Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Wydarzenia towarzyszące

9 sierpnia (niedziela)

12:00„Kalendarium likwidacji getta łódzkiego” – premiera e-booka [PL]

Wydawnictwo w formie elektronicznej opisujące kalendarium likwidacji getta
Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Wydarzenie online: fb.com/MuzeumTradycji

Wydawnictwo w formie elektronicznej stanowiące kalendarium okresu likwidacji getta, prezentującego wybrane wydarzenia dzień po dniu. Niekiedy ukazane są one poprzez oficjalne dokumenty i decyzje, częściej jednak w perspektywie osób biorących udział w wydarzeniach.

16 sierpnia (niedziela)

12:00„Chava Rosenfarb. Powieść o getcie” – rozmowa z Joanną Lisek, tłumaczką książek Chavy Rosenfarb z jidysz [PL]

Prowadzenie: Joanna Podolska
Transmisja online: fb.com/centrumdialogulodz

Rozmowa Joanny Podolskiej z Joanną Lisek, tłumaczką "Drzewa życia" Chavy Rosenfarb oraz przygotowywanej właśnie kolejnej powieści tej autorki.

Joanna Lisek – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie poezją żydowską i kulturą jidysz, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet.

Trzytomowa saga Chavy Rosenfarb pt. Drzewo życia (Der boim fun lebn) opowiada o Łodzi, a przede wszystkim o łódzkim getcie i jego mieszkańcach. Powieść została przetłumaczona z języka jidysz na polski, a to jeszcze nie koniec naszej przygody z Chavą Rosenfarb. Późną jesienią ukaże się kolejny tom opowiadający o Łodzi międzywojennej.

23 sierpnia (niedziela)

12:00Spacer po cmentarzu żydowskim i Polu Gettowym z Dawidem Szychowskim, Rabinem Łodzi [PL]

Miejsce: Cmentarz Żydowski, ul. Bracka 40
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 17 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy w tytule podać nazwę i datę wydarzenia)

Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dawid Szychowski oprowadzi po nekropolii łódzkich Żydów, opowie o tradycjach związanych z pochówkiem i najważniejszych zasadach, które obowiązują religijnych Żydów po śmierci bliskich osób, a także o specyfice cmentarza. Będzie tez okazja do opowiedzenia o ważnych osobach, które są pochowane na łódzkiej nekropolii, także na tzw. Polu Gettowym, na którym w latach 1940-1944 pochowanych zostało około 43 tys. osób.


20:00„Echa pamięci o Holocauście” – dyskusja panelowa z udziałem dzieci i wnuków Ocalałych z getta łódzkiego [ENG]

Prowadzenie: Ellen Korman Mains
Wydarzenie online fb.com/centrumdialogulodz

Rozmowa z przedstawicielami drugiego i trzeciego pokolenia po Holocauście z różnych kontynentów i sfer zainteresowań pozwoli zbadać, w jaki sposób wspólna historia jako potomków Ocalałych ukształtowała nasze życie. Jaka jest nasza rola w zachowaniu pamięci o Holocauście jako strażników lub badaczy pamięci – lub jako edukatorów, uzdrowicieli lub reprezentantów zmiany? W jaki sposób zbiorowa trauma Holocaustu pozostaje zamrożona lub zaczyna naprawiać się poprzez nasze życie i wybory? Wreszcie, w jaki sposób ta głęboka historia informuje lub odnosi się do bieżących wydarzeń na świecie?

W dyskusji udział wezmą:
Janet Bychek
Dr Liat Steir-Livny
Miriam Friedman Morris
Aron Krochmalnik
Ellen Korman Mains – prowadzenie

Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.

24 sierpnia (poniedziałek)

18:00„Likwidacja getta łódzkiego” – wykład  [PL/ENG]

Prowadzenie: Andrzej Grzegorczyk
Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Wydarzenie online fb.com/MuzeumTradycji

Wykład prezentujący kulisy i przebieg likwidacji getta łódzkiego.

25 sierpnia (wtorek)

10:00„Fenomen getta łódzkiego” – webinar dla młodzieży [PL]

Prowadzenie: Adam Sitarek, Michał Adamiak
Wydarzenie online (link dostępny po zarejestrowaniu)
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 3 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Webinar dedykowany uczniom i nauczycielom szkół średnich, w którym edukatorzy Centrum Dialogu zaprezentują najważniejsze wydarzenia z historii łódzkiego getta oraz omówią dostępne online materiały do edukowania na temat dziejów łódzkiej „dzielnicy zamkniętej”.


