KOLOROWA TOLERANCJA 2015

10999258 1102887693062040 4008566021968515882 nZapraszamy na XVI edycję Kolorowej Tolerancji. W dniach 16 - 23 marca zapraszamy na wydarzenia.

 

 

 

 

 

Jak co roku będziemy usuwać obraźliwe napisy, znajdujące się na murach budynków. Wszyscy łodzianie będą mieli także okazję odwiedzić specjalnie dla nich otwarte świątynie i nekropolie. Odbędą się również warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży i dla dorosłych, projekcja filmu, spacer oraz specjalna edycja Żywej Biblioteki zaadresowana do nauczycieli. Zaprezentujemy wystawę fotografii Artura Gutowskiego z Bangladeszu, Kenii, Tanzanii i Indonezji, ukazujących historie osób skazanych na izolację i wykluczenie.

Otwarte łódzkie świątynie i cmentarze:

// 19 marca (czwartek), godz. 10:00-13:00 – Synagoga przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 28 i Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej (oprowadzane po cmentarzu o godz. 11:00)
// 20 marca (piątek), godz. 10:00-13:00- Cerkiew św. Olgi przy ul. Piramowicza 12,
- Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej 283,
- Kościół WNMP przy Pl. Kościelnym,
- Kościół Mariawitów przy ul. Franciszkańskiej 27,
- Kościół Ewangelicko-Metodystyczny przy ul. Organizacji WiN 2a,Zwiedzanie świątyń rozpoczynać się będzie o pełnych godzinach (godz. 10:00, 11:00, 12:00).- Cmentarz Stary przy ul. Ogrodowej – oprowadzanie po cmentarzu z przewodnikiem, start: godz. 10:00

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


//16 marca (poniedziałek)

12:00 – Wykład "Polska krajem bez stosów? Tradycje wielokulturowej Polski od Mieszka I do II wojny światowej" w ramach cyklu KORKI W CENTRUM // KOREPETYCJE Z HISTORII DLA MATURZYSTÓW
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Wstęp wolny.
Jedną z najważniejszych konsekwencji II wojny światowej dla społeczeństwa polskiego było zerwanie z blisko tysiącletnią tradycją państwa wielokulturowego i wielonarodowego. Dziś trudno nam sobie wyobrazić, jak wyglądały ulice polskich miast i wsi, gdy na rynkach handel prowadzili Żydzi czy Ormianie. Gdy obok kościołów stały pełne zbory, cerkwie i synagogi, a język polski, będąc językiem dominującym, co chwila był przeplatany zwrotami z jidysz czy języków pochodzenia ruskiego. Poza Polakami, naszą kulturę i tradycję tworzyli przez setki lat: Rusini, Litwini, Żydzi, Tatarzy i wiele innych narodowości . Od czasów Kazimierz Wielkiego Polska była domem dla wygnanych ze swoich państw z przyczyn religijnych. Tak było w przypadku Żydów, uciekających w średniowieczu przed prześladowaniami w Hiszpanii i Francji i protestantów z Europy Zachodniej w XVI wieku.
W trakcie zajęć postaramy się pokazać wam historię Polski od czasów Mieszka I do II wojny światowej w aspekcie wielokulturowości, wielonarodowości i wieloreligijności. Dowiecie się, jak wyglądały stosunki społeczne w dawnej Polsce, czy dochodziło do pogromów, jakie role społeczne spełniały narodowości budujące społeczeństwo polskie, czy Polska była rzeczywiście krajem bez stosów i co oznaczało pojęcie „tolerancji religijnej”.

// 19 marca (czwartek)

10:00 – Warsztaty antydyskryminacyjne dla uczniów gimnazjum
Klasa I – 10:00-12:15, klasa II – 12:45-15:00
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Organizatorzy: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Integracji Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Czemu nie?” oraz grupa HaMakom
Warsztaty dla grup zorganizowanych.
Swoimi działaniami pragniemy zachęcać młodych ludzi do wzajemnego dialogu i przyjmowania różnych perspektyw widzenia tego samego problemu, czy zagadnienia. Naszym celem jest próba rozwijania zasobów oraz kształtowanie umiejętności społecznych, jednostek oraz grup – sprzyjająca kształtowaniu w nich postawy tolerancji, empatii oraz wzajemnego szacunku.
Cele warsztatów to: pogłębianie świadomości i wrażliwości w obszarze społecznego problemu tolerancji, zapobieganie zjawisku społecznej stygmatyzacji, dyskryminacji i wykluczenia społecznego, rozwój umiejętności społecznych, takich jak: komunikacja, integracja, dialog, wzajemny szacunek oraz tolerancji "inności", a także pobudzanie refleksyjności oraz krytycznego myślenia.

