80. rocznica utworzenia getta

80 RUG baner fej

Getto w Łodzi zostało utworzone przez Niemców 8 lutego 1940 r., było jednym z pierwszych na ziemiach polskich oraz najdłużej istniejącym. Przeszło przez nie ponad 200 tys. Żydów z Łodzi i okolic, a także z Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Większość z nich straciła życie w obozie zagłady w Kulmhof (Chełmno nad Nerem) i w KL Auschwitz-Birkenau. Zaledwie niewielka grupa łódzkich Żydów przeżyła okupację. Od 8 lutego 2020 r. pierwsze 80 osób będzie mogło odebrać w Centrum Dialogu książkę "Jesteśmy drzewami wiecznymi”. Jest to katalog wystawy przygotowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na 75. rocznicę likwidacji Litzmannstadt - Getto i 15-lecie parku Ocalałych. 11 lutego 2020 r. zapraszamy do Centrum Dialogu na dwa wydarzenia. Szczegóły > kliknij więcej// 17.00 - zwiedzanie wystawy "Jesteśmy drzewami wiecznymi". Oprowadza: Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu.

Wystawa „Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta” składa się z dwóch części.

Pierwsza „Getto łódzkie 1944“ ukazuje historię getta łódzkiego, najważniejsze miejsca i wydarzenia z jego historii. Pretekstem jest umieszczony na ścianie wielkoformatowy plan „dzielnicy zamkniętej w Łodzi”. Druga część wystawy poświęcona jest losom ocalałych jego więźniów, którzy po likwidacji getta trafili do obozów, przeszli marsze śmierci, a po wojnie rozjechali się po świecie, by tam budować nowe życie.
Druga część „Jesteśmy drzewami wiecznymi. 10 opowieści o Ocalałych z łódzkiego getta“ prezentuje biografie dziesięciu spośród ponad 640 Ocalałych z Zagłady, których symboliczne Drzewa Pamięci znajdują się w Parku Ocalałych, m.in. Lucjana Dobroszyckiego, redaktora pierwszego wydania „Kroniki łódzkiego getta”, pieśniarza getta Jankiela Herszkowicza czy pisarski Zeni Larsson, która wydała kilka książek o łódzkim getcie w języku szwedzkim. Różne były losy bohaterów. Większość z nich w czasie II wojny światowej znalazła się w obrębie żydowskiej dzielnicy utworzonej przez Niemców w lutym 1940 roku na terenie Starego Miasta i Bałut. W łódzkim getcie przeżyli śmierć swoich bliskich, rozpacz rozstania z rodziną, głód, potem deportacje do Auschwitz i innych obozów. Inni, np. Stefan Skotnicki, opuścili Łódź w pierwszych miesiącach wojny i wrócili tu dopiero w 1945 roku. Powojenne wybory tych, którzy przeżyli, też były różne: jedni zostali w Polsce i próbowali odbudować swoje życie, inni opuścili ojczyznę, by szukać swojego miejsca w innej części Europy czy świata. Dziś ich dzieci i wnuki mówią różnymi językami, mieszkają niemal na wszystkich kontynentach. Park Ocalałych symbolicznie ich łączy z Łodzią. I pokazuje triumf życia nad śmiercią i miłości nad nienawiścią.

// 18.00 - prezentacja najnowszych publikacji poświęconych gettu łódzkiemu przygotowanych przez łódzkich naukowców:

Dziennik Irene Hauser - Wstrząsająca relacja spisana przez deportowaną z Wiednia do getta jesienią 1941 r. Irene Hauser spisywana od marca do września 1942 r. przetłumaczona z języka niemieckiego i opracowana naukowo ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w ramach serii Judaica Łódzkie. Więcej o publikacji: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/dziennik-z-getta-lodzkiego-das-tagebuch-aus-dem-lodzer-getto/

Dziennik Heńka Fogla - Spisywany od marca 1942 do maja 1944 r. dziennik opisujący życie codzienne w getcie łódzkim oczami młodego mężczyzny. Dziennik, mimo iż spisany w języku polskim, czekał na polskie wydanie do 2019 r. Publikacja ukazała się nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Więcej o publikacji: http://www.jhi.pl/publikacje/211

Rok za drutem kolczastym. Obwieszczenia Przełożonego Starszeństwa Żydów z getta łódzkiego - Publikacja złożona z dwóch części: przygotowanym w getcie opracowaniu opisujące pierwszy rok istnienia „dzielnicy zamkniętej” opartym na wydawanych w getcie obwieszczeniach oraz zbiorze 429 numerowanych obwieszczeń przetłumaczonych z języka niemieckiego i żydowskiego i opracowanych naukowo. Publikacja ukazała się nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Więcej o publikacji: http://www.jhi.pl/publikacje/212

Na spotkaniu będzie możliwy zakup publikacji.

// WSTĘP WOLNY
// MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź, park Ocalałych

Partnerami wydarzenia są Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.

Zapraszamy także na wydarzenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi: 80.rocznica utworzenia getta łódzkiego. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jest partnerem wydarzenia.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380