12:00„Dziennik Sierakowiaka” – pokaz filmu, reż. Michał Bukojemski, 2016 [PL/ENG]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Film transmitowany będzie także na fb.com/centrumdialogulodz
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 17 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy w tytule podać nazwę i datę wydarzenia)

Życie w getcie ukazane z perspektywy 16-letniego chłopca. Porywająca historia życia Dawida Sierakowiaka.

Dawid Sierakowiak w chwili utworzenia przez Niemców Litzmannstadt Ghetto miał 16 lat. Ponadprzeciętnie uzdolniony, oczytany, zaangażowany w życie żydowskie chłopiec zaczął prowadzić dziennik o życiu w getcie. Dokument prezentuje nienaruszony tekst, a jego lekturę uzupełnia jedynie zdjęciami i filmami z getta - żywymi ilustracjami zapisków Sierakowiaka.


17:00„Jesteśmy jednym kawałkiem tęsknoty” – spacer śladami kobiet żydowskich w getcie łódzkim [PL]

Organizator: Łódzki Szlak Kobiet
Miejsce zbiórki: wejście do hali Bałuckiego Rynku przy ul. Zgierskiej
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 10 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szminkowały usta, aby wyglądać na zdrowe i zdolne do pracy i uniknąć w ten sposób deportacji z getta. Pisały wiersze i dzienniki, choć tak trudno było o ołówki. Walczyły o przetrwanie swoje oraz swoich dzieci.

Łódzki Szlak Kobiet zaprasza na spacer śladami kobiet żydowskich w łódzkim getcie. Opowiemy o przedwojennych artystkach i pisarkach zamkniętych w Litzmannstadt Ghetto, o kobietach przywiezionych w czasie okupacji do Łodzi, obcego im miasta i wsiedlonych do getta, o problemach i trudach, którym kobiety musiały stawić czoła.

Spacerując po terenie byłego getta łódzkiego przedstawimy ich sylwetki i pokażemy związane z nimi miejsca. Oddamy głos m.in. Chawie Rosenfarb, Esterze Daum i Rywce Lipszyc, czytając fragmenty ich utworów odwołujące się do Łodzi.

Prowadzenie: Izabela Olejnik, Ewa Kamińska-Bużałek


18:00„Leksykon getta łódzkiego” – prezentacja nowego portalu internetowego [PL]

Organizator: Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego
Wydarzenie online fb.com/centrumdialogulodz

Prezentacja projektu „Leksykon getta łódzkiego” realizowanego przez Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. Opracowywany przez naukowców Leksykon będzie zawierał prawie 3000 haseł opisujących wydarzenia, miejsca i osoby związane z gettem. Projekt realizowany jest w ramach programu Narodowy Program Rozwoju Humanistyki finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

26 sierpnia (środa)

16:00„Łódzkie getto w dziennikach i świadectwach” – spotkanie z prof. Robertem Shapiro [ENG]

Prowadzenie: Joanna Podolska
Wydarzenie online fb.com/centrumdialogulodz

Robert Shapiro, którego nauczycielami i mistrzami byli wybitni znawcy historii: Isaiah Trunk i Lucjan Dobroszycki, zna historię Łodzi jak mało który badacz. Swoja dysertację doktorską poświęcił Łodzi międzywojennej. Przekładał z języka jidysz pierwszą dużą monografię łódzkiego getta wydaną przez Trunka w 1962 roku w języku jidysz „Łódź Ghetto. A history” (po angielsku wyszła w 2002 roku).Ponieważ biegle zna jidysz, polski, niemiecki i hebrajski, ma dostęp do ogromnej literatury związanej z gettem w Litzmannstadt. Przekładał lub był zaangażowany w przekłady kilku ważnych dzienników i dokumentów związanych z gettem, m.in. tekstów które znajduja się w Archiwum Ringelbluma. W rozmowie z Joanną Podolską opowie o najważniejszych źródłach do badania historii łódzkiego getta, m.in. mało znanych dokumentach znalezionych w popiołach Auschwitz-Birkenau.

Robert Moses Shapiro - profesor Department of Judaic Studies na Brooklyn College, badacz dziejów samorządu żydowskiego w Łodzi oraz getta łódzkiego, autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Aktualnie pracuje nad angielskim wydaniem dziennika Jakuba Poznańskiego z getta łódzkiego.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.


