Obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto. PROGRAM

W imieniu Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi zapraszamy na uroczyste obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto.

Główne uroczystości odbędą się 29 sierpnia 2024 r.
Wydarzenia towarzyszące zaplanowane są w dniach 21-31 sierpnia br.

 STRONA 80. ROCZNICY LIKWIDACJI LITZMANNSTADT-GETTO: www.centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto
Program uroczystości głównych: https://www.centrumdialogu.com/program-obchodow
Program wydarzeń towarzyszących: https://www.centrumdialogu.com/program-obchodow/wydarzenia-towarzyszace

W 2024 roku łączą się z sobą dwie ważne okrągłe rocznice. W sierpniu odbędą się wydarzenia związane z 80. rocznicą likwidacji Litzmannstadt-Getto, główne uroczystości będą miały miejsce 29 sierpnia na Cmentarzu Żydowskim i Stacji Radegast. Wydarzenia towarzyszące zaplanowaliśmy od 21 do 31 sierpnia. Cały program powstaje we współpracy z licznymi partnerami, a wnim znalazły się spotkania z Ocalałymi, rodzinami Ocalałych, spacery po terenie dawnego getta, pokazy filmów dokumentalnych, wystawy i koncerty. Część z wydarzeń towarzyszących 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto odbędzie się w Parku Ocalałych, który w tym roku świętuje dwudziestą rocznicę powstania. Park jest miejscem wyjątkowym – powstał z inicjatywy Ocalałej z łódzkiego getta, Haliny Elczewskiej. Inicjatorce niezwykle zależało na tym, żeby to miejsce tętniło życiem. I tak jest rzeczywiście – jest ono miejscem spotkań, działań artystycznych i kulturalnych. Park zmienił się od czasu założenia – posadzono w nim już ponad 660 drzew pamięci, a 28 sierpnia (w środę), w Dniu Ocalałych, zostaną posadzone kolejne drzewa dedykowane tym, którzy przetrwali getto łódzkie.

29 sierpnia | czwartek | Uroczystości główne

10:30 Uroczystości na Cmentarzu Żydowskim
Miejsce: Cmentarz Żydowski | ul. Bracka 40

12:00 Uroczystości oficjalne na Stacji Radegast
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast | al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

12:30 Marsz Pamięci ze Stacji Radegast na Stary Rynek
Początek: Stacja Radegast

Marsz rozpoczyna się o godz. 12:30 na Stacji Radegast tuż po ceremonii złożenia wieńców i prowadzić będzie przez Pomnik Martyrologii Dzieci, Pomnik Polaków Ratujących Żydów w Parku Ocalałych oraz Kuźnię Romów, kończąc przy Pomniku Dekalogu w Łodzi.

Przy każdym przystanku odbywa się 10-minutowy postój, podczas którego usłyszymy utwór poetycki lub fragment wspomnień oraz zostanie odmówiona modlitwa przez przedstawiciela wyznania lub mniejszości. Wśród modlących się będą: Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski, Arcybiskup Metropolita Łódzki Kardynał Grzegorz Ryś oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Będzie to wyjątkowa okazja do modlitwy, refleksji i wspólnego upamiętnienia tragicznych wydarzeń naszej wspólnej historii.

Zapraszamy do udziału w marszu, który łączy pokolenia i różne wyznania w jednym celu – uczczenia pamięci tych, którzy zginęli oraz tych, którzy pomagali ratować życie.



19:00 Koncert z okazji 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi
Miejsce: Teatr Wielki w Łodzi | Plac Dąbrowskiego 1

 

W programie koncertu, który zaprezentuje Teatr Wielki w Łodzi znajdą się m.in. pieśni z łódzkiego getta zaaranżowane specjalnie na potrzeby koncertu na kilka chórów i orkiestrę. Andrzej Seweryn i Milena Lisiecka odczytają fragmenty pamiętników z Getta oraz fragmenty powieści Chavy Rosenfarb „Drzewo życia”. Kantor Benjamin Muller odśpiewa m.in. Av Horachamim Samuela Malawsky’ego z udziałem chóru męskiego, pianistka Julia Kociuban wykona Rapsodię Hebrajską Aleksandra Tansmana, a sławna skrzypaczka Leila Josefowicz zagra, z towarzyszeniem orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Rafała Janiaka, II część Koncertu skrzypcowego g-moll op. 26. Maxa Brucha. Koncert zakończy ekspresyjny poemat wokalno-symfoniczny Exodus Wojciecha Kilara oparty na jednym krótkim temacie wywiedzionym z folkloru żydowskiego. Biorąc pod uwagę szczególną rangę wydarzenia i wyjątkowy walor artystyczny programu oraz niepowtarzalny charakter koncertu zachęcamy do jego obejrzenia. Koncert będzie również dostępny za pośrednictwem transmisji na żywo, na portalu Drzwi do kultury.

Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki. Rezerwacji wejściówek można dokonywać telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów – tel. 42 633 31 86 lub mailowo – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (należy podać imię, nazwisko i nr telefonu, max. 2 osoby na 1 rezerwację). Wejściówki będzie można odbierać od 6.08.-14.08. w Biurze Obsługi Widzów, w godz. 10:00 – 15:00.


28 sierpnia | środa – Dzień Ocalałych

16:00 Ceremonia nadania nowych drzew pamięci
Miejsce: Park Ocalałych | ul. Wojska Polskiego 83

17:00 – Młodość dodała nam siły  rozmowa z Marianem Turskim, Ocalałym z łódzkiego getta o organizacjach młodzieżowych w łódzkim getcie i z dr Ewą Wiatr z Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzenie: dr Joanna Podolska, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. PL/ENG

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i Park Ocalałych | ul. Wojska Polskiego 83

Koncerty na 20-lecie Parku Ocalałych:

18:30 Dźwięki pamięci, Robert Stefański (klarnet). PL

19:00 Ślad obecności, Katarzyna Jackowska-Enemuo (śpiew, akordeon). PL

20:00  Do not despair / Nie rozpaczaj  koncert dedykowany Ocalałym z łódzkiego getta. Wykonawcy: Alan Bern (fortepian), Sveta Kundish (śpiew), Mark Kovnatskiy (skrzypce), Fabian Schnedler (śpiew), Martin Lillich (kontrabas), Łucja Herszkowicz, Yuri Vedenyapin (śpiew) PL/ENG

Wstęp wolny!

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wnoszenia dużych toreb, plecaków i innych wielkogabarytowych bagaży do Centrum Dialogu. Nie zapewniamy także miejsca do przechowywania tego typu przedmiotów.

Gospodarze uroczystości:
Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi 

Główny organizator:
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Współorganizatorzy:
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380