Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Wydarzenia towarzyszące

22 sierpnia (niedziela)

12:00Sierpień 1944 – spacer szlakiem ostatnich deportacji z łódzkiego getta [PL]

Spacer będzie przebiegał szlakiem miejsc związanych z likwidacją getta i koncentrując się na historii ostatnich tygodni jego funkcjonowania. W trakcie spaceru uczestnicy przemierzą drogę nawiązującą do tej którą w sierpniu 1944 r. musiało pokonać tysiące ostatni więźniowie getta.

Prowadzenie: Andrzej Grzegorczyk
Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Start: Bałucki Rynek (róg Zgierskiej)


15:00Uroczysty pogrzeb zwojów Tory [PL]

Organizatorzy: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi i Stowarzyszenie Centrum Badań Żydowskich
Miejsce: Cmentarz żydowski, ul. Bracka 40


20:00Korzenie i gałęzie - podróże w Łodzi i diasporze - dyskusja z drugim pokoleniem po Holocauście [ENG]

Prowadzenie: Mark Kleinman
Wydarzenie online: fb.com/centrumdialogulodz

23 sierpnia (poniedziałek)

18:00Dawid Sierakowiak i Roman Kent – koledzy z jednej klasy. Pokaz filmów: Dziennik Sierakowiaka, reż. Michał Bukojemski, 2016 [PL/ENG] i Podróż Ocalałego. Życie Romana Kenta, reż. Paul Allman, 2015 [PL/ENG]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Liczba miejsc ograniczona. Film Dziennik Sierakowiaka transmitowany będzie także na: fb.com/centrumdialogulodz

„Dziennik Sierakowiaka”, reż. Michał Bukojemski, 2016 (57’)

Poruszająca historia życia Dawida Sierakowiaka, który w chwili utworzenia przez Niemców getta miał 16 lat. Ponadprzeciętnie uzdolniony, oczytany, zaangażowany w życie żydowskie chłopiec, zaczął prowadzić dziennik latem 1939 roku, a potem opisywał pierwsze miesiące okupacji i życie w getcie aż do 1943 roku. Dokument prezentuje tekst dziennika młodego autora, a jego lekturę uzupełnia zdjęciami i filmami z getta - żywymi ilustracjami zapisków Sierakowiaka.

„Podróż Ocalałego. Życie Romana Kenta”, reż. Paul Allman, 2015 (11’)

Roman Kent (Kniker), urodzony w 1925 roku łodzianin, Ocalały z łódzkiego getta, był ważną osobą pracującą na rzecz pamięci o Zagładzie i polsko-żydowskich relacji. Zmarł w 2020 roku. Pięć lat wcześniej nakręcony został dokument o jego życiu Podróż Ocalałego. Życie Romana Kenta, który był częściowo kręcony w Łodzi. W ostatnich latach Kent kilka razy był w rodzinnej Łodzi, w Parku Ocalałych ma drzewko numer 443. Podczas uroczystości z okazji likwidacji Litzmannstadt Getto przemawiał w imieniu Ocalałych.


20:00 – Wirtualny spacer po cmentarzu żydowskim [PL/ENG]

Prowadzenie: Joanna Podolska i Adam Sitarek
Wydarzenie online: fb.com/centrumdialogulodz

Badacze historii społeczności łódzkich Żydów: dziennikarka Joanna Podolska i historyk Adam Sitarek oprowadzają po wybranych miejscach żydowskiego cmentarza przy ulicy Brackiej w Łodzi, jednej z największych i najpiękniejszych żydowskich nekropolii w Europie, gdzie pochowani są przemysłowcy, robotnicy, rzemieślnicy i chałupnicy, współtworzący Łódź w XIX i XX wieku, a także działacze społeczni i polityczni, rabini, nauczyciele, dziennikarze, artyści. Film przygotowany w ramach programu Kultura w sieci finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

24 sierpnia (wtorek)

16:30 – Spacer po terenie dawnego getta śladami Lolka Lubińskiego, jego rodziny i przyjaciół [PL]