18:00„Przestrzeń getta” – wykład [PL]

Prowadzenie: Adam Sitarek
Miejsce: Dom Przedpogrzebowy na Cmentarzu Żydowskim, ul. Bracka 40
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 17 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy w tytule podać nazwę i datę wydarzenia)

Wykład poświęcony topografii, historii miejsc i charakterystycznych punktów w łódzkim getcie w oparciu o źródła historyczne i świadectwa więźniów getta. Opowieść podzielona na 5 części: granica, brama, ulice, podwórka i Marysin.

27 sierpnia (czwartek)

18:00„Ptaki smutku…” – widowisko muzyczne oparte na tekstach Szai Szpigla w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Pawła Szamburskiego i zespołu L.Stadt, reż. Miron Zajfert [PL/ENG]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
BRAK WOLNYCH MIEJSC! Zapraszamy na transmisję online koncertu dnia 29. sierpnia 2020.

Głównym wydarzeniem tegorocznych obchodów będzie widowisko muzyczne „Ptaki smutku…” w wykonaniu znakomitych artystów: Doroty Miśkiewicz, Pawła Szamburskiego i formacji  L. Stadt, którego inspiracją jest twórczość poety łódzkich Bałut, Jeszajahu Szpigla. Będzie to wydarzenie wyjątkowe, premierowe i prezentujące zapomnianego wybitnego artystę Łodzi, a jednocześnie oddające hołd zamordowanym w getcie łódzkim.


Jeszajahu Szpigiel urodził się 14 stycznia 1906 roku w Łodzi.  Mieszkał na Bałutach, gdzie spędził także najbardziej tragiczny okres swojego życia w utworzonym w 1940 roku getcie. Jego dorobek dotyczy w znacznej mierze tego okresu. W 1951 roku wyemigrował do Izraela, zmarł w Tel-Awiwie 15 lipca 1990 roku, dokładnie 30 lat temu. Widowisko „Ptaki smutku…” będzie próbą przywrócenia  pamięci o tym wyjątkowym  pisarzu Łodzi w wyjątkowym momencie – w trzydziestą rocznicę Jego śmierci i w 75. lat po zakończeniu wojny.


Wybór literacki obejmuje utwory, które narodziły się w czasach Zagłady, wiersze i fragmenty poetyckiej prozy oraz dwie kultowe piosenki do muzyki Dawida Bajgelmana, w tym niezapomniana kołysanka „Zmruż oczęta”.. Refleksyjno-filozoficznym dopełnieniem będzie kilka wierszy napisanych już w latach późniejszych, kiedy artysta żył i tworzył w Izraelu.
Autorem warstwy muzycznej widowiska jest wybitny, łódzki muzyk i kompozytor, twórca formacji L.Stadt - Łukasz Lach.


Wybór tekstów, scenariusz i reżyseria – Miron Zajfert
Muzyka oryginalna i aranżacje 2 utworów D. Bajgelmana – Łukasz Lach
Dokumentacja i konsultacje językowe – Anna Rozenfeld
Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz
Paweł Szamburski
Formacja L. Stadt w składzie:
Łukasz Lach – śpiew, gitara, pianino
Adam Lewartowski – gitara basowa
Andrzej Sieczkowski – instrumenty perkusyjne
Piotr Gwadera – perkusja


18:00„Sara Majerowicz – artystka getta łódzkiego” – wykład [PL/ENG]

Prowadzenie: Maria Szulc
Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Wydarzenie online fb.com/MuzeumTradycji

Wykład prezentujący życie i drogę artystyczną, w szczególności okres spędzony w getcie, jednej z najciekawszych, lecz nieznanej szerszemu gronu odbiorców łódzkiej malarki – Sary Majerowicz.

28 sierpnia (piątek)

18:00„Radegast” – pokaz filmu, reż. Borys Lankosz, 2008 [PL/ENG]

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Film transmitowany będzie także na fb.com/centrumdialogulodz
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 17 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy w tytule podać nazwę i datę wydarzenia)

W „Radegaście” miejsce centralne zajmuje temat obecności w getcie łódzkim Żydów z Zachodu. Narracja podporządkowuje relacje Ocalałych pochodzących spoza Polski – Lucille Eichengreen, Erwina Singera, Romana Freunda, Nachmana Zonabenda, Stelli Czajkowskiej – temu właśnie zagadnieniu. Zasadnicze dla wybranego tematu fakty i dane historyczne dotyczące realiów życia w getcie podaje występujący w roli narratora Bronisław Wrocławski, obecny także w warstwie wizualnej filmu. Aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, poza faktograficznym komentarzem, wygłasza przemówienia Przełożonego Starszeństwa Żydów, Chaima Rumkowskiego, w tym najsłynniejsze, będące prośbą o wydanie mu żydowskich dzieci. Opiekunem artystycznym filmu był Leo Kantor.

