100. URODZINY ALINY MARGOLIS-EDELMAN

18 kwietnia 1922 roku urodziła się Alina Margolis-Edelman – niezwykła kobieta, łodzianka, lekarka, działaczka społeczna, która nieustająco próbowała naprawiać i poprawiać świat. Z tej okazji Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wraz z partnerami – Muzeum Miasta Łodzi, Łódzkim Szlakiem Kobiet, Muzeum POLIN, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę – pragną zaprosić na obchody Setnych Urodzin Aliny Margolis. Od 19 do 22 kwietnia 2022 roku na żywo w Łodzi oraz w formule on-line odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych Matronce Roku 2022. W programie znajdą się: spotkania, spacery, pokazy filmów, koncert, warsztaty. Urodzinom Aliny Margolis-Edelman towarzyszyć będzie zbiórka pomocy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

  

PROGRAM:

 

4 – 22 kwietnia 2022 / Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

„Bądź jak Alina” - zbiórka na rzecz ofiar w Ukrainie

Nikt z bliskich Aliny Margolis-Edelman nie ma wątpliwości, gdzie byłaby ona dzisiaj. Całe życie była, jak barometr – czuła na potrzeby innych. Jako Pediatra Świata jeździła w miejsca, gdzie trwały walki, by ratować ofiary konfliktów zbrojnych i przemocy. Dziś na pewno aktywnie uczestniczyłaby w niesieniu pomocy dla Ukrainy. Nie spałaby dniami i nocami, postawiłaby na równe nogi wszystkich swoich współpracowników i przyjaciół, by organizować pomoc medyczną i bytową dla uchodźczyń i uchodźców, a w szczególności dzieci z Ukrainy.

Chcąc uczcić pamięć Aliny Margolis-Edelman, z okazji jej 100. urodzin Centrum Dialogu organizuje zbiórkę rzeczową środków medycznych na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Można je przynosić do 22 kwietnia w godzinach pracy Centrum Dialogu.

Lista potrzebnych materiałów:

apteczki samochodowe; wojskowe pakiety medyczne; opatrunki, środki antyseptyczne; lekarstwa na przeziębienie, gorączkę, przeciwbólowe, na gardło, krople do oczu; latarki, baterie, czołówki (preferowane z czerwonym światłem), naładowane powerbanki; przybory do golenia; z ubrań TYLKO nowa bielizna i skarpetki; niepsujące jedzenie: konserwy, racje żywnościowe, batony energetyczne.

 

19 kwietnia (wtorek) 2022

URODZINY ALINY MARGOLIS-EDELMAN w Centrum Dialogu

„Życie Aliny Margolis to lekcja człowieczeństwa” – w tych słowach Alinę wspomina François Gayral. To kwintesencja biografii tej empatycznej szlachetnej i odważnej kobiety. Alina fascynowała i inspirowała wielu ludzi, którzy poprzez relację z nią zarazili się misją „zmieniania świat na lepsze”. Była charyzmatyczna, energiczna i wzbudzała ogromny szacunek. Podczas uroczystego wieczoru w Centrum Dialogu poświęconego Alinie Margolis-Edelman Rodzina, Przyjaciele i Współpracownicy z Polski i Europy będą wspominać tę niezwykłą postać i jej działalność. Nie zabraknie także opowieści o ciągle gubiących się kluczach, „zielonej ręce” do kwiatów, krówkach z Milanówka czy pasji do nart, wycieczek po górach i sztuki.

godz. 18.00 Przyznanie certyfikatu na drzewko Aliny Margolis-Edelman w Parku Ocalałych

godz. 18.30 Wokół Aliny Margolis-Edelman – spotkanie Rodziny, Współpracowników i Przyjaciół

godz. 20.00 „Czułość” – koncert  w wykonaniu Izy Połońskiej (wokal) i Leszka Kołodziejskiego (akordeon, instrumenty klawiszowe, aranżacje)

 

zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

 

20 kwietnia (środa)  2022

godz. 9-11.00 – „Bądź jak Alina” – warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi  

Edukatorzy związani z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaproszą uczniów szkoły znajdującej się w sąsiedztwie Skweru Aliny Margolis-Edelman do wysłuchania krótkiej opowieści dotyczącej losów i dorobku Matronki roku 2022, a następnie do stworzenia z archiwalnych materiałów kolaży, ukazujących Alinę jako „superbohaterkę”. Finałem warsztatów będzie spotkanie na Skwerze: miniwenisaż prac uczniów oraz animacje wokół przywracania pamięci o Alinie Margolis.   

Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda i Michał Adamiak.

MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 111 w Łodzi oraz Skwer Aliny Margolis-Edelman (róg Jaracza i Kilińskiego)

godz. 18.00 Urodziny Aliny Margolis-Edelman – Matronki Roku 2022

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie Muzeum POLIN, jak co roku organizuje akcję Żonkile. Tym razem poświęcona będzie ona tematowi miłości. W tym kontekście warto przywołać słowa Krystyny Zachwatowicz-Wajdy: „Bardzo kochałam Alinkę i myślę, że nie ma nikogo, kto by jej nie wielbił, kto ją znał”. Z okazji 100. urodzin Aliny Margolis zapraszamy na spotkanie z jej rodziną i przyjaciółmi, którzy pięknie wspominają tę szlachetną i odważną postać.

Gośćmi spotkania będą: Anna Edelman, Aleksander Edelman, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Monika Sajkowska, Michał Szymańczak, Bożena Grzywaczewska, Seweryn Blumsztajn, Zofia Winawer

Prowadząca: Joanna Podolska-Płocka (dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi)

MIEJSCE: Wydarzenie on-line – na kanale Facebook Muzeum POLIN oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

 

21 kwietnia (czwartek) 2022 

godz. 17.00 – Spacer po Łodzi szlakiem Aliny  Margolis

Alina Margolis-Edelman była Żydówką, w czasie II wojny światowej przebywała w warszawskim getcie. Po Marcu 68’ opuściła wraz z dziećmi Polskę i zamieszkała w Paryżu. Jednak jej rodzinnym miastem była Łódź, gdzie spędziła dzieciństwo i część dorosłego życia. W trakcie spaceru zobaczymy miejsca związane z Aliną Margolis-Edelman oraz zasłużoną dla miasta rodziną Margolisów. Uczestnicy i uczestniczki spaceru poznają biografię łódzkiej Matronki roku 2022.

Prowadząca: Ewa Kamińska-Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)

MIEJSCE: zbiórka: skwer Aliny Margolis-Edelman (ul. Kilińskiego/Jaracza), zakończenie spaceru: Radiostacja (ul. Zelwerowicza)

 

22 kwietnia (piątek) 2022 

godz. 17.30 „Alina Margolis-Edelman. Zaangażowana bez granic” – prelekcja Muzeum Miasta Łodzi w ramach cyklu “Łodzianki (nie)znane”

„Ala z Elementarza”, żona Marka Edelmana – pod tymi hasłami ginie wielkość jej postaci. Alina Margolis-Edelman była z pochodzenia łodzianką, lekarką, która łączyła pracę naukową z zaangażowaniem społecznym, a o jej dokonaniach na tym polu można by opowiadać godzinami. Zajmowała się nie tylko chorymi dziećmi, ale także ofiarami konfliktów zbrojnych czy przemocy.

W czasie II wojny światowej wojny uczestniczyła w powstaniu warszawskim, wcześniej jako Żydówka przebywała w warszawskim getcie. Pozostawiła po sobie wojenne wspomnienia, w których pojawiają się najtrudniejsze tematy związane z Zagładą.

Podczas wydarzenia odwiedzimy Gabinet Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman.

Prowadząca: Ewa Kamińska-Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)

MIEJSCE: Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)

 

 

Decyzją Rady Miejskiej w Łodzi Alina Margolis-Edelman jest Matronką Roku 2022. Honorowy Patronat nad jubileuszowym rokiem objął Ambasador Francji w Polsce.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380