Pozostałe

Koncert charytatywny „Łódź Miłości” – gramy, pomagamy // luty/marzec/czerwiec

Koncert charytatywny „Łódź Miłości” – gramy, pomagamy // luty/marzec/czerwiecPomysł na koncert charytatywny Łódź Miłości narodził się w 2017 r., z potrzeby pomocy mieszkańcom Syrii podczas trwającego tam już od kilku lat konfliktu. Inicjatorami koncertu są łódzcy artyści: Ola Kozioł i Suavas Lewy. Do tej pory zrealizowaliśmy już kilka edycji wydarzenia z udziałem wielu łódzkich wokalistów/wokalistek i zespołów. Zawsze organizujemy zbiórkę razem z Polską Akcją Humanitarną, przeznaczając zebrane środki na najbardziej potrzebujących na świecie.

Koncert charytatywny „Łódź Miłości” – gramy, pomagamy // luty/marzec/czerwiecW 2017 r. artyści grali dla Syrii. Nasi wolontariusze podczas wieczoru 11. lutego 2017 r. prowadzili zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii, w tym ewakuowanym mieszkańcom Aleppo. PAH pomaga uchodźcom w obozach w Syrii, zapewniając dostęp do bezpiecznej wody, żywności i opieki medycznej.

Podczas „Łodzi Miłości” wystąpili: 19 Wiosen, Alles, Demolka, Diabubu, Dzikie Jabłka, Kozioł/Lewy, Ted Nemeth, Zespół Łukasza z Bałut. Zebraliśmy 5473,40 zł i 10 euro.

Koncert charytatywny „Łódź Miłości” – gramy, pomagamy // luty/marzec/czerwiec23. marca 2018 r. zorganizowaliśmy drugą edycję „Łodzi Miłości” w ramach naszego cyklicznego wydarzenia Kolorowa Tolerancja. Koncert odbył się we współpracy z Fabryką Sztuki oraz z inicjatorami: Olą Kozioł i Suavasem Lewym. Znów zbieraliśmy pieniądze na działania PAH w Syrii. Na początku 2018 roku świat obiegły doniesienia o kolejnych tragicznych wydarzeniach i o dramacie syryjskich cywilów we wschodniej Ghoucie. Wówczas w ciągu kilki dni w bombardowaniach zginęło ponad 600 ludzi, mieszkańcy miasta zostali pozbawieni pomocy medycznej, brakowało żywności i wody. Trudna sytuacja panowała również na północy kraju. Na początku stycznia 2018 r. z powodu eskalacji walk w regionie swoje domy opuściło ponad 200 000 osób.

Podczas Łodzi Miłości #2 wystąpili: Przepraszam - 18 Rzek, Bielas i Marynarze, Wieże Fabryk, Niebiescy i Kutman. Podczas koncertu odbywała się także aukcja prac podarowanych przez łódzkich artystów.

Zebraliśmy 3653,85 zł, 30,70 euro, 1 koronę czeską i 3 dolary kanadyjskie.

Koncert charytatywny „Łódź Miłości” – gramy, pomagamy // luty/marzec/czerwiecKolejna, trzecia, edycja „Łodzi Miłości” odbyła się dnia 7. czerwca 2019 r. Łódź Miłości płynie dalej! Łódzcy muzycy po raz trzeci zagrali charytatywnie – tym razem dla Sudanu Południowego.

Sudan Południowy uzyskał niepodległość w 2011 roku, po zakończeniu trwającej ponad 20 lat wojny domowej. Niestety, w rzeczywistości kraj jest wciąż skonfliktowany. Sytuację utrudniają również trudne warunki klimatyczne i kryzys ekonomiczny kraju. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy Sudanu Południowego migrują w inne części kraju lub poza jego granice w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia, wody i żywności.

Polska Akcja Humanitarna działa w Sudanie Południowym od 2006 roku. Priorytetem jest zapewnienie ludziom dostępu do czystej wody i bezpiecznych warunków higienicznych. Prowadzony jest również szeroki zakres działań z zakresu bezpieczeństwa żywnościowego. Osoby wewnętrznie przemieszczone, powracające do domów i lokalne społeczności wspierane są dystrybucjami przedmiotów pierwszej potrzeby i schronień.

