Pełno ich nigdzie // wystawa i wydarzenia towarzyszące

 
Wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” to interdyscyplinarny projekt realizowany razem z Muzem Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Wystawa będzie prezentowana na Rynku Manufaktury od 22 września do 17 paździenika. Będzie jej towarzyszyszyć szereg wydarzeń towarzyszących. 
 
▪️ 22.09-17.10 // Rynek Manufaktury
Wystawa plenerowa, która za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, relacji polsko – żydowskich i sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach. Wystawę stworzyło Muzeum Polin we współpracy z Centrum Studiów Holokaustu i mniejszości religijnych w Oslo. Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie" jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.
W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim na Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku.
Wstęp wolny
link do filmu z wystawą
https://youtu.be/nZ3u_e2UccY
 
▪️ 22.09 (środa) godz. 16:30 // Rynek Manufaktury
Wernisaż wystawy „Pełno ich nigdzie” połączony ze zwiedzaniem terenu po terenie dawnej fabryki Poznańskich – dzisiejszej Manufaktury i bliskiej okolicy. Prowadzenie : Patrycja Czudak.
Wstęp wolny
 
▪️ 23.09 (czwartek) godz. 17:00 // Rynek Manufaktury
Spacer śladami Łodzi żydowskiej po Starym Mieście i Bałutach z muralami w tle. Prowadzenie : Joanna Podolska i Michał Adamiak (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana)
Wstęp wolny
 
▪️ 30.09 (czwartek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Elementarz międzykulturowy” to warsztaty skierowane do młodzieży, opierającej się na autorskim scenariuszu, czerpiącym z narzędzia „Elementarz HaKoach” (https://hakoach.eu), które powstało w 2020 roku.
„Elementarz HaKoach” to komplet kart, które opierają się na alfabecie hebrajskim. Karty kryją w sobie historie, legendy i ciekawostki z barwnych dziejów narodu żydowskiego, wprowadzają w świat judaistycznej symboliki i mistyki. Towarzyszą im pytania i zadania do wykonania.
Warsztat składa się z wprowadzenia o Żydach i Żydówkach oraz z gry dwiema taliami kart przygotowanych przez nasze stowarzyszenie. Pierwsza talia jest bardziej edukacyjna i pre-zentuje poszczególne zagadnienia związane z kulturą żydowską i judaizmem. Druga talia ma na celu ćwiczenie wyobraźni i pamięci. Zajęcia dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych wprowadzają w tematykę kultury żydowskiej, a także innych kultur oraz zawierają elementy edukacji antydyskryminacyjnej.
 
CELE WARSZTATÓW
Omówienie poszczególnych zagadnień:
- co charakteryzuje judaizm i kulturę żydowską?
- co dzieli, a co łączy kulturę żydowską z innymi kulturami?
- czym są stereotypy i jak wpływają na nasze myślenie?
- czym jest empatia w stosunku do innych osób?
- co nam daje wielokulturowość?
- dlaczego boimy się Innych i jak oswajać ten strach?
Zapisy na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
▪️ 04.10 (poniedziałek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
Pole gettowe na cmentarzu żydowskim w Łodzi – spotkanie z dr Ewą M. Zaraś – Januszkiewicz, architekt krajobrazu (SGGW), dotyczące nowego zagospodarowania tej części cmentarza żydowskiego w Łodzi.
Wstęp wolny
 
▪️ 05.10 (wtorek) godz. 17:00 // Rynek Manufaktury
„(Nie)obecne. Spacer po Łodzi śladami żydowskich pisarek”.
Prowadzenie: Ewa Kamińska – Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)
Pozostawiły po sobie poezję i prozę, dzienniki i wspomnienia. Pisały po polsku i w jidysz. Nie przeżyły wojny lub rozjechały się po świecie. W Łodzi mało kto o nich pamięta, jednak one uwieczniły Łódź w swojej twórczości.
Zapraszamy na spacer po Łodzi śladami żydowskich pisarek i poetek. Opowiemy o ich życiu i o obrazie miasta w ich utworach. Pokażemy ślady ich obecności w przestrzeni miejskiej i przedstawimy krótko działania Łódzkiego Szlaku Kobiet na rzecz pamięci.
Wstęp wolny
 
▪️ 14.10 (czwartek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Deportacje z Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw do getta łódzkiego. Październik-listopad 1941 roku”. Wykład dr Adama Sitarka oraz dr Ewy Wiatr ( Centrum Badań Żydowskich UŁ)
Wstęp wolny
 
▪️ 16.10 (sobota) godz. 16:00 // Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
„Żydowskie artystki międzywojnia z Łodzi” – spotkanie z dr Irminą Gadowską (Instytut Historii Sztuki UŁ). Spotkanie połączone ze zwiedzaniem Pałacu Poznańskiego. Spacer poprowadzi Anna Łagodzińska-Pietras (Muzeum Miasta Łodzi).
Zapisy na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
▪️ 17.10 (niedziela) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Żebyś przeżyła Wojnę”
Spektakl dla widzów dorosłych i młodzieży od 13 r. ż.
Scenariusz, reżyseria, obsada: Anna Rakowska i Karolina Zajdel
Wideo: Jakub Rakowski
Grafika, konsultacje scenograficzne: Mateusz Mirowski
Muzyka: Jakub Gucik
Jak to było mieszkać w Łodzi przedwojennej i przeprowadzać się do getta? Jak to było dorastać w getcie? Pobierać i rozwodzić się w getcie? Rodzić dzieci, a potem oddawać je na śmierć? Umierać z głodu? Żyć w getcie? Przeżyć i być ocalałym? Co się ludziom w getcie śniło? A co się śni nam? O czym wszyscy marzymy? Co nas łączy?
Bohaterki spektaklu, współczesne kobiety - Ania i Karolina, szukają odpowiedzi i znajdują je w dziennikach Rywki Lipszyc i Irene Hauser, pamiętniku Toli „bez nazwiska” oraz we wspomnieniach Haliny Elczewskiej, Zofii Lubińskiej-Rosset, Miry Krum-Ledowski, Leona Weintrauba. Odpowiedzi szukają też w sobie. Snują przed widzem intymne opowieści o getcie w okupowanej Łodzi, starając się uzdrowić historię… a wszystko zaczyna się od zadanego przez Anię w 2021 roku pytania: „Dlaczego Ty właściwie mieszkasz na tych Bałutach?” - „Dlaczego? Dlatego, że to, co tu było przede mną, mnie tu przyciągnęło…”
Spektakl „Żebyś przeżyła Wojnę” bazuje na prawdziwych wspomnieniach i rozmowach z czasów wojny i współczesnych, dlatego duże fragmenty spektaklu można oznaczyć jako teatr dokumentalny. Jest to próba uchwycenia istoty człowieczeństwa w kontekście wojny w najszczerszej formie, bez patetyzmu i budowania „scenicznych pomników” postaciom historycznym. Wstęp wolny

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380