Zapraszamy na rozmowę
„Mit 4 kultur a współczesność” na Igrzyskach Wolności towarzyszącą KONCERTOM 4 KULTUR /
prowadzenie: Izabella Adamczewska-Baranowska, goście: Agata Siwiak, Joanna Podolska-Płocka, Jarosław Suchan, Jerzy Jarniewicz. Kiedy?
17 września 2023 (niedziela), godz. 13:45-14:45 Gdzie?
EC1 Łódź – Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3Wstęp?
BILETY na Igrzyska Wolności
Kupując bilet na wydarzenia w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, otrzymasz kod rabatowy do zakupu biletów na Igrzyska Wolności - Partnera Festiwalu:
https://sklep.liberte.pl/bilety/
Łódź stała się „miastem czterech kultur" po 1989 roku, kiedy budowano nową „markę" miasta. Łódź zaczęła promować się jako „miasto czterech kultur" w 2002. Tę narrację założycielską podtrzymuje dziś Festiwal Łódź Czterech Kultur.
Czy można było mówić o koegzystencji i współpracy w Łodzi przemysłowej Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan? A dzisiaj? „Wynajdywanie wielokulturowości" to dobry sposób na poszukiwanie dofinansowań unijnych. Korzystają z niego Warszawa, Lublin, Wrocław, Gdańsk, Poznań. A przecież należałoby raczej mówić o transkulturowości, skoro cała Polska jest „kebabistanem". Kosmopolityzm - taka była idea artystycznej awangardy, na której opiera się druga wielka narracja miasta.
Rezygnując z szefowania Festiwalowi Łódź Czterech Kultur, Zbigniew Brzoza mówił, że „Łódź jest jak Chiny. Tu wszystko jest imitacją: renesansu florenckiego, baroku. To miasto wstydzi się swojej tożsamości".
Czy tak jest? O tym, ile kultury jest w Łodzi i czy to „ziemia obiecana", porozmawiają: Joanna Podolska-Płocka – dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (organizatora Festiwalu Łódź Czterech Kultur), Jarosław Suchan – wieloletni dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Jerzy Jarniewicz – poeta i tłumacz oraz Agata Siwiak – kuratorka i producentka projektów teatralnych, w latach 2009-2010 dyrektorka artystyczna (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Spotkanie poprowadzi – Izabella Adamczewska-Baranowska.
Izabella Adamczewska-Baranowska – literaturoznawczyni, adiunktka w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ. Dziennikarka łódzkiego oddziały „Gazety Wyborczej".
Goście:
Joanna Podolska-Płocka – ukończyła polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim i przez 18 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej". Uwielbiała tę pracę, bo o dziennikarstwie marzyła od dziecka. Z czasem zaczęła pisać o historii Łodzi, a obok artykułów - publikować książki. Do pierwszych należał przewodnik po cmentarzu żydowskim w Łodzi. Stopniowo poznawała zakamarki wielokulturowej Łodzi, zapomniane i nieznane historie ciekawych ludzi i miejsc, w końcu dzieje getta. Zaczęła uczyć się hebrajskiego i jidysz, a studentów Uniwersytetu Łódzkiego – warsztatu dziennikarskiego, a z czasem twórczego pisania. Od 2011 roku dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Jarosław Suchan – historyk sztuki, krytyk, kurator, w latach 2006-2022 dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Kurator wielu wystaw prezentowanych m. in. w Centre Pompidou w Paryżu, Museo Reina Sofia w Madrycie, Fundação Serralves w Porto, Gemeentemuseum w Hadze. Autor tekstów poświęconych awangardzie, modernizmowi, sztuce współczesnej i muzeologii. Redaktor wydawnictw o twórczości Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora, polsko-żydowskiej awangardzie i awangardowym muzealnictwie.
Agata Siwiak – kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych, artywistka, doktora nauk humanistycznych, badaczka kultury i wykładowczyni akademicka (UAM). Tworzy interdyscyplinarne projekty artystyczno-społeczne, które wyrastają z głębokiej wiary w to, że kulturowa różnorodności i praktyki artystyczne mają ocalającą moc i są niezbędne do budowania empatycznych i opartych na szacunku wspólnot. Obecnie Siwiak jest związana z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, gdzie realizuje autorski program dla młodzieży i z młodzieżą oraz współpracuje jako kuratorka z ukraińskim teatrem feministycznym Bliadski Circus Queebaret, który ma swoją siedzibę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
W latach 2016-2021 była dyrektorką artystyczną międzynarodowego festiwalu i programu rezydencyjnego „Bliscy Nieznajomi” w Teatrze Polskim w Poznaniu, który był dedykowany teatrowi ukraińskiemu, polskiemu, a ostatnio także sztuce białoruskiej. W latach 2017-2018 współpracowała z Biennale Warszawa realizując interdyscyplinarny program z dziećmi i młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym. W latach 2012-2014 była kuratorką programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego pt. Wielkopolska: Rewolucje, w ramach którego współtworzyła m.in. projekty ze społecznością romską, i za który dostała nominację do „Paszportu Polityki”. Kuratorowała także międzynarodowy projekt Trickster 2011 – program performatywny Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu organizowanego w ramach Polskiej Prezydencji w UE. W latach 2009-2010 była dyrektorką artystyczną (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, skupiając się przede wszystkim na żydowskim dziedzictwie Łodzi i współczesnej kulturze żydowskiej. W latach 2004–07 była zatrudniona z Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, w którym była dyrektorką artystyczną festiwalu
baz@rt oraz prowadziła autorskie projekty międzynarodowe.
Jerzy Jarniewicz – w 2022 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za tom poezji „Mondo cane", w którym intymność, seksualność, stosunek do ciała przykrywa płaszczem codzienności, trafnie diagnozując bolączki współczesności. Inne jego ważne tomy poetyckie to m.in.: „Puste noce” (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius), „Oranżada”, „Makijaż” czy „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną”.
Jerzy Jarniewiecz jest nie tylko poetą, ale także filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, krytykiem literacki i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a) oraz wykładowcą literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim.
Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są m.in. współczesna poezja brytyjska i irlandzka, przekład literacki i kontrkultura lat 60. W roku 2008 był także nominowany do Nike za książkę krytycznoliteracką „Znaki firmowe. Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej”.
Za zasługi dla kultury odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Program FŁ4K: https://www.4kultury.pl/program
Bilety na inne wydarzenia: https://www.bilety24.pl/.../centrum-dialogu-im-marka...
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Dialogu Łódź im. Marka Edelmana, któremu przewodzi Joanna Podolska.
Festiwal jest finansowany z Urzędu Miasta Łodzi w ramach obchodów 600-lecia Łodzi.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Łodzi, Ambasada Izraela w Warszawie oraz Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.
Partnerzy Festiwalu: Monopolis, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Taube Philanthropies, Manufaktura, Veolia Energia Łódź, Fujitsu Polska, Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatr Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, Klub Wytwórnia, P29, Archidiecezja Łódzka, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi, Parafia Wojskowa pw. św. Jerzego w Łodzi, Ambasada i Konsulat USA w Polsce, Opus Film, Beta Film, Ukraina FF, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Goethe-Institut w Warszawie, Igrzyska Wolności, Łódzkie Sztuki, Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani, Atlas, Fortepiany Wolności, Fundacja Kwela, Dom Literatury, Off Polska, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1iFj1ZAGq