W ramach wydarzeń towarzyszących 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto w Dniu Ocalałych 28 sierpnia o 20:00 na scenie plenerowej w Parku Ocalałych zagra Alan Bern, twórca Brave Old World.
Alan Bern to dyrygent, muzyk i reżyser Brave Old World, który stworzył kolejny gwiazdorski zespół, aby uczcić tegoroczną okrągła rocznicę likwidacji łódzkiego getta. Muzyk wraz z zespołem zagra koncert dedykowany Ocalałym z łódzkiego getta pt. Do not despair / Nie rozpaczaj. Na scenie zabrzmi muzyka i poezja Jankiela Herszkowicza, Dawida Bajgelmana, Jeszajachu Szpigla, Chavy Rosenfarb, Rachmila Bryksa, Henocha Kona, Pinkasa Lavendara i innych artystów mieszkających w Łodzi przed wojną i w czasie jej trwania.
Gwieździe wieczory będą towarzyszyć muzycy perfekcyjnie interpretujący muzykę żydowską: Sveta Kundish (śpiew), Mark Kovnatskiy (skrzypce), Fabian Schnedler (śpiew), Martin Lillich (kontrabas). Gościnnie wystąpi Yuri Vedenyapin (śpiew) oraz wnuczka Jankiela Herszkowicza – Łucja Herszkowicz (śpiew).
Wydarzenie będzie tłumaczone na język angielski.
Wstęp wolny!
Alan Bern (dyrygent, fortepian, akordeon, USA/Niemcy) jest uznawany na arenie międzynarodowej za pioniera muzyki klezmerskiej i Nowej Muzyki Żydowskiej. Jest dyrektorem m.in. Brave Old World, The Other Europeans i Semer Ensemble. Jest autorem najważniejszych dzieł dla teatru muzycznego, a jego projekty stały się bohaterem kilku pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Jest założycielem i dyrektorem Yiddish Summer Weimar. W 2022 roku został uhonorowany Bundesverdienstkreuz, najwyższą nagrodą kulturalną w Niemczech.
Mark Kovnatskiy (skrzypce, Niemcy) to jeden z czołowych na świecie interpretatorów tradycyjnej muzyki jidysz, a także kompozytor i nauczyciel tańca jidysz. Koncertuje i uczy na całym świecie, od USA i Kanady po Japonię. Współpracuje z wieloma czołowymi wykonawcami tradycyjnej muzyki jidysz oraz orkiestrami klasycznymi. Jego kompozycje wykonywali zarówno muzycy klasyczni, jak i klezmerscy na całym świecie.
Sveta Kundish (głos, Izrael/Niemcy) wykonuje muzykę żydowską w Europie i Ameryce Północnej z różnymi zespołami. Urodzona na Ukrainie, jako dziecko wyemigrowała do Izraela. Uzyskała stopnie naukowe na Uniwersytecie w Tel Awiwie i Konserwatorium Prayner w Veinna oraz kształciła się jako kantor w Abraham Geiger Kolleg w Poczdamie. Była pierwszą w historii gmin żydowskich w Dolnej Saksonii kobietą-kantorką.
Martin Lillich (kontrabas, Niemcy) to niezwykle szanowany muzyk i pionier niemieckiej sceny jazzowej i World Music.Występuje z wieloma międzynarodowymi projektami, jest także kompozytorem i aranżerem.Wykłada w Global Music Academy Berlin, która współpracuje z instytutami w wielu krajach Afryki.
Fabian Schnedler (głos, Niemcy) występował na festiwalach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Kanadzie, USA, Finlandii, Ukrainie, Włoszech i Łotwie. Razem z Franką Lampe (akordeon) występował jako Schikker wi Lot w latach 2002-2015. W 2006 roku założył Fayvish, projekt New Yiddish Song, który skupia piosenkarzy/autorów piosenek, indiepop i poezję jidysz. W 2012 roku zaproponował Muzeum Żydowskiemu w Berlinie pomysł założenia Semer Ensemble i jest w zespole od jego powstania.
Fot. Shendl Copitman