JANUSZ KORCZAK w MUZEUM KINEMATOGRAFII w ŁODZI 6.08.2012 – 7.10. 2012

altMuzeum Kinematografii zaprasza na otwarcie wystaw:
„Jak kochać dziecko” i „Filmowe oblicza Janusza Korczaka”
6 sierpnia 2012 r. godz. 18.00

 

Korczak poszukiwał wiedzy o dziecku, zachęcał dorosłych do otwarcia się na twórcze „nie wiem”, do rozumienia punktu widzenia najmłodszych. Aby przypomnieć jego dokonania, zachęcamy do przyjrzenia się samemu Korczakowi z różnych perspektyw. Film, spektakle Teatru Telewizji, literatura, którą po sobie pozostawił, wreszcie – książki, które próbują przybliżyć Korczaka dzieciom i dorosłym.
6 sierpnia, w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, z okazji trwającego Roku Korczakowskiego, pragniemy przypomnieć pytania, które uczynił on mottem swojej pracy „Jak, kiedy, ile – dlaczego?”. Zapraszamy dzieci i dorosłych na wystawy „Jak kochać dziecko” i „Janusz Korczak. Między rzeczywistością a obrazem filmowym” oraz wydarzenia towarzyszące.
JAK KOCHAĆ DZIECKO
Wystawa „Jak kochać dziecko” - prezentujemy na niej oryginały ilustracji z dwóch książek obrazowych poświęconych autorowi „Króla Maciusia I”: z „Pamiętnika Blumki” Iwony Chmielewskiej i niepublikowanego jeszcze „Ostatniego przedstawienia Panny Esterki” Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej. Wystawa przygotowana jest z myślą o najmłodszych – prace powieszone są na wysokości wzroku dziecka.
„Jak kochać dziecko“ to jedna z najsłynniejszych prac Korczaka, w których zawarł swoje credo pedagogiczne. Jak, kiedy, ile – dlaczego? Korczak pyta, poszukuje, myśli, zachęca do refleksji. O dziecku.
Wystawa prezentowych ilustracji z dwóch książek obrazowych poświęconych Korczakowi, jego pedagogice i podopiecznym – nie bez przyczyny zapożyczyła ten tytuł. Pragniemy pokazać – i dziecku, i dorosłemu – Janusza Korczaka w towarzystwie tych, którym poświęcił wszystko, co miał. Dzieciom dajemy obraz i tekst, który w sposób szczególny łączy się ze sobą, by zasiać pasję odkrywania, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Kim był Janusz Korczak? Czym był „Dom Sierot”? Co to znaczy, że dziecko ma prawo być tym, kim jest? Dlaczego dorosły wymyślił książkę o chłopcu - królu reformatorze?
Dorosłemu pokazujemy kogoś, kto w dziecku widzi partnera do zgłębiania twórczego „nie wiem”. Wszystkich zachęcamy do poznania i przypomnienia sobie różnych twarzy Janusza Korczaka w literaturze, filmie, Teatrze Telewizji i we współczesnej książce obrazowej, która w sposób szczególny pragnie skłonić odbiorcę do rozmowy i dialogu.
W każdą niedzielę sierpnia od dnia otwarcia wystawy oraz 9, 16 i 23 września, w sali kinowej Muzeum Kinematografii w Łodzi odbywać się będą specjalne edycje spotkań „Czytanki przed ekranem”, poświęcone dorobkowi Janusza Korczaka. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu utworowi prozatorskiemu i jego adaptacji filmowej bądź zrealizowanej dla Teatru Telewizji.
MIĘDZY RZECZYWISTOŚCIĄ A FILMOWYM OBRAZEM

„Janusz Korczak. Między rzeczywistością a filmowym obrazem” to próba pokazania jak dwaj mistrzowie polskiego kina – Aleksander Ford w filmie „Jest pan wolny, doktorze Korczak” i Andrzej Wajda w filmie „Korczak” zmierzyli się z postacią i legendą „Starego Doktora”.
Zwiedzający zobaczą archiwalne, unikatowe werki, fotosy, plakaty i dokumenty związane z obu tytułami i człowiekiem, którego losy ukazywały. Eksponaty związane z filmem „Jest pan wolny, doktorze Korczak” pochodzą z archiwum prywatnych dokumentów reżysera. Prezentowana korespondencja i inne pisma będą udostępnione po raz pierwszy gościom Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Na szczególna uwagę zasługują materiały dotyczące filmu „Jest pan wolny, doktorze Korczak”, gdyż przybliżają tytuł praktycznie nieznany szerokiej publiczności. Dzięki uprzejmości Artura Braunera, producenta filmu, w sali wystawowej będzie można obejrzeć (w języku niemieckim) dzieło Aleksandra Forda, ukończone tuż przed jego śmiercią. Ostatni otwarty pokaz tego filmu dla polskiej publiczności odbył się w 1990 roku.
Kino Kinematograf przypomni także obraz „Korczak” w reżyserii Andrzeja Wajdy (wstęp wolny).
Więcej informacji na stronie Muzeum Kinematografii (http://www.kinomuzeum.pl/)

Projekt Muzeum Kinematografii jest częścią obchodów upamiętniających 70. rocznicę Wielkiej Szpery.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380