18:00 – Pokaz filmu Loic Gatteau „Obcokrajowcy” w ramach Festiwalu Frankofonii 2015
Po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem.
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Organizatorzy: PolaFilms, Orange Polska, Alliance Francaise Łódź, Hotel Ibis Łódź Centrum
Wstęp wolny.
Dokument koncentruje się na Francuzach różnych kategorii społeczno-zawodowych, przybyłych do Polski na stałe, mieszkających w kilku regionach kraju. Zapraszamy ich do przedstawienia ich drogi życiowej i do wyrażenia opinii na temat „bycia obcym”. Jak się sami określają? Czy są po prostu cudzoziemcami, obywatelami obcego państwa, expatami, czy imigrantami? Odpowiedź, wbrew pozorom, wcale nie jest prosta. Usłyszymy też, jakie stosunki utrzymują z Polakami, z lokalną kulturą i jak się odnajdują w pracy. Ale powiedzą także o stosunkach panujących między nimi a ich rodakami mieszkającymi w Polsce. Co zachowali w sobie z Francji i jak ją oceniają z perspektywy czasu i odległości? Czym jest, czym się wyraża wspominana wyżej tożsamość narodowa, kiedy mieszkamy zagranicą?

// 20 marca (piątek)

18:00 – Otwarcie wystawy fotografii Artura Gutowskiego „The world is a book and those who do not travel read only one page” (opieka artystyczna i aranżacja wystawy – Grzegorz Małecki)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Organizatorzy: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi
Wstęp wolny.
Tematem moich prac jest wykluczenie.
Fotografie powstały na przestrzeni ostatnich 3 lat w Bangladeszu, Kenii, Tanzanii i Indonezji. Dotykam historii osób skazanych na izolację. Wyznanie, kolor skóry i choroba to czynniki, które zmusiły ich do życia na uboczu.
Uważam, że jesteśmy na Ziemi tylko gośćmi na ten czas. Nie chcę pozostawić po sobie tylko mokrego ręcznika w łazience, czy pustego kieliszka w gronie przyjaciół. Wyznaczam cele podróżnicze i dążę do ich realizacji. W konsekwencji, bardzo często okazuje się, że nie sam efekt był najważniejszy, ale emocje, uczucia, które dzięki nim mogłem przeżyć i uwiecznić na swoich pracach, ludzie, którzy stanęli na mojej drodze, sytuacje które mnie ukształtowały...
Artur Gutowski www.arturgutowski.com

// 21 marca (sobota)

12:00 – Bałuty wielu wyznań – spacer szlakiem świątyń (prowadzenie – Joanna Podolska)
Start: ul. Franciszkańska 27
14:30 – Zamalowanie obraźliwych napisów na rogu ulic Berka Joselewicza - Łagiewnicka - we współpracy z Hejtstop
17:00 – Warsztaty dotyczące mowy nienawiści
Miejsce: 6. dzielnica, ul. Piotrkowska 102
Organizator: Hejtstop
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

// 22 marca (niedziela)

12:00 – 16:00 – Żywa Biblioteka dla nauczycieli
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Zapisy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc ograniczona.
Zapraszamy na specjalną edycję Żywej Biblioteki skierowaną do nauczycieli wszystkich szkół!
Żywa Biblioteka to projekt promujący ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka. Odchodzimy jednak od szablonowych, podręcznikowych metod, zastępując je bezpośrednią i szczerą rozmową.
Wierzymy, że taka rozmowa ma siłę i zdolność zwalczania uprzedzeń. Boimy się przecież tego (i tych), czego (których) nie znamy. Żywa Biblioteka jest więc pierwszym krokiem do poznania i przełamywania swoich wewnętrznych barier.
Żywa Biblioteka to miejsce-szansa na spotkanie tych, którzy są stawiani z boku, ze względu na swój zawód, pochodzenie, kolor skóry, orientację, wyznanie, niepełnosprawność, chorobę ...
Ale to również szansa dla tej “drugiej strony”, aby podzielić się osobistym doświadczeniem, przedstawić fakty i zweryfikować krzywdzące opinie względem grupy.

// 23 marca (poniedziałek)
17:00 – Warsztaty dla edukatorów, pedagogów i nauczycieli „Obcy czyli kto?”
Miejsce: Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, ul. Żeromskiego 115
Organizatorzy: Instytut Tolerancji w Łodzi, Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Łódzka Akademia Dramy ŁAD
Prowadzenie i zapisy Hanna Gzella: (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) - edukator i pedagog
2-godzinne warsztaty poruszające problem ,,obcego" w relacjach społecznych (indywidualnych i zbiorowych) oraz ich konsekwencji związanych z wykluczeniem. Edukatorzy poznają wybrane techniki dramy, służące ogniskowaniu i uogólnieniu problemu "obcego", sprzyjające budowaniu przez uczestników osobistych odnośników, ułatwiające wprowadzenie pozytywnych zmian społecznych. Warsztaty odbywają się w ramach projektu partnerskiego Grundtviga „LUTA” poświęconego integracji uchodźców.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380