OBRAZ WOBEC PRZEMOCY // EWA BLOOM KWIATKOWSKA

bannZapraszamy na wykład i prezentację Ewy Bloom Kwiatkowskiej OBRAZ WOBEC PRZEMOCY. Spotkanie odbędzie się 8 maja 2015 r. o godzinie 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wykład związany jest z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej w Europie. 

Artystka w swoją prezentację dotyczącą wolności twórczej i artystycznej refleksji nad przemocą i zbrodnią, włączyła rozważania teoretyczne odnoszące się do współczesnej myśli krytycznej takich autorów jak Georg Didi Huberman, Jean Baudrillard czy Jolanta Brach Czaina. Film Punctum / świadomość wzrokowa, to ingerencja w gotowy obraz filmowy – found footage, prezentujący akcję palenia książek przez faszystów. To próba przeniknięcia i wzajemnego przemieszczenia kodów wizualnych ekranu i obrazu malarskiego. Konfrontacja medium filmowego i malarskiego gestu to podjęcie dyskursu ze sztuką aktualną, dla której problem zła, to „paradygmat, który w sztukę wpisuje się jako projekt krytyczny wobec tradycji kultury europejskiej", jak twierdzi Andrzej Turowski.// PUNCTUM / świadomość wzrokowa, projekcja filmu wideo.

 

 



Film PUNCTUM / świadomość wzrokowa, powstał w 2014 roku jako część projektu stypendialnego pt. ŚWIĘTE ZŁO.Władysław Strzemiński w "Teorii widzenia" wiąże proces rozwoju świadomości wzrokowej z historią, z rozwojem technologii, systemów społecznych, wojny i rewolucji – „proces rozwoju świadomości wzrokowej jest w ten sposób odbiciem procesu rozwoju historycznego”. Rozwój świadomości wzrokowej jest podstawą przemian naszej wiedzy i stanu naszych umysłów – „Tak my widzimy świat. Nie biologicznie, lecz historycznie. Widzimy realnie, naszym rzeczywistym uświadomionym wzrokiem”. Czy wobec tego w dobie mediów elektronicznych i prymatu hiperrzeczywistości medialnej, a w szczególności rzeczywistości ekranowej, możemy przyjąć, że kolejny krok w „widzeniu”, a więc świadomość formy i jej znaczenia, naszej wiedzy o człowieku i świecie wynika z obserwacji i analizy natury ekranu?


//Ewa Bloom Kwiatkowska

Absolwentka ASP im. W. Strzemińskiego.
Dyplom w 1986 roku wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Twórczość w dziedzinie malarstwa, instalacji, wideo oraz scenografii.
Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I-go stopnia za osiągnięcia w dziedzinie scenografii teatralnej.
Prace malarskie i instalacje scenograficzne związane z nurtem ekspresji lat 80-tych i 90-tych pokazywała na wystawach zbiorowych i wystąpieniach indywidualnych w Polsce, Francji, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii – min. wystawa 50-ciu artystów w Moenchengladbach z udziałem A.Warhola, Denisa Oppenheima i Italo Scanga.
W dorobku zawodowym posiada kilkadziesiąt realizacji scenograficznych w teatrze, filmie i telewizji. W latach 2005 – 2014 powstały cykle malarskie KSIĘGA KRONIK XX i IDEE I MASKI. Prace, których źródłem jest rzeczywistość ekranowa są malarską refleksją nad medialną ( filmową i fotograficzną ) kodyfikacją zbrodni i terroru.
Związek z obrazem filmowym i rolą ekranu w tworzeniu i powielaniu przekazu mają również realizacje wideo: Krąg czyli kto ma urojone lęki zasługuje na prawdziwe / 2009, Kolor płonie / 2010 i wielokanałowa instalacja wideo Taniec św. Wita / 2011.
Od roku 2009 w Akademii Sztuk Pięknych im W. Strzemińskiego prowadzi Pracownię Projektowania Scenografii i Kostiumu z autorskim programem ćwiczeń i wykładów. W grudniu 2011 roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im W.Strzemińskiego, uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki piękne prezentując pracę pt. ŚWIĘTE ZŁO obejmującą cykl prac malarskich, szkic scenograficzny do „Oczyszczonych“ Sarah Kane, film wideo i rozprawę teoretyczną.
Od roku 2012 w PWSFTViT im. L.Schillera w Łodzi prowadzi zajęcia z przedmiotu Scenografia Wirtualna.
W 2013 otrzymała stypendium MKiDN na realizację filmu wideo PUNCTUM / świadomość wzrokowa, który miał premierowy pokaz na wystawie GETTO XXI w Monopolis w Łodzi w 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto w sierpniu 2014.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380