Prowadzenie: Anna Łagodzińska-PietrasBilety: 5 zł (do nabycia przed wydarzeniem w kasie Muzeum Miasta Łodzi
przy ul. Ogrodowej 15 w godzinach otwarcia Muzeum)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami
Organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Miejsce zbiórki: Rynek Bałucki (na rogu ul. Zgierskiej)

Lolek Lubiński był nastolatkiem, który podobnie jak jego współcześni rówieśnicy, funkcjonował w gronie znajomych, przeżywając przeróżne emocje: od zakochania po nudę i zniechęcenie. Jednak dorastanie Lolka Lubińskiego przypadło na najbardziej tragiczny okres w historii XX-wiecznej Łodzi. Młody mężczyzna swoje uczucia przelewał na papier a jeden z jego dzienników zachował się w zbiorach Muzeum Miasta Łodzi. Lolek niezamierzenie złożył swego rodzaju hołd znajomym i przyjaciołom z getta – wymieniając ponad 70 różnych nazwisk na kartach niewielkiego zeszytu zachował tożsamość często bezimiennych ofiar Zagłady. Podczas spaceru przypomnimy te postacie.


18:00 – Pokaz filmu dokumentalnego Martwa natura w reżyserii Sławomira Grünberga z udziałem współautorki scenariusza i bohaterki filmu Lilki Elbaum [PL/ENG]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Liczba miejsc ograniczona

Duży obraz – martwa natura – wisiał na ścianie, nad dziecięcym łóżkiem Lilki Elbaum w Łodzi. To była pierwsza rzecz, jaką widziała, kiedy się budziła, i ostatnia, zanim zasnęła.

Ten obraz wisiał w tym samym miejscu, być może od czasu, gdy budynek został po raz pierwszy zamieszkany pod koniec lat 90. XIX wieku. Do wojny zamieszkiwały go rodziny żydowskie, następnie podczas wojny niemiecka rodzina, a po wojnie żydowska rodzina Lilki. W rezultacie więc ten obraz stał się cichym świadkiem tragicznej historii łódzkich Żydów. Martwa natura została usunięta z mieszkania w październiku 1968 r., kiedy rodzina Lilki – wraz z większością polskich Żydów – została wydalona z Polski.

Metafora obrazu martwej natury jest użyta w narracji filmu i opowiada historię mieszkającej w Bostonie Lilki Elbaum, która wraca do Łodzi w poszukiwaniu przedmiotów ze swojej pamięci. W podróży towarzyszy jej nowojorczyk Paul Celler i Izraelka Roni Ben Ari. Wszyscy mają wspólne historie, które wiążą ich z Łodzią, i dążą do odnalezienia śladów rodzinnych wspomnień.

Reżyser Sławomir Grünberg, wybitny twórca filmów dokumentalnych i laureat prestiżowej nagrody Emmy, opowiada historię niegdyś tętniącej życiem społeczności żydowskiej w Łodzi, jej całkowitego zniszczenia podczas Shoah, jej powojennego odrodzenia, wydalenia z Polski w 1968 r. i wreszcie historię obecnej społeczności żydowskiej.

Ten nowatorski esej, wykorzystujący innowacyjny format, łączy unikalne materiały archiwalne, autentyczne rysunki z getta, elementy nowoczesnego języka twórczej animacji i efekty specjalne ze współczesnymi scenami dokumentalnymi.

Film Sławomira Grünberga wykorzystuje animowane rekonstrukcje wspomnień i badań głównych bohaterów filmu. Dopełniają je niezwykle oryginalne re-fotografie autorstwa Stefana Brajtera oraz powojenne dzieła Davida Friedmanna (1893–1980), przedstawiające wstrząsające życie codzienne w getcie łódzkim, Oświęcimiu oraz sceny marszu śmierci. Wśród materiałów archiwalnych znajdują się wyjątkowe sceny z łódzkiego getta, zdjęcia i materiały filmowe z Litzmannstadt, jak Niemcy nazywali Łódź podczas wojny.

Materiały archiwalne pokazują między innymi wjazd wojsk niemieckich w 1939 r. i wojsk radzieckich w 1945 r. oraz archiwalia powojennej Łodzi. Ta multimedialna technika sprawia, że widz otrzymuje wyjątkowy punkt widzenia i możliwość zrozumienia Łodzi, Holokaustu i historii rodzin, które są bohaterami filmu.

