Pokazy pofestiwalowe // MOTYWY ŻYDOWSKIE

Regina KWADRAT
Festiwal "Żydowskie Motywy" poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów. Warszawski festiwal koncentruje się na filmach obrazujących różnorodność współczesnej kultury żydowskiej oraz prezentujących aktualne problemy mieszkańców Izraela i diaspory na świecie. Istotną część stanowią także filmy o tematyce historycznej, często powracające do traumy Holokaustu.
W ramach łódzkiej repliki zaprezentujemy kilka znaczących filmów dokumentalnych o tematyce żydowskiej, zebranych w trzech blokach tematycznych: przeszłość, sylwetki i współczesność. W Centrum Dialogu odbędzie się pokaz otwarcia łódzkiej odsłony "Żydowskich motywów".

 

 

 


Projekcje będą się odbywać w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (4.11.2014) i Muzeum Kinematografii (5 – 7.11.2014)

// KIEDY: 4 listopada, godz. 18.00
// GDZIE: Centrum Dialogu Łódź, ul. Wojska Polskiego 83, Park Ocalałych
// CO:  "REGINA" 2013, Wielka Brytania, Węgry, Niemcy; 49'

reżyseria i scenariusz: Diana Groó
muzyka: Dáneil Kardos
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 49 min.

Regina opowiada historię Reginy Jonas (1902-1944), pierwszej na świecie rabinki. Dorastała na biednych przedmieściach Berlina jako córka ortodoksyjnego żydowskiego domokrążcy. W 1935 r. została wyświęcona, a jej niezwykła religijność dawała nadzieję i odwagę wielu prześladowanym niemieckim Żydom. Mimo, że wielu rabinów wyemigrowało z powodu nazistowskich prześladowań, Jonas niestrudzenie kontynuowała pracę w obozach koncentracyjnych i w wieku 42 lat została zamordowana w Auschwitz w 1944 r. Reżyser: Diana Groó jest reżyserką filmów fabularnych i dokumentalnych. Kształciła się w Budapeszcie i uzyskała licencjat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu ELTE, a następnie tytuł magistra reżyserii filmowej i telewizyjnej Węgierskiej Akademii Filmowej w 2000 r. Jest współzałożycielką studia Katapultfilm (2002) i DunaDock (2013).

Nagrody:
Nagroda LIA na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie (2013), Grand Prix na MFF Sztuk Kulturalnych w Szolnok (Węgry, 2013), Nagroda Węgierskich Krytyków Filmowych (2014)

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Żydowskie Motywy (www.jewishmotifs.org.pl), Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Kinematografii w Łodzi WSTĘP WOLNY.

Pełen plan pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”:


5.11 • środa
// 17.00 Pani spod szóstki / The Lady in Number 6 (2013), Kanada, USA, Wielka Brytania; 39'
reżyseria: Malcolm Clarke; scenariusz: Malcolm Clarke, Carl Freed; zdjęcia: Kieran Crilly; muzyka: Luc St. Pierre Obraz został nagrodzony Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego w 2014 roku.
109-letnia Alice Herz Sommer, była najstarszą osobą, która przeżyła Holocaust. Każdego dnia ćwiczyła na fortepianie przez dwie i pół godziny. Zawsze byłaniezależna i samodzielna, a swoje długie życie przypisywała nie „dobrym genom”, ale „dobrej muzyce”. Pozytywny i optymistyczny ogląd świata oraz głębokie przekonanie o zasadniczej dobroci rodzaju ludzkiego utrzymywało Alice przy życiu przez ponad stulecie.
Twarze nieistniejącego miasta (2013), Polska; 25'
reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk; scenariusz: Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Róża Wnuk; zdjęcia: Paweł Banasiak; muzyka: Paweł Romańczuk Inspiracją do powstania obrazu była kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w Lublinie na strychu kamienicy przy Rynku 4 i przekazana do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Bohaterami opowieści są utrwaleni na fotografiach dawni mieszkańcy przedwojennego polsko-żydowskiego miasta. Film jest artystycznym eksperymentem; otwiera przestrzeń prawdopodobnych codziennych zdarzeń i relacji między ludźmi. Estetyka obrazu, subtelna animacja, oryginalna muzyka, tworzą nacechowany symbolicznie język.
18.10 Żołnierz na dachu / Soldier on the Roof (2012), Holandia; 80'
reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Esther Hertog Zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu „Żydowskie Motywy”, którego tematem jest konflikt palestyńsko-izraelski.
W Hebronie na Zachodnim Brzegu, jednym z ważniejszych świętych miejsc zarówno dla Żydów, jak i dla muzułmanów, pośród 120 tysięcy Palestyńczyków mieszka około 800 ekstremistycznych żydowskich osadników. Osadników strzeże cały batalion żołnierzy rozmieszczonych na dachach miasta. Esther Hertog przez trzy lata filmowała życie osadników uwieczniając unikalne, czasami wręcz surrealistyczne, sceny z ich życia.

