Elementarz empatii – wystawa / warsztaty / spotkania

W ramach obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman Centrum Dialogu przygotowało program artystyczno-edukacyjny „Elementarz empatii”, na który składają się wystawa, warsztaty, spotkania i spektakle interaktywne. Od czerwca do grudnia będziemy zapraszać dzieci (w wieku 3-10 lat) oraz bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii

 

Alina Margolis-Edelman była łodzianką, lekarką, przyjaciółką dzieci i działaczką społeczną. Jako mała dziewczynka była utożsamiana z Alą z „Elementarza” Mariana Falskiego. W życiu dorosłym pomagała uchodźcom oraz ofiarom konfliktów zbrojnych i przemocy na całym świecie. Wraz ze współpracownikami założyła w Polsce Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która do tej pory kompleksowo zajmuje się tematem dzieci krzywdzonych. Jej życiorys, to historia prawdziwej superbohaterki, której mocą była empatia.

Inspirując się biografią Aliny Margoli-Edelman – w 100-lecie jej urodzin – Centrum Dialogu pragnie rozmawiać z najmłodszym pokoleniem o superbohaterach i superbohaterkach na miarę naszych czasów. Stąd hasło roku 2022 – „Bądź jak Alina”, które ma dodać nam otuchy i pokazać, że każdy może próbować zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze.

Właśnie ta idea leży u podstaw programu „Elementarz empatii”. Podczas warsztatów, spotkań i interaktywnych spektakli zostaną postawione pytania o postawy empatyczne: wobec tych, o których myślimy „inni”, wobec zwierząt, natury. Będzie to także inspiracja do zabawy wokół tematu empatii w domu, na placu zabaw, ulicy, w lesie, w mieście czy na wsi. Nie zabraknie miejsca na przyglądanie się sobie i swoim emocjom.  

Działania w programie „Elementarz empatii” będą odbywać się cyklicznie do końca 2022 roku. Wydarzenia są skierowane do trzech grup odbiorców:

-  WARSZTATY I SPOTKANIA RODZINNE – w poszczególne weekendy są zaplanowane wydarzenia dla rodzin (dzieci w wieku 3-10 lat): interaktywne spektakle oraz warsztaty plastyczne, filozoficzne, sensoryczne czy zajęcia terenowe. Będzie to okazja do rozmowy o emocjach, do poznania świata z perspektywy osób z niepełnosprawnościami, do wsłuchania się w potrzeby przyrody.

- WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH (PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH) – działania w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii” wokół biografii Aliny Margolis-Edelman oraz zdobywania supermocy empatii.

- SPOTKANIA DLA DOROSŁYCH – cykl warsztatów dla nauczycielek i nauczycieli o empatycznym słuchaniu w duchu Porozumienia bez Przemocy oraz spotkanie poświęcone wykorzystaniu książki obrazkowej w praktyce pedagogicznej i terapeutycznej.Szczegółowy harmonogram wydarzeń

Harmonogram wydarzeń

Kulminacyjnym wydarzeniem będzie otwarcie 15 października 2022 roku w Centrum Dialogu wystawy dla dzieci (w wieku 5-10 lat) i bliskich im dorosłych  „Elementarz empatii”. Wystawa została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to ilustrowana opowieść o superbohaterce – Alinie Margolis-Edelman. Autorką ilustracji jest Aleksandra Cieślak. Druga część to wyjątkowy plac zabaw, na którym będzie można zbadać moc empatii. Projekt przestrzeni wykonała pracownia Teren Studio.

Kuratorkami wystawy i programu artystyczno-edukacyjnego „Elementarz empatii” jest kolektyw kreatywny: Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya oraz Kamila Majchrzycka-Szymańska.

Projekt „Elementarz empatii” wpisuje się w działania Centrum Dialogu, prowadzone pod wspólnym hasłem #EMPATIA

 

 

Patronat honorowany: Ambasador Francji

Partnerzy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Festiwal Łódź Czterech Kultur

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Szczegółowy harmonogram i informacje o zapisach na stronie www.centrumdialogu.com

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380