21 lutego zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na pierwsze zajęcia dla uczniów szkół średnich. O 75 latach historii w cieniu II wojny światowej opowie Szymon Pawlak.
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.M
W historii świata zdarzały się momenty i wydarzenia, które przewracały istniejący ład i tworzyły nową rzeczywistość. Czy czasy, w których żyjemy również mają swój "początek"? Moim zdaniem tak, wydarzeniem tym była II wojna światowa. Jej konsekwencje leżą ciągle długim cieniem na naszym współczesnym świecie. Dekolonializm, polityczna mapa dzisiejszego świata, systemy sojuszy militarnych i politycznych, a nawet rewolucja technologiczna i podbój kosmosu swoimi korzeniami sięgają tego największego i najbardziej brutalnego konfliktu w historii. Zastanówmy się nad jego konsekwencjami i nad tym czy możemy wyjść z jego cienia.
Tematy kolejnych spotkań (już przyjmujemy zapisy):
// 6 marca 2020 r. / 10.00
Temat: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Jak Polacy pomagali Żydom w czasie holocaustu. Prawda i mity.
Na zajęciach przybliżamy temat postaw społeczeństwa i państwa polskiego w czasie II wojny światowej związanych z problemem „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Problem ten, z którym młodzi ludzie często spotykają się w wypełnionej emocjami i polityką debacie publicznej, potrzebuje spokojnego przestudiowania i omówienia. W Parku Ocalałych stoi pierwszy w Polsce pomnik poświęcony Polakom Ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Zajęcia obejmują wykład, pokaz filmu o Sprawiedliwych, dyskusję i zadania dla młodzieży przy Pomniku Sprawiedliwych.
// 24 kwietnia 2020 r. / 10.00
Temat: Jan Karski - z Łodzi do Waszyngtonu.
Jan Karski to nieprzeciętna postać, której życie i działalność są inspiracją dla wielu osób na świecie. Z pewnością zasługuje na wyjątkowe miejsce w historii Łodzi. W trakcie wykładu uczestnicy poznają życie Jana Karskiego - młodość spędzoną w Łodzi, pracę emisariusza dla Polskiego Państwa Podziemnego oraz powojenne losy "człowieka, który chciał zatrzymać Holokaust".
// 22 maja 2020 r. / 10.00
Temat: Wyszywanka polsko - ukraińska - o historii stosunków między sąsiadami w 100 rocznicę sojuszu polsko-ukraińskiego.
Historia stosunków polsko ukraińskich, przeplatała piękne momenty chwały i przyjaźni, z krwawymi wojnami i prześladowaniami. Uważamy, iż mamy obowiązek poznawania się lepiej dla przyszłych pokoleń. Dziś państwowości i suwerenność Ukrainy jest jednym z gwarantów naszej stabilności. Uczmy się więc o sobie o swojej historii i kulturze. To potężny i wymagający temat, który podejmiemy w 100. rocznicę wspólnej wyprawy wojsk polskich i ukraińskich w celu zdobycia Kijowa i ratowania Ukrainy.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Szymon Pawlak – Absolwent wydziału historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego na Georgetown Leadership Seminary 2015.
Historyk, edukator i koordynator edukacji w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w latach 2011 - 2018. Od 2018 roku doradca d/s edukacji Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego. Autor wielu projektów edukacyjnych realizowanych kraju i za granicą, między innymi: „Jan Karski – Klub Kuriera” czy „Raport 2016: Sprawiedliwi”. W roku 2014 roku z ramienia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana koordynator obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego w Łodzi. Celem tej pracy było zaszczepienie w Polakach wartości związanych z tolerancją, otwartością na inne kultury oraz walka z ksenofobią. Uczestnik projektów edukacyjnych Senatu RP na Ukrainie. Nauczyciel historii w liceum ojców Bernardynów im. Anastazego Pankiewicza w Łodzi.
Instruktor Krav Maga w Global Krav Maga Academy, instruktor walki nożem izraelskiego systemu ACT.