PAH buduje i remontuje studnie, latryny i stacje mycia rąk. Dba o odpowiednie warunki sanitarne w szkołach. Edukuje z zakresu dobrych praktyk higienicznych i rozdaje pakiety z produktami niezbędnymi do zapewnienia sobie i swojej rodzinie odpowiedniego bezpieczeństwa higienicznego.

Centrum Dialogu wraz z łódzkimi artystami po raz kolejny pokazało, że Łódź ma wielkie serce i mimo napływających zewsząd złych informacji, mimo wszechogarniającej mowy nienawiści, zorganizowaliśmy koncert, którego głównym hasłem była miłość, a przesłaniem – pomoc potrzebującym.

Podczas Łodzi Miłości #3 wystąpili: Łukasz Lach, Ted Nemeth, Soniamiki, Mona Polaski, Łódzka Grupa Kuaedza.

Po raz kolejny odbyła się także zbiórka prac podarowanych przez łódzkich artystów. Zebraliśmy 4316,73 zł.

Helenów – rodzinny piknik w zabytkowym parku//czerwiec

Od 2013 roku organizujemy pikniki kulturalne w parku Helenów, aby przywrócić dawną świetność tego miejsca. Każdego roku impreza odbywa się pod innym hasłem, a park zamienia się w miejsce kulturalnej rozrywki dla starszych i młodszych. Na scenie głównej występują łódzcy artyści. Poza tym w całym parku odbywają się warsztaty, pokazy zabytkowych aut, lekcje tańca, wystawy, spektakle, kiermasze rękodzieła, gry i zabawy. Obecne są także kulinaria.

Park Helenów znajduje się między ulicami Źródłową i Północną. To jeden z najpiękniejszych łódzkich parków, stworzony w końcu XIX wieku przez łódzkich browarników. Jedno z ukochanych miejsc. Tak było, jest i będzie!

Nasze pikniki cieszą się ogromnym powodzeniem wśród łodzian i choć z powodów finansowych w 2019 r., a z powodu pandemii w 2020 r., piknik w Helenowie się nie odbył, wszyscy za nim tęsknią i na pewno powróci!

23.06.2013 - Noc Świętojańska w Helenowie z Tuwimem w tle

Helenów – rodzinny piknik w zabytkowym parku//czerwiecNajbardziej znany łódzki poeta Julian Tuwim i jego siostra Irena jako dzieci często bywali w Helenowie, dlatego pierwszy piknik, który odbył się w Roku Juliana Tuwima, był jemu dedykowany. Cudownie barwnym i atrakcyjnym elementem imprezy stały się płatki piwonii, którymi bawiła się cała publiczność. Wszak to Noc Świętojańska…

Na scenie głównej wystąpili:

„Klasyka w parku” - Orkiestra Macieja Łabeckiego

Czytanie „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima - Teatr Pinokio

Zespół The Washing Machine

„Powróćmy jak za dawnych lat…” - szlagiery Teatru Muzycznego w Łodzi

22.06.2014 - Swingujący Helenów // Początek lata w Helenowie

- Noc Świętojańska w Helenowie z Tuwimem w tleNie ma nic przyjemniejszego niż lekki jazz słuchany w miłym towarzystwie w pięknych okolicznościach przyrody – taki był drugi Helenów. Nie zabrakło płatków piwonii i róż.

Na scenie głównej wystąpili:

Dixie Friends

Jazz in Łódź

Samokhin Band

Stan Breckenridge

21.06.2015 - Teatralny Helenów. Jak miło, jak błogo…

22.06.2014 - Swingujący Helenów // Początek lata w HelenowieRok 2015 był obchodzony jako jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce, dlatego nasz helenowski piknik był właśnie pod hasłem teatru, a współorganizatorami i był m.in. Teatr Muzyczny.

Na scenie głównej wystąpili:

"Klasyka w parku” - koncert trio w składzie: Maciej Łabecki, Adam Manijak, Robert Stefański

„Grają twoją piosenkę… Rzecz o Andrzeju Właście - spektakl muzyczny Warszawskiej Grupy Artystycznej „Bagatela 15”

„Operetkowy Helenów” - koncert studentów Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi

W świecie musicalu - koncert artystów Teatru Muzycznego w Łodzi (przy akompaniamencie Magdaleny Brzezińskiej wystąpili: Emilia Klimczak oraz Piotr Płuska)

26.06.2016 - Filmowy Helenów // Czy wiesz, że w Łodzi jest centrum Ziemi?

