Z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało specjalny projekt – wystawę: "Marzec '68. Konteksty" oraz „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu”. Rocznicowa ekspozycja zostanie otwarta dokładnie w 50. rocznicę pierwszego wiecu łódzkiego pod biblioteką uniwersytecką. Wystawa w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana czynna od 11 marca 2018 r. Więcej informacji o części "Cłowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu".
„Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” opowiada historię konkretnych osób, które wyjechały po antysemickiej nagonce 1968 roku, ale także tych, którzy postanowili zostać w kraju mimo, że wielu ich przyjaciół, znajomych i krewnych opuściła Polskę. Pracująca w Danii, w Niemczech i w Polsce fotografka Kamila Bogulewska oraz dziennikarz i emigrant Marca’68 Aleksander Milchtach Sław przez ostatni rok podróżowali po świecie i przygotowywali projekt. W trakcie spotkań z 50 bohaterami przeprowadzone zostały wywiady oraz sesje fotograficzne. Zebrany materiał posłużył im do przygotowania wystawy, na której obejrzeć można portrety wszystkich bohaterów oraz wywiady z nimi. Efektem projektu jest pełnometrażowy film, którego premiera odbędzie się 11 marca 2018 roku w Łodzi, w Centrum Dialogu.
Ten kompletny projekt nie tylko przedstawi historię i kontekst wydarzeń marcowych, ale także - poprzez wspomnienia i wciąż żywe emocje - przybliży losy i doświadczenia świadków wydarzeń sprzed półwiecza.
Od 11 marca ekspozycję „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” będzie można oglądać także w hali dworca Łódź Fabryczna.
Wernisaż 11 marca 2018 r. o godz. 15.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Wystawa czynna do 30 września 2018 r.
Wystawa zrealizowana ze środków Urzędu Miasta Łodzi
Sponsor: Maria Wrońska-Friend, Australia
Partnerzy: Duński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasada RP w Danii, Archiwum Państwowe w Łodzi, Ośrodek Karta, Promuje Łódzkie
.