Łódź w filmie. "Był jazz"

Po przerwie wakacyjnej wraca projekt Łódź w filmie. W związku z tym 26 września we wtorek o g. 11:00 zapraszamy na projekcję filmu “Był jazz” (1984) w reżyserii Feliksa Falka oraz spotkanie z przewodniczką Martą Piotrowską i dziennikarzem muzycznym Marcinem Tercjakiem. Porozmawiamy o historii polskiego jazzu, słynnej łódzkiej grupy "Melomanów", Łodzi muzycznej kiedyś i dziś oraz oczywiście o lokacjach, które zagrały w filmie.

Marta Piotrowska – kocha Łódź i jej historię. Chętnie Wam o niej opowie jako przewodnik miejski. Fotografka. Edukatorka. Od kilku lat nauczycielka w XXIII LO w Łodzi (uczy filozofii, medioznawstwa, etyki i plastyki, prowadzi też zajęcia jogi w ramach lekcji wychowania fizycznego). Lubi kreatywną pracę z młodzieżą i żaden temat nie jest dla niej za trudny, by go z nimi „przerobić”. Prywatnie mama 15 letniego Kuby i 12 letniej Zosi. Poczucie humoru i głośny śmiech to zdecydowanie jej znak rozpoznawczy.

Marcin Tercjak – polski dziennikarz i prezenter radiowy, dziennikarz telewizyjny zajmujący się tematyką muzyczną i filmową, producent muzyczny, a także animator kultury związany z Łodzią. Współzałożyciel i twórca Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych „Soundedit". Od połowy lat 90. pracuje jako dziennikarz Radia Łódź. Dwukrotnie pełnił funkcję dyrektora muzycznego tej stacji. Pomysłodawca takich projektów jak: „Trawniki Kultury” (akcja artystycznego ożywienia ulicy Piotrkowskiej), „Uliczna Galeria Dźwięku” (projekt współtworzony z Fundacją Art Industry), „Muzyczna Scena Łodzi” czy też łódzkie obchody 70. urodzin Johna Lennona. Kurator sekcji muzycznej Festiwalu Łódź Czterech Kultur od 2017 roku. Należy do grona założycieli Stowarzyszenia „Łódź Filmowa”.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W związku z obchodami 600-lecia Łodzi w 2023 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało projekt promujący produkcje filmowe, których akcja dzieje się w Łodzi oraz filmów dokumentalnych opowiadających o życiu łodzian. Mecenasem projektu jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Prezentowany w ramach cyklu comiesięcznych spotkań repertuar ma charakter niekomercyjny, międzypokoleniowy: skierowany jest w szczególności do młodzieży szkół średnich oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, edukuje o historii Łodzi, a także popularyzuje osiągnięcia z zakresu polskiej kinematografii. Projekt łączy pokazy filmowe z towarzyszącymi im spotkaniami z filmoznawcami, literaturoznawcami i innymi przedstawicielami świata kultury i nauki.

W ramach projektu planujemy comiesięczne pokazy filmów, które kręcono w Łodzi, m.in. „Ziemia Obiecana” (Andrzej Wajda 1974), „Ida” (Paweł Pawlikowski 2013) , „Był Jazz” (Feliks Falk 1981), „Ucieczka z kina Wolność” (Wojciech Marczewski 1990), dokumenty z zasobów WFO oraz etiudy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Pokazy są bezpłatne, dla grup zorganizowanych obowiązują zapisy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380