Wyjątkowym walorem artystycznym jest również skomponowana przez Wojciecha Lemańskiego muzyka do filmu, nagrana z Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ, pod batutą dyrygenta Łukasza Błaszczyka.

„Martwa natura”
Film dokumentalny Sławomira Grünberga
Według scenariusza Lilki Elbaum i Sławomira Grünberga
Czas trwania: 75 minut
Produkcja: Polska/USA, 2019
Producent: Fundacja LOGTV Films Polska w koprodukcji z EC 1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi, LOGTV, Ltd. oraz National Center for Jewish Film


20:00 – Wirtualny spacer po łódzkim getcie [PL/ENG]

Prowadzenie: Joanna Podolska i Adam Sitarek
Wydarzenie online: fb.com/centrumdialogulodz

Prezentacja filmu dokumentalnego przygotowanego przez pracowników Centrum Dialogu i Uniwersytetu Łódzkiego opowiadającego historię getta przez pryzmat życiorysów jego więźniów oraz pokazującego ślady historii getta we współczesnej Łodzi. Film przygotowany w ramach programu Kultura w sieci finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

25 sierpnia (środa)

10:00Spacer po terenie byłego getta [ENG]

Prowadzenie: Joanna Podolska i Adam Sitarek
Start: ul. Zgierska / Stary Rynek
Liczba miejsc ograniczona

Spacer przeznaczony dla anglojęzycznych mieszkańców Łodzi i uczestników obchodów, pokazujący ważniejsze miejsca getta utworzonego przez Niemców w lutym 1940 roku i istniejącego do sierpnia 1944 roku, a w pewnym sensie do końca wojny. Na trasie znajdą się najważniejsze miejsca, m.in. Plac Kościelny i kripo, miejsca, gdzie były mosty, plac, na którym przemawiał Chaim Mordechaj Rumkowski, Bałucki Rynek i inne.


17:00Pokaz filmów: Podróż Ocalałego. Życie Romana Kenta, reż. Paul Allman, 2015 [PL/ENG] i Mój najszczęśliwszy dzień, reż. Michał Bukojemski, 2013 [PL/ENG]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Film Mój najszczęśliwszy dzień transmitowany będzie także na: fb.com/centrumdialogulodz

„Podróż Ocalałego. Życie Romana Kenta”, reż. Paul Allman, 2015 (11’)

Roman Kent (Kniker), urodzony w 1925 roku łodzianin, Ocalały z łódzkiego getta, był ważną osobą pracującą na rzecz pamięci o Zagładzie i polsko-żydowskich relacji. Zmarł w 2020 roku. Pięć lat wcześniej nakręcony został dokument o jego życiu Podróż Ocalałego. Życie Romana Kenta, który był częściowo kręcony w Łodzi. W ostatnich latach Kent kilka razy był w rodzinnej Łodzi, w Parku Ocalałych ma drzewko numer 443. Podczas uroczystości z okazji likwidacji Litzmannstadt Getto przemawiał w imieniu Ocalałych.

„Mój najszczęśliwszy dzień”, reż. Michał Bukojemski, 2013 (67’)

Mój najszczęśliwszy dzień Michała Bukojemskiego to dokument opowiadający o życiu Mariana Turskiego, Ocalałego z łódzkiego getta. Urodzony jako Mosze Turbowicz w 1926 roku, przed wojną chodził do polsko-hebrajskiego gimnazjum. W 1940 roku zamknięty w getcie, był działaczem lewicowej organizacji młodzieżowej. Deportowany  ze stacji Radegast do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a potem innych obozów. Po wojnie został dziennikarzem. Od 1958 roku – kierownik historycznego działu tygodnika "Polityka". Obecnie jest przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i współtwórcą Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN.