26.06.2016 - Filmowy Helenów // Czy wiesz, że w Łodzi jest centrum Ziemi?Pierwszy łódzki pokaz filmowy z projektora Tomasa Edisona odbył się 1 sierpnia 1896 roku w… parku Helenowskim. Dlatego kolejny piknik – w 120. rocznicę tego ważnego dla filmowej Łodzi wydarzenia – miał bardzo określony charakter. Było dużo filmowej muzyki, a nawet polowe kino.

Na scenie głównej wystąpili:

„Jazzowe noce i dnie” - koncert inspirowany muzyką filmową w wykonaniu kwartetu braci Kądzielów w składzie: Marek Kądziela, Radosław Bolewski, Maciej Kądziela, Paweł Puszczało

„Ach, jak przyjemnie…” - koncert muzyki filmowej i serialowej w wykonaniu tercetu studentów Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi w składzie: Martyna Henke, Ewelina Kisiel, Tomasz Wojen oraz pianistki Marty Sobczak

„Włosko-francuskie niebezpieczne związki” - koncert piosenki włoskiej i francuskiej w filmie w wykonaniu grupy Przyjaciele bawią się tam od lat w składzie: Lewartowski/Gwadera/Zabrocki

„Singin’ in the Purple Rain” - koncert Julii Hołówko i Mateusza Szymczaka

„Wytwórnia piosenek” - fragmenty spektaklu inspirowanego filmem „Zakazane piosenki” w wykonaniu Teatru Powszechnego w Łodzi

Odbył się też pokaz filmowy pod gołym niebem „Od braci Lumière do Alei Gówniarzy” - zestaw filmów braci Lumière, Georgesa Mélièsa, wybrane fragmenty filmów nakręconych w Łodzi: „Kingsajz”, „Vabank”, „Aleja Gówniarzy” i innych.

Imprezę poprowadził jedyny i niepowtarzalny aktor Karol Strasburger. Szkoda, że pogoda nie dopisała, ale publiczność nas nigdy w Helenowie nie zawiodła!

25.06.2017 - Artystyczny Helenów z awangardą w tle

25.06.2017 - Artystyczny Helenów z awangardą w tleW roku Stulecia Awangardy inaczej być nie mogło. Było awangardowo zarówno muzycznie jak i plastycznie – pokazaliśmy awangardowe prace łódzkich artystów.

Na scenie głównej wystąpili:

„Wiejskie rapsy, czyli avant żonglerki i skoczne oberki” - koncert zespołu Odpoczno w składzie: Marek Kądziela, Piotr Gwadera i Marcin Lorenc

„Modern jazz… i jazz” - pokaz tańca w wykonaniu uczniów szkoły tańca Urban Dance Zone

„Patrice, I don’t know” - koncert Sonimiki - Zosi Mikuckiej z udziałem Agi Gruczek i Marcina Ścierańskiego

„Ćwiczenia z absurdu” - pokaz kostiumów Tomasza Ciesielskiego - studenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

„Awangarda Disco” - koncert Elektrycznego Węgorza

„Podróż w nieznane” - premierowe wykonanie utworów z nadchodzącej płyty Izy Lach

17.06.2018 - Sportowy Helenów

17.06.2018 - Sportowy HelenówW dniach od 14 czerwca do 15 lipca 2018 roku odbywały się w Rosji XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Gdy cały świat ekscytował się Mundialem, my zaprosiliśmy łodzian na Sportowy Helenów, w którym sporo było rekreacji: mieliśmy trening zumby, deep work i jogę i muzykę z przebojami kibiców.

„Przyjaciele trenują tam już od lat” - koncert sportowy w składzie: Piotr Gwadera, Marcin Zabrocki, Adam Lewartowski

„Wielka Lekcja W-F” - trening Deep Work - prowadzenie: Maciej Woźniak i Agnieszka Łanowa

„W zdrowym ciele zdrowy duch” - koncert Julii Hołówko

Pokaz Zumby - prowadzenie: Kasia Królak

„Półmaraton taneczny” - koncert Elektrycznego Węgorza

Symbolem naszej sportowego pikniku w Helenowie stał się Siłacz z Helenowa, w którego wcielił się Michał Adamiak z Centrum Dialogu.

