"Etrangers/Obcokrajowcy" // projekcja filmu i spotkanie z reżyserem

FRANKOFONIA19 marca o godzinie 18.00 zapraszamy na projekcję filmu "Obcokrajowcy"
W wydarzenie weźmie udział reżyser filmu Loic Gatteau
MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Wydarzenie odbywa się w ramach Kolorowej Tolerancji 2015 oraz Festiwalu Frankofonii 2015

 

 

 

 

Dokument koncentruje się na Francuzach różnych kategorii społeczno-zawodowych, przybyłych do Polski na stałe, mieszkających w kilku regionach kraju. Zapraszamy ich do przedstawienia ich drogi życiowej i do wyrażenia opinii na temat „bycia obcym”. Jak się sami określają? Czy są po prostu cudzoziemcami, obywatelami obcego państwa, expatami, czy imigrantami? Odpowiedź, wbrew pozorom, wcale nie jest prosta.
Usłyszymy też jakie stosunki utrzymują z Polakami, z lokalną kulturą i jak się odnajdują w pracy. Ale powiedzą także o stosunkach panujących między nimi a ich rodakami mieszkającymi w Polsce. Co zachowali w sobie z Francji i jak ją oceniają z perspektywy czasu i odległości? Czym jest, czym się wyraża wspominana wyżej tożsamość narodowa, kiedy mieszkamy zagranicą.
Obraz Francji był w Polsce bardzo długo obrazem kraju kultury, elegancji i savoir-vivre’u, ale także obrazem kraju wolności, otwartego dla wszystkich uciśnionych, zwłaszcza w mrocznym okresie stanu wojennego lat 80-tych.
Czy obraz ten zmienił się po upadku Muru w 1989 roku? Kiedy otworzyły się granice, Francuzi powoli odkrywali Polskę, coraz liczniej przyjeżdżali do tego kraju nie tylko jako turyści. Sama Francja zajęła pierwsze miejsce na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce, a jednocześnie stała się mniej niedostępna dla Polaków.
Zatem również Polacy zabiorą w filmie głos. Osoby w różnym wieku i różnych zawodów, mieszkające w różnych zakątkach Polski, powiedzą nam o swoich kontaktach z Francją i jej mieszkańcami, przedstawią swoje poglądy na zachodzące zmiany, ale przede wszystkim opowiedzą o swoich doświadczeniach z Francuzami, których poznali w Polsce, którzy wśród nich żyją i pracują, i o tych, których spotykają tylko czasami na ulicy, w sklepie albo u znajomych.
Wysłuchamy tych opowieści w formie bliskiej dyskusji, choć przedstawimy ludzi, którzy się nigdy nie spotkali, filmowanych oddzielnie, w różnych sytuacjach. Film ten bowiem nie ma linearnej formy łańcucha wywiadów. Będziemy wracać z mikrofonem do różnych osób, tak aby nadać pewnym ideom nowe znaczenie, wyjść poza utarte stereotypy, zawsze jednak wierni usłyszanym słowom.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu, którym jest Loïc Gatteau.

Pełen program festiwalu: http://frankofonia-polska.pl/

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380