18:30XI Nie bądź obojętny. Wieczór dedykowany Romanowi Kentowi (1925-2021) z udziałem Mariana Turskiego [PL/ENG]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 16 sierpnia 2021 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy w tytule podać nazwę i datę wydarzenia)

Znany dziennikarz i historyk Marian Turski, wieloletni szef działu historycznego „Polityki”, przeżył łódzkie getto i kilka innych obozów, także dwa Marsze śmierci. W getcie chodził do jednej klasy gimnazjalnej z autorem znakomitego dziennika z getta Dawidem Sierakowiakiem (który zmarł w 1943 roku), a także Romanem Kentem i Noachem Flugiem, którzy od lat 60. pracowali na rzecz pamięci. Turski opowie o swoich kolegach, a także o swojej historii z czasu wojny. Jego przesłanie „Nie bądź obojętny!”  wypowiedziane podczas przemówienia na terenie Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau, zostało już wydane.

26 sierpnia (czwartek) Dzień Ocalałych

10:00 – Spacer po Parku Ocalałych [PL/ENG]

Prowadzenie: Joanna Podolska, Justyna Tomaszewska
Start: przed budynkiem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Liczba miejsc ograniczona

Park Ocalałych powstał  w sierpniu 2004 roku, podczas obchodów 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Inicjatorką powstania parku była Ocalała, Halina Elczewska.

Podczas spaceru po parku Ocalałych opowiemy historię osób, z myślą o których powstało to miejsce. Przybliżymy historie Ocalałych z łódzkiego getta, opowiemy o jego symbolice.


11:00Odsłonięcie rzeźby Magdaleny Walczak i Marcina Mielczarka Marzenie Abramka [PL/ENG]

Od wielu lat symbolem obchodów getta jest rysunek z mostem i kościołem przy ul. Zgierskiej z zeszytu Abramka Koplowicza, chłopca z getta. Wywieziony w sierpniu 1944 roku chłopiec zginął w Auschwitz-Birkenau. Jego wiersz Marzenie stał się już pretekstem wielu działań Centrum Dialogu, m.in. stworzenia instalacji w Parku Ocalałych. Teraz artystka Magda Walczak zaprojektowała rzeźbę, która zostanie odsłonięta w Dniu Ocalałych.

Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek to duet doświadczonych rzeźbiarzy, których prace zdobią wiele miejsc w Łodzi. Autorzy szeregu realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, między innymi cyklu rzeźb "Łodzi Bajkowej" oraz Łódzkich Zdrojów. Oboje ukończyli łódzką Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, oboje uzyskali także tytuły doktora w Akademii Sztuk Pieknych im. Jana Matejki w Krakowie, a obecnie są pedagogami w łódzkiej ASP.

Magdalena Walczak w swojej twórczości, zorientowanej wokół interpretacji motywów figuratywnych (częsty motyw dziecka) skupiona jest na możliwościach wyrazowych, jakie daje klasyczny, materiałowy warsztat rzeźbiarski, tworzy najczęściej w ceramice, brązie, także w kamieniu i tworzywach sztucznych.

Marcin Mielczarek zajmuje się także twórczością filmową muzyczną oraz literacką.

Niejednokrotnie pracują wspólnie nad rzeźbami, nadając im rys wrażliwości każdego z nich.
Jednocześnie kontynuują indywidualną twórczość, choć w obu przypadkach jest to twórczość związana z figuratywnością, oparta o obserwację natury jako niewyczerpanego źródła inspiracji. Interesuje ich praca zarówno w materiałach miękkich, np. glinie, jak i w najtwardszych - jak marmur czy granit.


16:00 – Spotkanie z Ocalałym Leonem Weintraubem i Magdą Jaros wokół książki Pojednanie ze złem. Historia chłopca z łódzkiego getta [PL/ENG]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Liczba miejsc ograniczona

