Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Wydarzenia główne

80 rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi
zapraszaja do Łodzi w dniu 29.08.2024 r.
na główne uroczystości upamiętniające
80. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto

Zapraszamy na uroczyste obchody 80. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto.

Główne uroczystości odbędą się 29 sierpnia 2024 r.

29 sierpnia to symboliczna data – w sierpniu 1944 r. z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane.

Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.


UROCZYSTOŚCI GŁÓWNE

29 sierpnia 2024 (czwartek)

10:30 – otwarcie wystawy Henryk Ross. Od świtu do zmierzchu. Fotografie z łódzkiego getta z lat 1940-1944.

Koncepcja wystawy: Lilka Elbaum
Kurator: Krzysztof Jurecki
Kurator i producent: Jerzy Maciej Koba
Wstęp wolny
Miejsce:
Dom Przedpogrzebowy / cmentarz żydowski, ul. Bracka 40 (wejście od ul. Zmiennej).
Organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
Opis: Henryk Ross był fotografem, który miał za zadanie wykonywać zdjęcia propagandowe dla administracji niemieckiej, ale w ukryciu udało mu się utrwalić życie w łódzkim getcie: egzekucje, śmierć, narodziny, śluby, wywózki. Jego negatywy i prace z lat 1940-1944, zakopane w ziemi, zostały wydobyte po wojnie. Są one unikalnym zapisem życia i Zagłady Żydów łódzkich i tych, deportowanych do getta z podłódzkich miast oraz z Europy okupowanej przez nazistów. Pochodzą ze zbiorów Muzeum of Fine Arts (MFA) w Bostonie i Art Gallery of Ontario (AGO) w Toronto. Powyższe instytucje udostępniły część swojej kolekcji Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, aby wystawa stała się pomnikiem pamięci o getcie. 


11:00 – Uroczystości religijne i symboliczne zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów na cmentarzu żydowskim w Łodzi. PL/ENG, tłumaczenie na PJM.

Miejsce: Cmentarz żydowski | ul. Bracka 40
Uroczystości transmitowane będą w Internecie na portalu Facebookfb.com/centrumdialogulodz oraz youtube.com/centrumdialogulodz


12:00Uroczystości oficjalne na Stacji Radegast (składanie kwiatów i zniczy). PL/ENG, tłumaczenie na PJM

Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast | al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
Uroczystości transmitowane będą w Internecie na portalu Facebookfb.com/centrumdialogulodz oraz youtube.com/centrumdialogulodz


Po uroczystościach głównych ze Stacji Radegast w kierunku Starego Rynku wyruszy Marsz pamięci. PL/ENG

Start: Stacja Radegast.
Organizatorzy: Archidiecezja Łódzka, kard. Grzegorz Ryś, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Marsz Żywych.
Marsz rozpoczyna się o godz. 12:30 na Stacji Radegast tuż po ceremonii złożenia wieńców i prowadzić będzie przez Pomnik Martyrologii Dzieci, Pomnik Polaków Ratujących Żydów w Parku Ocalałych oraz Kuźnię Romów, kończąc przy Pomniku Dekalogu w Łodzi.

Przy każdym przystanku odbywa się 10-minutowy postój, podczas którego usłyszymy utwór poetycki lub fragment wspomnień oraz zostanie odmówiona modlitwa przez przedstawiciela wyznania lub mniejszości. Wśród modlących się będą: Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski, Arcybiskup Metropolita Łódzki Kardynał Grzegorz Ryś oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Będzie to wyjątkowa okazja do modlitwy, refleksji i wspólnego upamiętnienia tragicznych wydarzeń naszej wspólnej historii.

Zapraszamy do udziału w marszu, który łączy pokolenia i różne wyznania w jednym celu – uczczenia pamięci tych, którzy zginęli oraz tych, którzy pomagali ratować życie.


19.00Uroczysty koncert z okazji 80. rocznicy Likwidacji Litzmannstadt-Getto w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi i Chóru Żydowskiego CLIL. PL/ENG

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Teatru Wielkiego.
Miejsce: Teatr Wielki, plac Dąbrowskiego
Organizatorzy: Teatr Wielki w Łodzi, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.
W programie koncertu, który zaprezentuje Teatr Wielki w Łodzi znajdą się m.in. pieśni z łódzkiego getta zaaranżowane specjalnie na potrzeby koncertu na kilka chórów i orkiestrę. Andrzej Seweryn i Milena Lisiecka odczytają fragmenty pamiętników z Getta oraz fragmenty powieści Chavy Rosenfarb „Drzewo życia”. Kantor Benjamin Muller odśpiewa m.in. Av Horachamim Samuela Malawsky’ego z udziałem chóru męskiego, pianistka Julia Kociuban wykona Rapsodię Hebrajską Aleksandra Tansmana, a sławna skrzypaczka Leila Josefowicz zagra, z towarzyszeniem orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Rafała Janiaka, II część Koncertu skrzypcowego g-moll op. 26. Maxa Brucha. Koncert zakończy ekspresyjny poemat wokalno-symfoniczny Exodus Wojciecha Kilara oparty na jednym krótkim temacie wywiedzionym z folkloru żydowskiego. Biorąc pod uwagę szczególną rangę wydarzenia i wyjątkowy walor artystyczny programu oraz niepowtarzalny charakter koncertu zachęcamy do jego obejrzenia. Koncert będzie również dostępny za pośrednictwem transmisji na żywo, na portalu Drzwi do kultury.


Pozostałe wydarzenia tego dnia:

16:00Spacer śladami „Dziennika” Dawida Sierakowiaka. Prowadzenie: Aleksandra Ciach, Centrum Inicjatyw na rzecz rozwoju REGIO. PL

Udział jest płatny, 20 zł / osoba, płatność na miejscu u organizatora.
Start:
Plac Kościelny, od strony ul. Zgierskiej.
Organizator: Centrum Inicjatyw na rzecz rozwoju REGIO.

Więcej informacji pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
i na stronie internetowej www.centrumdialogu.com

Gospodarze uroczystości:

Gospodarze uroczystościGmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi

Organizator:

Główny organizator - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Współorganizator:

WspółorganizatorWspółorganizatorGmina Wyznaniowa Żydowska w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna SkrzydlewskaPrezydent Miasta ŁodziMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny:

TVP3 ŁódźRadio Łódź

Dofinansowano:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyUrząd Miasta Łodzi Projekt wspołfinansowany z środków Miasta Łodzi 

© 2020 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.