Stałe wystawy

Wystawy stałe

Wstęp na wystawy w Centrum Dialogu jest bezpłatny.

Wystawa „Elementarz empatii”

elementarz empatii wystawy

Czy wiecie, że w Centrum Dialogu pojawili się nowi mieszkańcy i specjalna przestrzeń dla dzieci oraz bliskich im dorosłych? Zapraszamy Was na wystawę „Elementarz empatii”. Spotkacie tam m.in. Alę z psem Asem. Opowie ona o Alinie Margolis-Edelman – lekarce, przyjaciółce dzieci, superbohaterce, która pomagała ludziom na całym świecie. Jej mocą była empatia.

Ale co to jest empatia? I po co? Trudno dowiedzieć się tego z podręczników. Dlatego – by zbadać tę supermoc – wraz z Alą zabierzemy Was na wyjątkowy plac zabaw. Stworzymy tam przestrzeń do przyglądania się sobie i swoim emocjom. Będziemy pytać o postawy empatyczne: wobec tych, o których myślimy „inni”, wobec zwierząt i natury. Będziemy inspirować do zabawy i refleksji na temat empatii w domu, na placu zabaw, ulicy, w lesie, w mieście i na wsi.  

Wystawa „Elementarz empatii” to opowieść o tym, że nasza postawa na co dzień ma wpływ na relacje i rozwój człowieka. O tym, że każdy z nas może zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze.

Wystawa powstała w ramach obchodów ROKU ALINY MARGOLIS-EDELMAN. Wernisaż odbył się 15 października 2022 roku.
Wystawa nie ma ograniczeń wiekowych, rekomendujemy ją dzieciom od 5 do 10 lat.
Wystawa jest czynna w godzinach pracy Centrum Dialogu z wyjątkiem dni, w których na wystawie odbywają się zajęcia edukacyjne (informacja o harmonogramie zajęć znajduje się na stronie KALENDARZ WYDARZEŃ).
Wejście na wystawę jest bezpłatne. Obowiązuje zmiana obuwia.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa w wystawie „Elementarz empatii"

Wystawie towarzyszy rozbudowany pogram edukacyjny –  warsztaty i spotkania rodzinne, warsztaty dla grup zorganizowanych (przedszkolnych i wczesnoszkolnych) oraz rozwojowe spotkania dla dorosłych.

Twórcy wystawy:

Kuratorki: Kamila Majchrzycka-Szymańska, Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya
Ilustracje: Aleksandra Cieślak
Projekt: Teren Studio
Opieka merytoryczna: Joanna Podoslka-Płocka
Partnerzy:  Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Good Wood, Kokodyl,  Ortomedis, Sunride Medical, Forbo
Patronat honorowy: Ambasada Francji, Muzeum POLIN
Matronat medialny: Kosmos dla dziewczynek

 

ukr pl ang


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.

 


 

 

10 lat Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

10 lat Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

W 2021 roku świętujemy nasze 10. urodziny. Zajmujemy się popularyzacją wielokulturowej historii Łodzi i Polski, ważnych wydarzeń historycznych, a także postaci, które odegrały istotną rolę w budowaniu naszej tożsamości. Poprzez kulturę uczymy historii Polski, Europy i świata, a także szacunku do innych kultur i tradycji. Rozmawiając o przeszłości, prowadzimy nieustanny dialog ze współczesnością, starając się wyciągać wnioski z doświadczeń innych pokoleń czy czasów.

Wystawa podsumowuje 10 lat naszej działalności - od początku istnienia, aż po trudny rok pandemii COVID-19, kiedy naszą działalność przenieśliśmy w sferę online. Na ekspozycji znajdą Państwo miejsce do wyrażenia swojej opinii o naszych dotychczasowych projektach oraz sugestii na kolejne działania.

 

 


 

Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta

Wystawa "Jesteśmy drzewami wiecznymi".

Wystawa „Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta” w pierwszej części „Getto 1944“ ukazuje historię getta łódzkiego, najważniejsze miejsca i wydarzenia z jego historii. Pretekstem jest umieszczony na ścianie wielkoformatowy plan „dzielnicy zamkniętej w Łodzi”. Ekspozycja poświęcona jest losom ocalałych jego więźniów, którzy po likwidacji getta trafili do obozów, przeszli marsze śmierci, a po wojnie rozjechali się po świecie, by tam budować nowe życie.

Druga część „Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta“ prezentuje biografie dziesięciu spośród ponad 640 Ocalałych z Zagłady, których symboliczne Drzewa Pamięci znajdują się w Parku Ocalałych, m.in. Lucjana Dobroszyckiego, redaktora pierwszego wydania „Kroniki łódzkiego getta”, pieśniarza getta Jankiela Herszkowicza czy pisarski Zeni Larsson, która wydała kilka książek o łódzkim getcie w języku szwedzkim. Różne były losy bohaterów. Większość z nich w czasie II wojny światowej znalazła się w obrębie żydowskiej dzielnicy utworzonej przez Niemców w lutym 1940 roku na terenie Starego Miasta i Bałut. W łódzkim getcie przeżyli śmierć swoich bliskich, rozpacz rozstania z rodziną, głód, potem deportacje do Auschwitz i innych obozów. Inni, np. Stefan Skotnicki, opuścili Łódź w pierwszych miesiącach wojny i wrócili tu dopiero w 1945 roku. Powojenne wybory tych, którzy przeżyli, też były różne: jedni zostali w Polsce i próbowali odbudować swoje życie, inni opuścili ojczyznę, by szukać swojego miejsca w innej części Europy czy świata. Dziś ich dzieci i wnuki mówią różnymi językami, mieszkają niemal na wszystkich kontynentach. Park Ocalałych symbolicznie ich łączy z Łodzią. I pokazuje triumf życia nad śmiercią i miłości nad nienawiścią.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380