29 sierpnia (sobota)

9:00 – „Zobaczyć Lunię” – warsztaty herstoryczne z Patrycją Dołowy, cz. 1 [PL]

Organizator: Łódzki Szlak Kobiet
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 10 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łódzki Szlak Kobiet zaprasza na warsztaty, na których wspólnie odkryjemy losy zapomnianych opiekunek z domów sierot w getcie łódzkim. Poprowadzi je Patrycja Dołowy.

Udział jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty są podzielone na dwie części. Część niedzielna (30 sierpnia) stanowi kontynuację warsztatów sobotnich (29 sierpnia).

Spróbujemy razem zobaczyć Lunię i inne kobiety, które w czasie wojny pracowały jako opiekunki w łódzkim getcie. Poznanie historii kobiet, nawet tych najbardziej znanych, wymaga najczęściej sporego wysiłku i żmudnej pracy. To zadanie oparte zwykle na składaniu opowieści z wielu drobnych z pozoru niepasujących do siebie, słabo dostępnych kawałków: nieopisanych fotografii, przekazów ustnych, dokumentów ich braci, mężów, synów. Przypomina to tworzenie kolaży lub szycie ze skrawków. I właśnie wspólny kolaż, który stworzymy, wspólna praca nad dostępnymi fragmentami historii, wspólne wypełnianie luk, posłuży nam do opowiedzenia historii opiekunek z łódzkiego getta. Na warsztatach będziemy pracować z pamiątkami, archiwaliami, fotografiami i wspomnieniami, ale ważne jest także to, co wniosą same uczestniczki/sami uczestnicy – swoje emocje, empatię, pamięć. Nasz kolaż/patchwork przyjmie formę opowiadanej i obrazowanej opowieści o kobietach.

dr Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Jej działania łączy potrzeba wsłuchania się, wysłuchania i docierania, odsłaniania i przekazu tego, co z jakichś powodów jest niewidoczne lub zostało pominięte. Autorka książki „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” (Czarne 2019), bloga „Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała”. Współautorka książek, m.in.  „Przecież ich nie zostawię” (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), sztuk teatralnych (m.in. „Wanda”, z Sylwią Chutnik, „Hideout/Kryjówka”, „Dziady. Twierdza Brześć”, „Matki”, „Hindełe, siostra Sztukmistrza”) oraz performansów. Współpracowała m.in. z Fundacją MaMa, Fundacją Przestrzenie, neTTheatre, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum POLIN, Centrum Kultury Jidysz, Fundacją BioEdukacji.


13:00Wirtualny spacer po łódzkim getcie [PL/ENG]

Prowadzenie: Joanna Podolska i Adam Sitarek
Wydarzenie online fb.com/centrumdialogulodz

Prezentacja filmu dokumentalnego przygotowanego przez pracowników Centrum Dialogu i Uniwersytetu Łódzkiego opowiadającego historię getta przez pryzmat życiorysów jego więźniów oraz pokazującego ślady historii getta we współczesnej Łodzi. Film przygotowany w ramach programu Kultura w sieci finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.


16:00„Stacja Radegast. Przewodnik po miejscu pamięci” – premiera książki połączona ze spacerem edukacyjnym po Stacji Radegast [PL]

Prowadzenie: Andrzej Grzegorczyk, Marcin Gawryszczak
Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
Wydarzenie transmitowane będzie także na fb.com/MuzeumTradycji
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 17 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Publikacja książkowa „Stacja Radegast. Przewodnik po miejscu pamięci”, to popularno-naukowe wydawnictwo będące pierwszym w pełni poświęconym historii Stacji Radegast. W trakcie premiery zostanie ono po raz pierwszy publicznie zaprezentowane. Będzie ona również połączona ze spacerem po terenie dawnej stacji kolejowej getta.


