Łódź Filmowa krzyczy “Ukraina Pomagamy”

Extreme Emotions i Lava Films we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Festiwalem Kamera Akcja oraz EC1 zapraszają na charytatywne wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. W programie pokazy filmów ukraińskich, dyskusja o aktualnej sytuacji na froncie oraz możliwych formach wsparcia dla uchodźców i ukraińskich bojowników walczących o wolność. Podczas wydarzenia zaplanowana jest zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wydarzenie odbędzie się 19 marca 2022 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Kino od lat stanowi zwierciadło rzeczywistości, buduje świadomość wokół najbardziej istotnych kwestii dla funkcjonowania świata, tworzy przestrzeń do kolektywnych emocji, wywołuje dyskusję i impuls do działania. Dziś, kiedy za wschodnią granicą, Ukraina walczy o wolność i bezpieczeństwo całej Europy, kinematografia ukraińska stanowi ważny głos, wokół którego jednoczy się Łódź filmowa. Firmy producenckie Extreme Emotions, Lava Films we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja oraz instytucjami kultury tj. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i EC1 organizują 19 marca wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. Organizatorzy zapraszają na pokazy filmów ukraińskich, dyskusję z ekspertami oraz zachęcają do wzięcia udziału w całodniowej zbiórce publicznej na rzecz Fundacji Save Life. Come Back Alive.

Popieramy rosnące sankcje gospodarcze nakładane na Rosję, głęboko wierzymy, że działania wykluczające i marginalizujące kraj agresora, nawet w obszarze kultury, to fundament sprzeciwu całego świata wobec cierpienia narodu ukraińskiego. Równie ważnym zadaniem, które stoi przed nami jest aktywne wsparcie finansowe organizacji pozarządowych w Ukrainie, które niosą bezpośrednią pomoc na miejscu. Taką organizacją jest właśnie Save Life. Come Back Alive” - podkreśla Ewa Puszczyńska (Extreme Emotion).

W programie filmowym wydarzenia znajdą się docenione międzynarodowo produkcje m.in.  nagrodzony w 2018 roku w Cannes “Donbas” Siergieja Łoźnicy, o życiu we wschodniej części Ukrainy, która od lat nękana jest przez separatystyczne wojska rosyjskie. “Atlantyda” w reżyserii  Valentyna Vasyanovycha to skolei apokaliptyczny obraz życia we wschodniej Ukrainie, w której codzienne funkcjonowanie opiera się na dwóch emocjach: paraliżującej traumie oraz niknącej, ale wciąż obecnej nadziei. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie “Horyzonty” na festiwalu w Wenecji w 2019 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie także “Homeward” Narimana Alieva. Film był ukraińskim kandydatem do Oscara 2019. Opowiada o ojcu, który postanawia odnaleźć ciało zabitego, podczas wojny między Rosją a Ukrainą, syna. W ramach przeglądu widzowie zobaczą także nagrodzony na Sundance dokument “Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” w reżyserii Iryny Tsilyk, o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie w Ukrainie, która pomimo zgiełku wojny, próbuje stworzyć bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań. Przegląd zakończy pokaz filmu “Czerkask U311” w reżyserii Tymura Walentynowicza Yashchenki. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi przywołuje historię załogi trałowca „Czerkasy”, która w 2014 bohatersko stawia opór Rosjanom, podejmując decyzję o walce z okupantem.

Gdy Ukraina broni się przed rosyjską agresją każda forma solidarności i wsparcia jest bezcenna. Organizując pokazy filmowe w ramach wydarzenia “Ukraina pomagamy”, jako środowisko filmowe chcemy skierować uwagę mieszkańców Łodzi na skalę tragedii, jaka dotyka ukraińskich bojowników o wolność oraz ich rodziny. Filmy, które znalazły się w programie krzyczą do nas, pokazują dzielną Ukrainę, która już od 2014 roku jest nieustannie atakowana. Dziś my krzyczymy razem z nimi” - podkreśla Mariusz Włodarski (Lava Films).

Ważnym punktem wydarzenia będzie także dyskusja o formach psychologicznego wsparcia dla obywateli Ukrainy, które może okazać każdy z nas. W dyskusji weźmie udział m.in. przedstawiciel fundacji działającej na rzecz dzieci z Ukrainy oraz psycholog i psychoterapeuta. Przez cały dzień (19 marca) będzie trwać także zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Ukraina Pomagamy” jest bezpłatny.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:

11:00 Donbas, reż. Siergiej Łoźnica, 110 min. (2018)

13:00 Atlantyda, reż. Valentyn Vasyanovych, 106 min. (2019)

15:00 Homeward, reż. Nariman Aliev, 96 min. (2019)

17:00 Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, reż. Iryna Tsilyk, 74 min. (2020)

19:00 Dyskusja “Ukraina Pomagamy”, Gość: Rafał Pniewski, Krzysztof Klajs Prowadzenie: Diana Dąbrowska, 60 min.

20:30 Czerkask U311, reż. Tymur Walentynowicz Yashchenko, 102 min. (2019)

Biogramy gości:

Krzysztof Klajs - przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa PSychiatrycznego. Dyrektor Polskiego INstytutu Ericksonowskiego. Psycholog kliniczny i psychoterapeuta z 40-letnim stażem pracy. Certyfikowany superwizor PTP. Prezydent - elekt ISH International Society of Hypnosis.

Rafał Pniewski - Psychiatra, psychoterapeuta psychoanalitycz­ny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, prezes stowarzyszenia Łódzki Inkubator Psychoanalityczny. Prowadzi prywatną praktykę psychiatryczną i psychoterapeutyczną w Łodzi. Nagrywa podcast ,,Czy My się znamy?” poświęcony tematyce psychoanalitycznej, psychologicznej i psychiatrycznej z odwołaniami do kultury i sztuki, przede wszystkim do wartych obejrzenia filmów i wartych przeczytania książek.

Prowadząca spotkanie:

Diana Dąbrowska - filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, organizatorka imprez filmowych i festiwali, specjalistka od włoskiego kina, współredaktorka publikacji „Włoskie kino po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2018). W maju 2015 roku była jedną z organizatorek wystawy, będącej hołdem dla myśli Umberto Eco. W listopadzie 2017 roku sprowadziła do Polski, a następnie poprowadziła spotkanie z Dario Argento. Również w 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina.

Kontakt dla mediów:

Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mariusz Włodarski (Lava Films), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Przemek Glajzner (Festiwal Kamera Akcja), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 695 437 691

Malwina Czajka (Festiwal Kamera Akcja), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje o wydarzeniu:

www.centrumdialogu.com

www.lavafilms.pl

www.kameraakcja.com.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380