„Moje miasto Łódź, tam wszystko się zaczęło” – mówi Leon Weintraub w cyklu rozmów z Magdą Jaros. Wychowywał się w czynszowej kamienicy przy ul. Kamiennej, tej samej, którą po latach rozsławiła w swojej piosence Osiecka. W 1939 roku miał pójść do gimnazjum, tymczasem musiał pożegnać się ze światem, jaki znał do tej pory i wraz z matką i siostrami przenieść się na ul. Jakuba w centrum getta. Praca, głód, percepcja ograniczona do znajdywania sposobów na przetrwanie, coraz mniej sił, aż wreszcie wywózka i gehenna obozowa. Czy można nadrobić stracony czas? Czy po takich doznaniach można znaleźć sobie miejsce wśród ludzi? „Wybaczenie, czy też usprawiedliwienie tych przekraczających ludzką wyobraźnię zbrodni nie jest dla mnie możliwe – przyznaje Leon Weintraub. - Pozostaje więc słowo POJEDNANIE. Oznacza ono zaprzestanie wysuwania wzajemnych zarzutów i zakończenie nakręcania »spirali wrogości i zła«. Tylko ten stan pozwala wspólnie tworzyć przyszłość”.


19:00 – Między dwoma światami – koncert inspirowany muzyką Dawida Bajgelmana do spektaklu Dybuk [PL]

Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, ul. Więckowskiego 15
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zaproszenia i zapisy od 16 sierpnia 2021 r.,
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy w tytule podać nazwę i datę wydarzenia)

Mija 100 lat od światowej prapremiery jednej z pereł literatury jidysz – Dybuka Szymona An-skiego. Legendę dramatyczną w 4 aktach, tak autor określał swoje dzieło, świat zobaczył zimą 1920/1921 a muzykę do spektaklu skomponował Dawid Bajgelman. Sztuka An-skiego bardzo szybko stała się ważnym dla kultury żydowskiej wydarzeniem artystycznym. Przez minione 100 lat była żywą i intrygującą inspiracją dla wielu artystów. Wystawiały i wystawiają ją teatry na całym świecie. Na jej podstawie powstało kilka filmów oraz wiele dzieł plastycznych. Przebojem osiągnęła status dzieła kanonicznego. Bajgelman pisząc muzykę do pierwszej na świecie inscenizacji Dybuka miał 33 lata. Był już uznaną postacią na łódzkiej scenie muzycznej, a ogólnopolski i w ślad za tym europejski sukces spektaklu był swoistą trampoliną, która przeniosła go do kompozytorskiej czołówki polskiego międzywojnia. Jego usianą sukcesami artystyczną drogę brutalnie i tragicznie przeciął czas wojny.

Przez wiele lat wydawało się, że partytury do premierowego Dybuka nie przetrwały pożogi. Dopiero nie tak dawno w jednej z nowojorskich bibliotek udało się odnaleźć niewielką książeczkę. W niej nutowy zapis 10 tematów stanowiących kanwę muzycznej oprawy spektaklu.

W 77. rocznicę likwidacji łódzkiego getta niezwykłe kompozycje Bajgelmana zabrzmią, jako nieoczywista muzyczna opowieść wypełniona szacunkiem dla tradycji oraz nowatorstwem muzycznym na miarę XXI wieku, tworząc wyjątkowy, pełen magii koncert Między dwoma światami.

Skomponowania oryginalnej muzyki, zachowującej teatralne tematy muzyczne stworzone przez Bajgelmana, podjął się znakomity, nie stroniący od eksperymentów, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, który do koncertu Między dwoma światami zaprosił:

Łódzką Orkiestrę Kameralną „Bajgelman Band”, złożoną z absolwentów  Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Formację wyróżnia wyjątkowa perfekcja, łącząca niespotykaną wrażliwość z ekspresją równą najlepszym polskim orkiestrom;

Bartka Tycińskiego – wybitnego gitarzystę, założyciela legendarnej formacji Mitch & Mitch;
Jerzego Rogiewicza – perkusistę zaliczanego do ścisłej czołówki polskiej sceny muzyki improwizowanej;
Dorotę Szczepańską – sopranistkę, doskonałą śpiewaczkę z europejskimi sukcesami koncertowymi i fonograficznymi;
Bartosza Dworaka – znakomitego, klasycznie wykształconego skrzypka, laureata konkursu skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.
Pomysł, scenariusz i reżyseria – Miron Zajfert
Oryginalne kompozycje, aranżacje i kierownictwo muzyczne – Tomasz  Pokrzywiński
Przekłady i konsultacje językowe – Anna Rozenfeld

27 sierpnia (piątek)