Chodź na spacer. Jest wtorek// lato

Chodź na spacer. Jest wtorek// lato

Już od 2013 roku, w każdy wtorek lipca spacerujemy po Łodzi. Trasy spacerów są bardzo różne, przez siedem lat zwiedziliśmy już prawie całą Łódź – spacery zawsze opowiadają o wielokulturowej przeszłości Łodzi, opowiadaliśmy o Bałutach, łódzkich parkach, Łodzi żydowskiej, niemieckiej, polskiej i rosyjskiej. Zwiedziliśmy cmentarze, wiele dzielnic, poznaliśmy historie Łodzi literackiej, aktorskiej, sportowej czy awangardowej. W stulecie Bałut wchodziliśmy w różne bałuckie zakamarki. Łodzianie uwielbiają nasze spacery i bardzo licznie nam towarzyszą. Zdarza się , ze mamy gości z różnych podłódzkich miast i z zagranicy.

Przewodnikami po Łodzi są pracownicy Centrum Dialogu, często towarzyszą nam także zaproszeni goście – eksperci, znawcy Łodzi, bądź po prostu bałuciarze. Byli z nami, m.in. Marcin Gortat, Łukasz z Bałut, Krzysztof Kowalczyński.

Za udział w spacerach goście otrzymują spacerówki lub pieczątki, które upoważniają do odbioru prezentu-niespodzianki.

Miasto Bałuty// sierpień

Miasto Bałuty18 sierpnia 1915 r. rozporządzeniem Cesarsko-Niemieckiego Prezydenta Policji von Oppena do Łodzi przyłączono liczącą ponad 100 tysięcy mieszkańców wieś Bałuty (oraz m.in Widzew, Radogoszcz, Chojny, Rokicie). W 2015 roku świętowaliśmy to stulecie wraz z łodzianami cyklem wydarzeń i projektów pod hasłem Miasto Bałuty, którego elementem był m.in. wielki piknik pt. „Bigiel na Żytniej”. Świętowaliśmy tę rocznicę

W samą rocznicę - 18. sierpnia 2015 r. odbył się spacer po Bałutach prowadzony przez Joannę Podolską i wernisaż wystawy „Bałuty XXI” – prac studentów i absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Kuratorem wystawy był Artur Chrzanowski, a prace umieszczone na fasadach bałuckich kamienic przy ul. Wojska Polskiego (na odcinku od ul. Łagiewnickiej do ul. Marysińskiej). Wieczorem odbył się przegląd reportażu z Radia łódź oraz pokaz zdjęć z warsztatów fotograficznych „Fotobałuty” dla dzieciaków z Bałut, a także spotkanie z bałuciarzami: Symchą Kellerem, Andrzejem Berutem, Łukaszem z Bałut i Wiktorem Skokiem, zatytułowane „Moje Bałuty”.

Poza tymi wydarzeniami na Bałutach zorganizowaliśmy też warsztaty chodnikowe dla dzieci, prowadzone przez Justynę Jakóbowską i warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, które w bałuckich szkołach prowadził Łukasz z Bałut. Dzieciaki kręciły filmiki o swoich osiedlach, a następnie Łukasz Cieślak zmontował z nich jeden film o Bałutach.

Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa Anki Leśniak „Invisible inVisible” / „Niewidzialne widzialnego”, w ramach której artystka przygotowała prace site-specific na trzech łódzkich kamienicach (w tym bałucka kamienica przy ul. Drukarskiej 2), dedykowane trzem postaciom kobiecym związanym z Łodzią, których historie są dziś raczej zapomniane: Eugenii Steinbart, Michalinie Tatarkównie-Majkowskiej i Fifi Zastrow.

Więcej o projekcie na stronie: www.invisiblewomen.info

Przez cały rok w Centrum Dialogu odbywały się także wykłady poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z Bałutami. Natomiast 13. sierpnia 2015 r. łodzianie mogli pobawić się na bałuckiej imprezie, nazwanej też po bałucku - „Bigiel na Żytniej”.

