BRAK WOLNYCH MIEJSC!
21 sierpnia 2016 Centrum Dialogu im. Marka organizuje wyjazd do Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy oraz do Wrocławia.
Zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
// Plan wyjazdu:
6.00 – zbiórka pod Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83, park Ocalałych)
10.00 – zwiedzanie Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy (zwiedzanie obozu, wystawy, projekcja filmu o historii obozu)
14. 30 – przejazd do Wrocławia (OBIAD WE WŁASNYM ZAKRESIE)
16. 30 – początek wycieczki po żydowskim Wrocławiu - zwiedzanie Synagogi pod Białym Bocianem oraz Małej Synagogi, wejście do łaźni rytualnej (dla pełnoletnich turystów), zakończenie spaceru przy pomniku upamiętniającym ofiary Zagłady
18. 45 – wyjazd do Łodzi
21. 45 powrót do Łodzi, pod Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83, park Ocalałych)
PROGRAM MOŻE ULEC ZMIANIE
// KOSZT:
100 zł od osoby (w cenie transport, ubezpieczenie, pokaz filmu, przewodnicy po terenie Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy oraz po żydowskim Wrocławiu, bilet do Synagogi pod Białym Bocianem)
Wpłaty do 15 sierpnia 2016 r.
Wpłat można dokonać w siedzibie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83, Park Ocalałych, w godz. 9 - 17 od poniedziałku do piątku) lub przelewem bankowym na konto: BANK PKO SA 91-1240-3028-1111-0010-375
W tytule: WYJAZD – 21 sierpnia 2016
// Zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gross Rosen to niemiecki obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940–1945, nieopodal wsi Rogoźnica (nazwa powojenna) w dzisiejszej Polsce, będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec. W pierwszych dwóch latach istnienia KL Gross-Rosen był małym obozem nastawionym w dalszym ciągu na obsługę kamieniołomu. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały duża śmiertelność, a KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. Ogółem przez Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 000 więźniów, w tym również więźniowie nie rejestrowani, przywożenia do obozu na egzekucję, np. 2 500 radzieckich jeńców wojennych.
(za: http://www.gross-rosen.eu/
Wrocław jest miastem wielowyznaniowym. Pierwsza wzmianka o zamieszkujących Wrocław Żydach pochodzi z XII wieku.
Ponadto przed II wojna światową Wrocław stanowił jedno z największych skupisk Żydów w Europie. W czasie wojny Żydzi z Wrocławia byli wysiedleni do Kowna, Izbicy, Theresienstadt, Auschwitz oraz do obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu. Podczas wycieczki szlakiem żydowskiego Wrocławia zwiedzimy Synagogę pod Białym Bocianem oraz Małą Synagogę, wejdziemy do łaźni rytualnej (dla pełnoletnich turystów), zakończymy spacer przy pomniku upamiętniającym ofiary Zagłady na dziedzińcu Synagogi.
// KIEDY: 21 sierpnia 2016 // niedziela
// GDZIE: Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy oraz do Wrocławia szlakiem Żydów
// KOSZT: 100 zł od osoby
// ZAPISY: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE PRAWO ODWOŁANIA WYCIECZKI
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/events/279222395776779/