Koncerty w podwórku przy Więckowskiego 4

 

14 sierpnia o 17.00 w podwórku przy ul. Więckowskiego 4, gdzie mieszkała rodzina Libeskindów z malutkim Danielem, kołysanki w języku polskim i jidysz – być może te same, które śpiewała w 1946 roku Dora Libeskind synkowi – zaśpiewa Ola Bilińska. Koncert rozpocznie się o 17.00. O 18.00, w tym samym miejscu, zagra znakomity akordeonista Leszek Kołodziejski, solista i kameralista, aranżer i muzyk sesyjny.  Wcześniej, o 16.00, zapraszam na spacer z Joanną Podolską: Łódź Daniela Libeskinda, start: plac przed Magdą.

Koncerty są prologiem do festiwalu Łódź Czterech Kultur

W maju 2021 roku minęło 75. lat od urodzin Daniela Libeskinda. Znany na całym świecie architekt, autor wielu znakomitych projektów – między innymi budynku Muzeum Żydowskiego w Berlinie czy masterplanu zabudowy przestrzeni w Nowym Jorku, w miejscu zburzonych wież World Trade Center – przyszedł na świat w Łodzi w 1946 roku. W ramach obchodów Roku Libeskinda FŁ4K zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty. Dziadkowie artysty przybyli do miasta na początku XX wieku z Przedborza, a ojciec – Nachman – był łodzianinem z urodzenia (w 2020 roku Centrum Dialogu wydało książkę Annette Libeskind Berkovits „Życie pełne barw”, opowiadającą o jego losach). Rodzina Libeskindów po wojnie spędziła w Łodzi jedenaście lat, by potem wyemigrować przez Izrael do Stanów Zjednoczonych.

Z okazji rocznicy urodzin architekta Rada Miejska podjęła decyzję o nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Łodzi, a także o ogłoszeniu roku 2021 – Rokiem Daniela Libeskinda. 14 sierpnia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, w charakterze prologu do rozpoczynającego się 10 września Festiwalu Łódź Czterech Kultur, zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty w wyjątkowej lokalizacji.

W podwórku przy ul. Więckowskiego 4, gdzie mieszkała rodzina Libeskindów z malutkim Danielem, kołysanki w języku polskim i jidysz – być może te same, które śpiewała w 1946 roku Dora Libeskind synkowi – zaśpiewa Ola Bilińska. Koncert rozpocznie się o 17.00. 

O 18.0, w tym samym miejscu, zagra znakomity akordeonista Leszek Kołodziejski, solista i kameralista, aranżer i muzyk sesyjny.

OLA BILIŃSKA

Ola Bilińska jest wokalistką, multiinstrumentalistką, autorką tekstów i muzyki oraz tłumaczką poezji polskiej na język angielski. W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół Babadag, jednocześnie współpracując z zespołami różnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po Zbigniewa Wodeckiego i Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Z Danielem Pigońskim stworzyła elektroniczno-piosenkowy duet Bye Bye Butterfly, którego płyta „Do Come By“ spotkała się ze świetnym odbiorem zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Od paru lat doceniana jest w Polsce i na świecie jako wokalistka przywracająca do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku – nagrodę Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek. Dwa lata później nominowana była do tej samej nagrody za „Libelid – pieśni miłosne jidysz“, jej drugą płytę o tematyce żydowskiej. W tym roku na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie miał premierę jej kolejny program „The Name’s Bajgelman“, poświęcony twórczości braci Bajgelman z Łodzi. W 2019 roku ukazały się kolejne dwie płyty wokalistki: alt-popowa „Kucz/Bilińska” nagrana z klasykiem polskiej muzyki elektronicznej Konradem Kuczem, oraz druga płyta Babadag: „Šulinys”, inspirowana tradycyjnymi kanonami litewskimi sutartinės, na której wokalnie towarzyszą jej siostry Dominyka, Raminta i Lauksmina Kriščiūnaitė z Wilna. Zespół koncertuje na festiwalach w Polsce i w Europie. Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Macio Moretti, Andrzej Smolik, Pablopavo, Konrad Kucz, Hubert Zemler czy Paweł Szamburski. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych oraz filmów, a równolegle z działalnością koncertową prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warszawianka z urodzenia, mieszka w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie.

LESZEK KOŁODZIEJSKI

Leszek Kołodziejski jest akordeonistą, solistą i kameralistą, aranżerem, kompozytorem i muzykiem sesyjnym. W 2018 roku ukazała się jego autorska płyta „Leszek Kołodziejski | Works” (Ars Sonora), zawierająca muzykę akordeonową w odsłonie kameralnej. Owocem współpracy z Izą Połońską i Polish Cello Quartet jest płyta „Pejzaż bez Ciebie” (DUX, 2019), na której znalazły się autorskie aranżacje piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Jako muzyk, aranżer i kompozytor stale współpracuje z łódzkimi teatrami im. Stefana Jaracza, Studyjnym, Lalek „Arlekin”, Małym w Manufakturze, Nowym. Jest autorem muzyki i opracowań muzycznych do spektakli w reżyserii Mariusza Grzegorzka: „Dzieci widzą duchy”, „Nie jedz tego! To jest na święta”, „Pomysłowe mebelki z gąbki”, „Dybuk”; w reżyserii Mariusza Pilawskiego „Skąpiec”, w reżyserii Janusza Gajosa „Swidrygajłow”. Jest również autorem kilkunastu utworów przeznaczonych na akordeon solo i kameralnie, z których cztery doczekały się publikacji. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych i teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo. Od kilku lat, współpracując z wokalistką Izą Połońską, tworzy aranżacje symfoniczne do ich wspólnych projektów takich jak „Osiecka symfonicznie”, „Młynarski symfonicznie”, „Krajewski symfonicznie” (ostatni projekt w charakterze dyrygenta), które miały swoje wykonania z orkiestrami symfonicznymi w Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kielcach, Koszalinie, Płocku, Lublinie i Łodzi. Laureat licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych i kameralnych, w dorobku posiada nagrania płytowe z muzyką kompozytorów takich jak Zbigniew Bargielski, Bogdan Dowlasz, Andrzej Krzanowski, Paweł Łukowiec, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Bronisław Kazimierz Przybylski czy Artur Zagajewski.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380