Тиха ніч / Cicha noc

19 grudnia o 17.00 zapraszamy na koncert tradycyjnych ukraińskich kolęd i pieśni adwentowych Тиха ніч / Cicha noc.
W koncercie udział wezmą uczestnicy intensywnych warsztatów mistrzowskich, którzy poznają rozbudowane wielogłosowe kolędy i pieśni tradycyjne z różnych regionów Ukrainy oraz archaiczne techniki wokalne typowe dla poszczególnych obszarów kraju oraz obrzędów i rytuałów. Zajęcia i koncert poprowadzi Tetiana Sopiłka. 
 
Zapisy ➡ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Kolędy, które usłyszymy podczas koncertu związane są z Bożym Narodzeniem, ale odwołują się też do tematów podań ludowych, apokryficznych, pobocznych, do ludowej koncepcji świata. Ich treścią jest stworzenie świata, historia Adama i Ewy, wygnanie z Raju.
Pieśni pochodzą z różnych regionów Ukrainy i z różnych epok. Najstarsze melodie sięgają ery pogańskiej (mimo nadanej im później chrześcijańskiej tematyki), najmłodsze zaś pieśni pochodzą przeważnie z XVIII i XIX wieku.
Część pieśni jest już prawie całkiem zapomniana, niektóre jeszcze można napotkać we wsiach ukraińskich, inne na archiwalnych, unikalnych nagraniach.
Tradycyjnie kolędy śpiewało się na Boże Narodzenie i Nowy Rok, chodząc od chaty do chaty, chwaląc i winszując gospodarzom, życząc im zdrowia i dobrobytu. U podstawy tych obchodów leżała dawna wiara w to, że życzenia wypowiedziane w okresie Noworocznym miały się spełnić.
 
W koncercie udział wezmą uczestnicy intensywnych warsztatów mistrzowskich, którzy poznają rozbudowane wielogłosowe kolędy i pieśni tradycyjne z różnych regionów Ukrainy oraz archaiczne techniki wokalne typowe dla poszczególnych obszarów kraju oraz obrzędów i rytuałów.
 
Zajęcia poprowadzi Tetiana Sopiłka – ukraińska wokalistka, etnomuzykolog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie; członkini powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu „Drewo”, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej oraz założycielka warszawskiej grupy „Dziczka”. Od 1991 roku jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego w Polsce i zagranicą. Jako wokalistka bierze udział w międzynarodowych projektach muzyki tradycyjnej oraz w koncertach muzyki współczesnej. Współpracuje również przy projektach teatralnych i filmowych jako konsultantka wokalna w technice śpiewu białego.
➖
Wydarzenie jest częścią projektu "Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać! Całoroczne rozbudzanie #Empatii", dofinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi oraz Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
 
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z oboТиха ніч / Cicha nociązującymi wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380