Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Wystawy

Wystawy w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

10 lat cd wystawa www

10 LAT CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA W ŁODZI

W 2021 roku świętujemy nasze 10. urodziny. Zajmujemy się popularyzacją wielokulturowej historii Łodzi i Polski, ważnych wydarzeń historycznych, a także postaci, które odegrały istotną rolę w budowaniu naszej tożsamości. Poprzez kulturę uczymy historii Polski, Europy i świata, a także szacunku do innych kultur i tradycji. Rozmawiając o przeszłości, prowadzimy nieustanny dialog ze współczesnością, starając się wyciągać wnioski z doświadczeń innych pokoleń czy czasów.
Wystawa podsumowuje 10 lat naszej działalności - od początku istnienia, aż po trudny rok pandemii COVID-19, kiedy naszą działalność przenieśliśmy w sferę online. Na ekspozycji znajdą Państwo miejsce do wyrażenia swojej opinii o naszych dotychczasowych projektach oraz sugestii na kolejne działania.

MAREK EDELMAN. CZŁOWIEK

Wystawa "Marek Edelman. Człowiek" to opowieść o bohaterze, który bohaterem nie chciał być, ale zmusiła go do tego historia. O człowieku, który za życia dowiedział się wszystkiego o śmierci i dlatego miał świadomość, jak cenna jest każda chwila życia i zawsze podejmował o nią walkę.
Marek Edelman: lekarz, działacz społeczno-polityczny, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, odznaczony Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej i tytułami doktora honoris causa wielu wyższych uczelni.
Ekspozycja, nie tylko przybliża postać samego Marka Edelmana, ale także - poprzez jego życie - przybliża odbiorcom ostatnie 100 lat historii Polski, Europy i świata. Jego poglądy i postawa życiowa mogą stać się swego rodzaju moralnym kompasem dla młodych odbiorców.
Wystawa "Marek Edelman. Człowiek" stanowi najważniejszy element obchodów Roku Marka Edelmana.

Scenariusz: Marta Skłodowska
Współautorki wystawy: Joanna Podolska (UŁ), Magdalena Kamińska
Teksty: Marta Skłodowska, Joanna Podolska (UŁ)
Redakcja: Joanna Podolska (UŁ)
Oprawa graficzna: Krzysztof Iwański
Architekt: Magdalena Bałycz
Producent: Marcin Kuropatwa
Koordynator: Magdalena Kamińska
Tłumaczenie: Dorota Dekiert

JESTEŚMY DRZEWAMI WIECZNYMI… OPOWIEŚCI Z ŁÓDZKIEGO GETTA

Wystawa „Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta” w pierwszej części „Getto 1944“ ukazuje historię getta łódzkiego, najważniejsze miejsca i wydarzenia z jego historii. Pretekstem jest umieszczony na ścianie wielkoformatowy plan „dzielnicy zamkniętej w Łodzi”. Ekspozycja poświęcona jest losom ocalałych jego więźniów, którzy po likwidacji getta trafili do obozów, przeszli marsze śmierci, a po wojnie rozjechali się po świecie, by tam budować nowe życie.

Druga część „Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta“ prezentuje biografie dziesięciu spośród ponad 640 Ocalałych z Zagłady, których symboliczne Drzewa Pamięci znajdują się w Parku Ocalałych, m.in. Lucjana Dobroszyckiego, redaktora pierwszego wydania „Kroniki łódzkiego getta”, pieśniarza getta Jankiela Herszkowicza czy pisarski Zeni Larsson, która wydała kilka książek o łódzkim getcie w języku szwedzkim. Różne były losy bohaterów. Większość z nich w czasie II wojny światowej znalazła się w obrębie żydowskiej dzielnicy utworzonej przez Niemców w lutym 1940 roku na terenie Starego Miasta i Bałut. W łódzkim getcie przeżyli śmierć swoich bliskich, rozpacz rozstania z rodziną, głód, potem deportacje do Auschwitz i innych obozów. Inni, np. Stefan Skotnicki, opuścili Łódź w pierwszych miesiącach wojny i wrócili tu dopiero w 1945 roku. Powojenne wybory tych, którzy przeżyli, też były różne: jedni zostali w Polsce i próbowali odbudować swoje życie, inni opuścili ojczyznę, by szukać swojego miejsca w innej części Europy czy świata. Dziś ich dzieci i wnuki mówią różnymi językami, mieszkają niemal na wszystkich kontynentach. Park Ocalałych symbolicznie ich łączy z Łodzią. I pokazuje triumf życia nad śmiercią i miłości nad nienawiścią.

Wystawy w Muzeum Miasta Łodzi

Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś

Nowa wystawa historyczna w Muzeum Miasta Łodzi prezentuje dzieje miasta, które w bezprecedensowy sposób w skali światowej, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat awansowało z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich. Multimedialna ekspozycja będzie stanowiła spojrzenie na dzieje Łodzi z czterech odmiennych, ale wzajemnie dopełniających się perspektyw. Jej główną oś stanowi historia metropolii, warto jednak poznać pozostałe aspekty życia miasta i odkryć jego bogactwo. Wtedy dopiero ujawni się siatka zależności budująca tę skomplikowaną wielkomiejską maszynerię. Wystawę można zatem będzie odkrywać na wiele sposobów: poznawać fascynujące aspekty związane z Metropolią, Postępem, Ludźmi czy Sukcesem, podążając wzdłuż wyznaczonych stref, bądź wędrować między nimi według chronologii zdarzeń, sprawdzając, jak przenikanie wspomnianych wątków wpływało na kształt miasta, zmieniało jego oblicze i pozycję w świecie. Poprzez zabytkowe przedmioty, zdjęcia, makiety dotykowe oraz multimedia wystawa pozwoli zrozumieć przeszłość Łodzi, poznać kulisy jej fenomenalnego rozwoju i odkryć drzemiący w niej potencjał.

Wystawy Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi | Oddział Stacja Radegast

Makieta getta łódzkiego

Głównym elementem ekspozycji prezentowanej w budynku Stacji Radegast jest makieta, wiernie odtwarzająca historyczny wygląd getta łódzkiego. Obejmuje ona obszar ówcześnie funkcjonującego getta w Łodzi (Litzmannstadt) w granicach z maja 1942 r. Model powstał w oparciu o archiwalne projekty i plany budowlane, zachowane fotografie budynków i zdjęcia lotnicze oraz współczesną dokumentację fotograficzną.

Ekspozycja stanowi element projektu Makieta Litzmannstadt Getto prowadzonego od 2015 r., którego celem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz nowych form przekazu na rzecz edukacji o Zagładzie.

Dzięki kwerendom powstała fotograficzna baza źródłowa, w której zebrano dużą kolekcję fotografii wykonanych w łódzkim getcie. Zgromadzono mapy obszaru getta oraz plany architektoniczne poszczególnych budynków (łącznie przeszło 2500). Obok fotografii archiwalnych wykonano setki zdjęć współczesnych (łącznie przeszło 6000). Pozwoliło to na dokładne odwzorowanie struktury architektonicznej dawnej dzielnicy zamkniętej, umożliwiając powstanie fizycznego modelu getta. Makieta wykonywana w skali 1:400, o docelowych wymiarach 10 m x 4 m, będzie największym tego typu obiektem ekspozycyjnym w kraju.

Dotychczas projekt realizowany był w ramach trzyletniego programu grantowego „Raise awareness and promote research into the causes of Holocaust” prowadzonego przez International Holocaust Remembrance Alliance, budżetu własnego Muzeum oraz przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Łodzi.

© 2020 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.