Marka Edelmana

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380