11:00 - 13:30 – UROCZYSTOŚCI GŁÓWNE NA CMENTARZU ŻYDOWSKIM I NA STACJI RADEGAST


17:00 – Spacer po terenie dawnego getta śladami Lolka Lubińskiego, jego rodziny i przyjaciół [ENG]

Prowadzenie: Anna Łagodzińska-Pietras
Bilety: 5 zł (do nabycia przed wydarzeniem w kasie Muzeum Miasta Łodzi
przy ul. Ogrodowej 15 w godzinach otwarcia Muzeum)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami
Organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Miejsce zbiórki: Rynek Bałucki (na rogu ul. Zgierskiej)

Lolek Lubiński był nastolatkiem, który podobnie jak jego współcześni rówieśnicy, funkcjonował w gronie znajomych, przeżywając przeróżne emocje: od zakochania po nudę i zniechęcenie. Jednak dorastanie Lolka Lubińskiego przypadło na najbardziej tragiczny okres w historii XX-wiecznej Łodzi. Młody mężczyzna swoje uczucia przelewał na papier a jeden z jego dzienników zachował się w zbiorach Muzeum Miasta Łodzi. Lolek niezamierzenie złożył swego rodzaju hołd znajomym i przyjaciołom z getta – wymieniając ponad 70 różnych nazwisk na kartach niewielkiego zeszytu zachował tożsamość często bezimiennych ofiar Zagłady. Podczas spaceru przypomnimy te postacie.


19:15 – Uroczyste rozpoczęcie Szabatu – modlitwy i kolacja szabatowa

Na kolację obowiązują zapisy do dn. 15. sierpnia 2021 r. pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opłata w wysokości 110 zł – do 20. sierpnia 2021 r. w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej – kontakt: Avigail
Jureńczyk – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nr tel. 733 739 966.
Liczba miejsc ograniczona
Organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi
Miejsce: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, ul. Pomorska 18

28 sierpnia (sobota)

12:00 – II wojna światowa w Łodzi i jej konsekwencje - kuratorskie oprowadzanie po wystawie Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś [ENG]

Prowadzenie: Anna Łagodzińska-Pietras
Bilety: 5 zł/ os. (bilet normalny), 3 zł/ os. (bilet ulgowy)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami
Organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Podczas II wojny światowej Łódź nie ucierpiała tak ciężko jak inne polskie miasta, jednak konflikt zbrojny spowodował nieodwracalne zmiany w strukturze społecznej miasta i położył długi cień na jego dalsze funkcjonowanie.


14:00 – II wojna światowa w Łodzi i jej konsekwencje - kuratorskie oprowadzanie po wystawie Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś [PL]

Prowadzenie: Anna Łagodzińska-Pietras
Bilety: 5 zł/ os. (bilet normalny), 3 zł/ os. (bilet ulgowy)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami
Organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Podczas II wojny światowej Łódź nie ucierpiała tak ciężko jak inne polskie miasta, jednak konflikt zbrojny spowodował nieodwracalne zmiany w strukturze społecznej miasta i położył długi cień na jego dalsze funkcjonowanie.


15:00 – Stacja Radegast. Spacer edukacyjny po miejscu pamięci [PL]

Prowadzenie: Maria Szulc
Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Miejsce: Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Dawna bocznica kolejowa – stacja Radegast odgrywająca ważna rolę w dziejach getta, obecnie jest unikatowym miejsce pamięci. Celem spaceru jest przybliżenie jej historii, a w tej perspektywie również historii getta oraz symboliki współczesnego upamiętnienia. Spacer zostanie poszerzony o zwiedzanie tych części dawnej stacji które dziś nie są objęte formalnym upamiętnieniem. 

29 sierpnia (niedziela)

11:00 – Spacer po cmentarzu żydowskim i Polu Gettowym z Rabinem Łodzi – Dawidem Szychowskim [PL/ENG]

Miejsce: Cmentarz żydowski, ul. Bracka 40
Liczba miejsc ograniczona

Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dawid Szychowski oprowadzi po nekropolii łódzkich Żydów, opowie o tradycjach związanych z pochówkiem i najważniejszych zasadach, które obowiązują religijnych Żydów po śmierci bliskich osób, a także o specyfice cmentarza. Będzie tez okazja do opowiedzenia o ważnych osobach, które są pochowane na łódzkiej nekropolii, także na tzw. Polu Gettowym, na którym w latach 1940-1944 pochowanych zostało około 43 tys. osób.