6.11 • czwartek
17.00 Nigdy nie zapomnij kłamać (2013), USA; 56'
reżyseria i scenariusz: Marian Marzyński; zdjęcia: Jason Longo Niezwykle osobisty,  emocjonalnyfilm autobiograficzny.
Marian Marzyński opowiada historię swego życia, w którym „kłamstwo było kluczem do przetrwania”. Niegdyś dziecko uratowane z Zagłady, potem przymusowy emigrant Marca 1968 roku, w 1981 roku amerykański reporter w PRL-u, dziś ponownie wraca do Polski z kamerą. Odwiedza swoje dawne mieszkanie w warszawskim getcie, spotyka ludzi, którzy pomogli mu przeżyć wojnę, rozmawia z dawnymi przyjaciółmi.
18.00 Mój najszczęśliwszy dzień (2013), Polska; 67'
reżyseria i scenariusz: Michał Bukojemski; zdjęcia: Michał Bukojemski, Piotr Bukojemski; muzyka: Małgorzata Przedpełska – Bieniek Marian Turski jest Polakiem i Żydem.Był komunistą. Historia jego ocalenia z Holokaustu jest punktem wyjścia do opowiedzenia o życiu tego wybitnego dziennikarza i historyka, wnikliwego obserwatora i uczestnika życia powojennej Polski. Ludzkiej solidarności zawdzięcza przetrwanie wojny. Solidarność lat 80. XX wieku wyrzuciła na „śmietnik historii” Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, której był członkiem. Marian Turski, uczestnik i chłodny obserwator, daje świadectwo epoki.
Bezsenność (2013), Polska; 53'
reżyseria i scenariusz: Andrzej Titkow; zdjęcia: Jacek Knopp, Marcin Przylecki, Kacper Fertacz; muzyka: Tomek Lipiński, Aleksander Korecki Leonard Borkowicz urodził się w 1912 roku w Wiedniu, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W młodości został członkiem ruchu komunistycznego. W więzieniach II Rzeczypospolitej spędził ponad pięć lat, a potem trafił do obozu w Berezie Kartuskiej. Po wojnie pełnił wiele funkcji partyjno-rządowych. Był żołnierzem i więźniem, partyjnym aparatczykiem i opozycjonistą, wytyczał granice państwowe i zmagał się z własną biedą i chorobami. W roku 1968, na fali antysemickiej czystki, został zwolniony ze swej ostatniej pracy. 26 października 1989 roku rozczarowany, zgorzkniały i schorowany, popełnił samobójstwo.
7.11 • piątek
17.00 Ojciec i syn (2013), Polska; 58’
reżyseria i scenariusz: Paweł Łoziński; zdjęcia: Paweł Łoziński, Marcel Łoziński; muzyka: Lucienne DelyleFilm wygrał m.in. Białą Kobrę na Festiwalu Mediów w Łodzi„Człowiek w Zagrożeniu” a także Konkurs Filmów Dokumentalnych 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.
Odważny eksperyment rodzinno-filmowy. Dwóch reżyserów, dwie kamery, jedna podróż. „Po latach robienia filmów dokumentalnych o innych ludziach skierowaliśmy kamery na samych siebie – mówi Paweł Łoziński – Wsiadamy we dwóch, ojciec i syn, do starego campingowego busa i ruszamy przez Europę. Chcemy dojechać do Paryża, gdzie 70 lat temu urodził się ojciec. Robimy więc „film drogi”, którego jesteśmy reżyserami i bohaterami.”

Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY!

MUZEUM KINEMATOGRAFII WWW

logo Stowarzyszenie.pl 2

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380