"Moja Lubow. Rosyjska muzyka filmowa." na Zamku Książ

Lena Ledoff29 września 2012 r. o godzinie 19:00 na Zamku Książ wystąpi Lena Ledoff z projektem realizowanym razem z Centrum Dialogu.

Premiera widowiska "Moja lubow. Rosyjska muzyka filmowa." odbyła się na festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 - GENERACJE.

 

29.09.2012 r., godz. 19:00, Zamek Książ

Koncert "Moja lubow. Rosyjska muzyka filmowa." Zamek Ksiaż zaprezentuje w ramach II Jesiennych Spotkań ze Sztuką. Szczegóły na stronie:
http://www.ksiaz.walbrzych.pl/ii-jesienne-spotkania-ze-sztuka.html

Nowatorska pod względem formalnym i treściowo niejednoznaczna kinematografia sowiecka od początku istnienia wzbudzała entuzjastyczne głosy i inspirowała wielu znakomitych twórców – także tych, którzy Kraj Rad widzieli jedynie na celuloidowej taśmie. Twórczość Izaaka Dunajewskiego (1900-1955), autora ścieżek dźwiękowych do takich obrazów jak „Świat się śmieje”, „Cyrk” czy „Moja lubow”, zostanie zestawiona z muzyką kompozytorów młodszego pokolenia: Mikaela Tariwerdiewa (1931-1996), autora muzyki do ponad 130 filmów, m.in. „Siedemnastu mgnień wiosny” i „Ironii losu”, Eduarda Artiemiewa (ur. 1937), ojca rosyjskiej muzyki elektronicznej i autora muzyki.

Projekt muzyczno-filmowy realizowany przez Lenę Ledoff, rosyjską artystkę mieszkającą w Łodzi,to ukłon w stronę „złotego wieku” radzieckiego kina. „Stalkera” i „Solaris”, Aleksandra Zacepina, genialnego autora muzyczno-filmowych przebojów („Brylantowa ręka” i inne komedie Leonida Gajdaja) oraz Wiaczesława Butusowa, (ur. 1961) autora muzyki do „Brata” Aleksieja Balabanowa i lidera Nautilusa Pompiliusa – kultowego rockowego zespołu lat 90. Oprócz Leny Ledoff (fortepian) w projekcie wezmą udział: Przemysław Dąbrowski, aktor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, i Patryk Wagner, odpowiedzialny za brzmienia elektroniczne student łódzkiej Akademii Muzycznej.
 
Lena Ledoff

"Projekt powstał z fascynacji kinem rosyjskim, na którym autorka projektu poniekąd została wychowana. Kino to jest swojego rodzaju fenomenem, gdzie wszystko jest pozornie nie na swoim miejscu, gdzie zdarzają się rzeczy niemożliwe, gdzie na przykład, ulubionym bohaterem, przedmiotem westchnień milionów radzieckich kobiet jest SS-Standartenführer Stirlitz ("Siedemnaście mgnień wiosny"), a za wzór kobiecości i elegancji jest uznawana polska aktorka Barbara Brylska ("Ironia losu"); gdzie jeden z najważniejszych filmów Andreja Tarkowskiego "Stalkier" na początku traktujący o przybyszach z kosmosu może mocno rozczarować miłośników tego gatunku filmowego, natomiast na zawsze pozostać w pamięci widza poszukującego w sztuce odpowiedzi na podstawowe pytania ludzkości o śmierć, istnienie Boga, wybaczenie... Muzykę do tego filmu napisał Eduard Artemiew, nazywany "ojcem" rosyjskiej muzyki elektronicznej. Muzyka tego kompozytora ostatnio robi furorę wśród młodych użytkowników Internetu, którzy nie mogą wprost uwierzyć, że tak wyjątkowa ścieżka dźwiękowa do "Stalkiera" była zrobiona pod koniec lat 70-tych.

A co dopiero "gwiazdy" rosyjskiego kina! Czas mija, a słynni aktorzy filmowi - Lubow Orlowa, Andrej Mironow, Aleksandr Kajdanowski, Sergej Bodrow wciąż są lubiani i podziwiani. Co ciekawe, wielki rosyjski poeta Wlodimir Majakowski zagrał w jednym z pierwszych rosyjskich niemych filmów, dla tego można go śmiało zaliczyć do grona "gwiazd filmowych" i dlatego jego poezja zabrzmi również w tym projekcie. No i wspaniała muzyka filmowa, która jest wartością samą w sobie i żyje cały czas w świadomości kolejnych pokoleń wielbicieli rosyjskiego kina. Autorka projektu zaprasza w fascynującą podróż która, mamy nadzieje, nie będzie miała końca póki istnieje kino."
 
autor tekstu: Lena Ledoff

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380