12:00Ku wiecznej pamięci – Zagłada Żydów łódzkich widziana przez pryzmat „pamiętnika Toli” [PL]

Prowadzenie: Anna Łagodzińska-Pietras
Bilety: 5 zł/ os. (bilet normalny), 3 zł/ os. (bilet ulgowy)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami
Organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Sztambuchy, do których wpisywało się wiersze, aforyzmy, życzenia i dedykacje to obiekty znane od XVI wieku, a wielu z nas może je pamiętać również z własnego dzieciństwa. Nie powinno zatem szokować prowadzenie takiego pamiętnika przez Tolę – Żydówkę zamkniętą w getcie. Podczas spotkania będziemy obcować z tym wyjątkowym obiektem, przyjrzymy mu się uważnie i zastanowimy się nad tym kto i jakie treści do niego wpisywał, a także poszukamy odpowiedzi na pytanie, jakie znaczenie dla Toli miał ten przedmiot.


14:00Ku wiecznej pamięci – Zagłada Żydów łódzkich widziana przez pryzmat „pamiętnika Toli” [ENG]

Prowadzenie: Anna Łagodzińska-Pietras
Bilety: 5 zł/ os. (bilet normalny), 3 zł/ os. (bilet ulgowy)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami
Organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Sztambuchy, do których wpisywało się wiersze, aforyzmy, życzenia i dedykacje to obiekty znane od XVI wieku, a wielu z nas może je pamiętać również z własnego dzieciństwa. Nie powinno zatem szokować prowadzenie takiego pamiętnika przez Tolę – Żydówkę zamkniętą w getcie. Podczas spotkania będziemy obcować z tym wyjątkowym obiektem, przyjrzymy mu się uważnie i zastanowimy się nad tym kto i jakie treści do niego wpisywał, a także poszukamy odpowiedzi na pytanie, jakie znaczenie dla Toli miał ten przedmiot.


16:00Jesteśmy jednym kawałkiem tęsknoty. Spacer śladami kobiet żydowskich w getcie łódzkim [PL]

Prowadzenie: Ewa Kamińska-Bużałek, Izabela Olejnik
Organizator: Łódzki Szlak Kobiet
Miejsce zbiórki: wejście do hali Bałuckiego Rynku przy ul. Zgierskiej
Liczba miejsc ograniczona

Szminkowały usta, aby wyglądać na zdrowe i zdolne do pracy i uniknąć w ten sposób deportacji z getta. Pisały wiersze i dzienniki, choć tak trudno było o ołówki. Walczyły o przetrwanie swoje oraz swoich dzieci.

Łódzki Szlak Kobiet zaprasza na spacer śladami kobiet żydowskich w łódzkim getcie. Opowiemy o przedwojennych artystkach i pisarkach zamkniętych w Litzmannstadt Ghetto, o kobietach przywiezionych w czasie okupacji do Łodzi, obcego im miasta i wsiedlonych do getta, o problemach i trudach, którym kobiety musiały stawić czoła.

Spacerując po terenie byłego getta łódzkiego przedstawimy ich sylwetki i pokażemy związane z nimi miejsca. Oddamy głos m.in. Chawie Rosenfarb, Esterze Daum i Rywce Lipszyc, czytając fragmenty ich utworów odwołujące się do Łodzi.


19:00 – Między dwoma światami – koncert inspirowany muzyką Dawida Bajgelmana w rocznicę ostatniego transportu z Litzmannstadt Getto do Auschwitz-Birkenau [PL]

Wydarzenie online fb.com/centrumdialogulodz

* W związku z epidemią koronawirusa liczba zaproszonych gości oraz charakter spotkań będą uzależnione od aktualnie
obowiązujących regulacji sanitarnych.

© 2020 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.