Podczas imprezy na Żytniej można było zjeść sznytkę z leberką i śledzika, a zamiast zajzajeru napić się łódzkiej kranówki. Było skocznie i galancie. Potańczyliśmy, posłuchaliśmy kapeli, zagraliśmy w kapsle i klińcówkę. Nie trzeba było mieć ani migawki, ani hajsu. A majchra to już na pewno! Na bigiel warto było zabrać ryczkę lub inne siedzisko! Zaproszeni byli wszyscy, nie tylko bałuciarze i bałuciary!

sznytka – kanapka

leberka – pasztetowa

zajzajer – alkohol, kwas

galancie – fajnie

klińcówka – gra w chowanego

hajs – pieniądze

majcher – nóż

bigiel – impreza, potańcówka

ryczka – mały taboret

Powyższe słowa można znaleźć w wydanym przez nas jesienią 2015 r. „Bałuckim słowniku”, który powstał w oparciu o rozmowy z ludźmi spotkanymi podczas spacerów po Bałutach.

Można go ściągnąć w formie e-booka w zakładce PUBLIKACJE:

www.centrumdialogu.com/ebooks/balucki

Wersja w języku migowym:

Postanowiliśmy także kontynuować imprezy bałuckie w kolejnych latach.  11. września 2016 r. zorganizowaliśmy „Bigiel na Młynarskiej”, historycznej ulicy w sercu Bałut. Tego dnia odsłoniliśmy mural artysty Stormie Millsa, projekt zrealizowany we współpracy z Urban Forms przy ul. Młynarskiej 2. Na scenie głównej, która znajdowała się na końcu ulicy Młynarskiej, wystąpili: Łukasz z Bałut, Julia Hołówko i Mateusz Szymczak oraz Little White Lies. Na całej ulicy odbywały się w tym samym czasie atrakcje dla najmłodszych, m.in street-art czy spektakl zespołu teatralnego „Lustro” z CZP nr 1 w Łodzi. Bardzo pomogli nam sami mieszkańcy, przede wszystkim właściciele kamienicy przy ul. Młynarskiej 32.

Kolejnym ważnym bałuckim projektem było wydanie drugiej edycji cieszącego się wielkim powodzeniem „Bałuckiego Słownika”, poświęconego kluczowym dla Bałut miejscom i ich etymologii oraz grę memory.

E-book dostępny w zakładce PUBLIKACJE:

www.centrumdialogu.com/ebooks/balucki2

Prezentacji słownika towarzyszył wieczór bałucki w Centrum Dialogu, podczas którego odbyły się: prezentacja efektów warsztatów „Moje Bałuty”, wykłady „Bałuciarze o Bałutach”: Krzysztof Kowalczyński - „Gdzie są granice Bałut” i Marek Cybulski - „Język łódzki i bałucki” oraz mini koncert Łukasza z Bałut.

Chanuka//grudzień

ChanukaPoznawanie innych tradycji i wierzeń jest jednym z ważniejszych punktów działalności Centrum Dialogu. Przybliżamy mieszkańcom Łodzi święta z różnych religii. Stałym punktem w naszym kalendarzu jest żydowskie święto Chanuka, zwane Świętem Świateł. Upamiętnia ono wydarzenia historyczne opisane w Księgach Machabejskich, a wypada przeważnie w grudniu, w okolicach katolickiego Bożego Narodzenia. Najważniejszym elementem świętowania Chanuki jest codzienne zapalanie świeczek przez osiem dni święta. Świeczki palą się w dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją lub menorą chanukową. Poza świeczkami, w Chanukę je się tradycyjnie tłuste przysmaki (np. pączki czy placki ziemniaczane, zwane „latkes”), a dzieci grają w grę Drejdel (przeważnie na czekoladowe pieniążki).

Co roku wspólnie z łodzianami świętujemy Chanukę w Centrum Dialogu i przybliżamy im tradycje związane z tym świętem. Podczas święta gościmy najczęściej Rabina Łodzi, który zapala świeczki i opowiada o zwyczajach chanukowych. Są też śpiewy i inne atrakcje. Łodzianie uwielbiają Chanukę i każdego roku tłumnie przybywają na nasze świętowanie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380