20:00„Ptaki smutku…” – widowisko muzyczne oparte na tekstach Szai Szpigla w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Pawła Szamburskiego i zespołu L.Stadt, reż. Miron Zajfert [PL/ENG]

Wydarzenie online fb.com/centrumdialogulodz

30 sierpnia (niedziela)

9:00 - „Zobaczyć Lunię” – warsztaty herstoryczne z Patrycją Dołowy, cz. 2 [PL]

Organizator: Łódzki Szlak Kobiet
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 10 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


13:00Spacer po Parku Ocalałych dedykowany Lolkowi Grynfeldowi (1923-2020) [PL]

Prowadzenie: Joanna Podolska, Justyna Tomaszewska
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 17 sierpnia 2020 r., email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy w tytule podać nazwę i datę wydarzenia)

Park Ocalałych powstał  w sierpniu 2004 roku, podczas obchodów 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Inicjatorką powstania parku była Ocalała, Halina Elczewska.

Podczas spaceru po parku Ocalałych opowiemy historię osób, z myślą o których powstało to miejsce. Przybliżymy historie Ocalałych z łódzkiego getta, opowiemy o jego symbolice.

Spacer dedykowany jest Eliezerowi Lolkowi Grynfeldowi, Ocalałemu, który odszedł w kwietniu 2020 roku.


18:00„Fabryka Muchołapek” – pokaz spektaklu, reż. Andrzej Bart, 2017 [PL/ANG]

Organizator: Teatr Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Wydarzenie online: fb.com/centrumdialogulodz

„Fabryka muchołapek” to dokonana przez Andrzeja Barta teatralna adaptacja jego słynnej powieści pod tym samym tytułem. Widowisko opowiada o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Widzowie Teatru Nowego wezmą udział w procesie nad Przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim. Procesie, który nigdy się nie odbył.

Przeszłość powraca, by pomóc zrozumieć naszą teraźniejszość, a miłość po raz kolejny próbuje przezwyciężyć nieuniknione. Nadzwyczajna rozprawa, tajemniczy sędzia, demoniczny prokurator, niedoświadczony lecz pełen zapału adwokat oraz wyjątkowi świadkowie, którzy przybyli z zaświatów, by opowiedzieć o tym, co się stało.

Reżyseria: Andrzej Bart
Asystent reżysera: Gracjan Kielar
Scenografia: Natalia Kitamikado
Inspicjentka: Hanna Molenda
Kostiumy: Anna Sitkowska
Film i światło: Rafał Wróblewski
Współpraca reżyserska: Martyna Quant

20:00„Ptaki smutku…” widowisko muzyczne oparte na tekstach Szai Szpigla w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Pawła Szamburskiego i zespołu L.Stadt, reż. Miron Zajfert [PL/ENG]

Transmisja na antenie Radia Łódź – 99,2 MHz oraz radiolodz.pl

31 sierpnia (poniedziałek)

18:00„Getto łódzkie w zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi” prezentacja [PL]

Prowadzenie: Andrzej Grzegorczyk, Michał Hankiewicz
Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Wydarzenie online fb.com/MuzeumTradycji

W zbiorach Muzeum znajdują się liczne zabytki związane z historią getta, celem spotkania będzie ich prezentacja wraz z przedstawieniem historii samych obiektów, jak również szerzej historii getta.


18:00 „Dzieci Korczaka” – premiera spektaklu na podstawie tekstów Janusza Korczaka oraz historii zebranych, reż. Jakub Margosiak [PL]

Organizator: Living Space Theatre, we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
BRAK WOLNYCH MIEJSC!

Spektakl teatru tańca na podstawie tekstów Janusza Korczaka oraz historii zebranych.

Baśń.
O kilku dzieciach
Ich oddechy, zabawy, listy, dusze
Zbudzenie i tańczenie
Ćwierkanie ciał
Śmiech
Wiara i niewiara
Stara modlitwa
Życie.

Scenariusz i reżyseria: Jakub Margosiak
Choreografia: zespół
Występują: Grzegorz Łabuda, Jakub Margosiak, Julia Lewandowska
Muzyka: Stanisław Leśniewski
Scenografia i kostiumy: Alicja Helfojer, Grzegorz Łabuda
Konsultacje dramaturgiczne: Wojciech Faruga
Produkcja: Living Space Theatre
Współpraca organizacyjna i merytoryczna: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. K. Bochenek oraz dzięki wsparciu Samorządu Województwa Śląskiego.

 

* W związku z epidemią koronawirusa liczba zaproszonych gości oraz charakter spotkań będą uzależnione od aktualnie obowiązujących regulacji sanitarnych.

© 2020 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.