O MARCU '68 I ZAPISKACH Z WYGNANIA

Z Sabiną Baral O Marcu '68 i "Zapiskach z wygnania" porozmawia Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zapraszamy na Facebooka Centrum Dialogu Łódź 7 marca o 18.00.

 

Po antysemickiej nagonce w Marcu 1968 roku, wielu Żydów wyjeżdża z Polski, często to ludzie młodzi, wykształceni albo studenci, już urodzeni i wychowani po wojnie. Biografie emigrantów marcowych są trudne i bolesne. Wspomnienia i ból powracają. Niektórzy do dziś czują żal, inni starają się budować mosty i nowe relacje. O swoich doświadczeniach opowie Sabina Baral, autorka głośnych „Zapisków z wygnania", w których opisuje swoje przeżycia jako 20-letniej polskiej studentki żydowskiego pochodzenia, wygnanej z Polski wraz z rodzicami na skutek tzw. czystek moczarowskich w 1968 roku. To „ważny, bardzo emocjonalny zapis wędrówki, którą zgotowano garstce ocalonych z zagłady i pokoleniu ich dzieci” (Łukasz Saturczak, Newsweek Polska). „Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem” (Ewa Lipska).
 
„Zapiski z wygnania” to także spektakl w adaptacji i reżyserii Magdy Umer i Krystyny Jandy, zagrany przez Krystynę Jandę na deskach teatru Polonia i w wielu miastach w Polsce. Spektakl zebrał liczne, najwyższe nagrody w prestiżowych konkursach teatralnych.
 
Sabina Baral studiowała elektronikę i matematykę, wykładała historię architektury i design. Przez 10 lat pracowała w Dolinie Krzemowej jako elektronik. Jej programy kodów wewnętrznych przyczyniły się do sukcesów firmy Intel. Stamtąd przeniosła się do siedziby Olivetti, by pomiędzy Nowym Jorkiem a Turynem zarządzać rozwojem technicznym firmy w Ameryce Północnej. Nie miała wtedy jeszcze 30 lat. W którejś z kolejnych wizyt w Toskanii zakochała się w kamieniołomach. Wkrótce zbudowała wokół tej nowej pasji swoją własną firmę. Sabina Marble & Granite stała się synonimem jakości, etyki i dobrego gustu. Klientami firmy byli giganci doliny krzemowej i takie sklepy jak Armani czy Ralph Lauren. Niestrudzona podróżniczka, była w ponad 100 krajach, na wszystkich kontynentach; jej fotografie z wielokrotnych pobytów w Afryce publikowane były w USA i w Kanadzie. Mówi o sobie: „Jestem poliglotką, bo chcę zrozumieć; podróżniczką, bo nic nie zastąpi odbioru na własne oczy, kucharką, bo kocham gwar wokół mojego stołu. Uwielbiam miasta położone przy wodzie, światło tuż przed zachodem słońca i ludzi, którzy żyją pełną gębą i dają pełnym sercem. Jestem Amerykanką, mieszkam w San Francisco”.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380