Żegnamy Profesora Władysława Bartoszewskiego, Wielkiego Polaka, wspaniałego Człowieka.
Był więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, był senatorem, a w latach 2007–2015 - sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds dialogu międzynarodowego. Był przyjacielem Łodzi.
Dwa lata temu Prof. Bartoszewski zgodził się zasiąść w Komitecie Honorowym Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. 27 stycznia 2015 w Centrum Dialogu wygłosił wykład o Łodzi i pamięci.W dniu pogrzebu Profesora Władysława Bartoszewskiego w Łodzi otwieramy wystawę dotyczącą pogromów w 1938 roku w Niemczech i reakcji dyplomacji na te wydarzenia. Co świat wiedział i co zrobił, albo czego nie zrobił. "Podejmując nowe wyzwania, musimy cały czas pamiętać o przeszłości, zachować pamięć historyczną i stanowczo reagować na wszelkie próby fałszowania historii" - to słowa z ostatniego przemówienia przygotowanego przez Władysława Bartoszewskiego na rozpoczęcie 13. polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.Tuż przed 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej i i w czasach pełnych niepokoju warto się nad tym zastanowić.
Od 4 do 9 maja w Centrum Dialogu wystawiona będzie księga kondolencyjna, do której możne wpisać się każdy kto chce pożegnać Władysława Bartoszewskiego. Zapraszamy w poniedziałek (4 maja) od 12 do 20, a od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 17.