11 i 12 stycznia 2012 roku w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto. Uroczystości zostały zorganizowane przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Ambasadę Republiki Austrii. Obchody rozpoczęły się w środę 11 stycznia w Muzeum Miasta Łodzi. W Sali Lustrzanej dawnego pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej pojawiło się około 100 osób.
Wśród zgromadzonych gości byli, między innymi, Rudolf Sarkozi ze Stowarzyszenia Kulturalnego Romów Austiackich, Stella Avallone, minister w Ambasadzie Austrii i Ernestine Baig zastępca dyrektora Austriackiego Forum Kultury.
Spotkanie rozpoczął wykład dra Gerharda Baumgartnera, poświęcony historii Romów z Burgenlandu. Goście mogli także obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Jarosława Sztanderty ("Obóz cygański w Łodzi"), opowiadający historię obozu cygańskiego w Litzmannstadt Ghetto. Ostatnią częścią środowych uroczystości był recital młodego skrzypka, Mariusza Puta, grającego utwory inspirowane tradycyjną muzyką romską w klasycznej aranżacji.
W czwartek, 12 stycznia o godzinie 11.00, pod „Starą Kuźnią” przy ul. Wojska Polskiego 82 rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Na obchodach pojawiły się władze miasta z prezydent Hanną Zdanowską i przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Kacprzakiem na czele, a także ambasador Austrii Herbert Krauss, przedstawiciele ambasad USA i Niemiec, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller oraz reprezentacja stowarzyszeń romskich w Polsce. W swoich przemówieniach prezydent Hanna Zdanowska i ambasador Herbert Krauss przypomnieli historię obozu cygańskiego, podkreślając jednocześnie konieczność reagowania na współczesne objawy nietolerancji wobec wszystkich mniejszości. Po złożeniu kwiatów i zniczy pod Kuźnią, zebrani udali się na Cmentarz Żydowski, gdzie pochowano około 700 Cyganów zmarłych w obozie. Na murze Cmentarza przy bramie wejściowej odsłonięta została tablica ufundowana przez Ambasadę Austrii. Tablica upamiętnia Romów i Sinti przywiezionych jesienią 1941 roku do Litzmannstadt Ghetto i zgładzonych pięć miesięcy później, w styczniu 1942 roku w ośrodku zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Czwartkowe obchody zakończył wyjazd do ośrodka zagłady w Chełmnie. Oprócz oficjalnych gości, do Chełmna pojechała młodzież z XXXIV L.O. im. Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi. Delegacja odwiedziła pozostałości pałacu, w którym zamordowano setki tysięcy ludzi; pamiątki po wymordowanych zgromadzone są w miejscowej filii Okręgowego Muzeum w Koninie. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze w lesie rzuchowskim, na terenie którego znajdują się groby masowe groby tysięcy zgładzonych.
Wszystkim osobom, które wzięły udział w uroczystościach upamiętniających tragedię Romów zamordowanych 70 lat temu, bardzo dziękujemy.