Bigiel na Młynarskiej

FB bigiel

Rok temu zrobiliśmy bigiel na Żytniej, teraz zapraszamy w samo serce Bałut – na Młynarską. Zapraszamy 11 września 2016 od 16.00 do 20.00.

 



Młynarska to jedna z najważniejszych ulic fabrycznej osady Bałuty Nowe, założonej w 1857 roku na gruntach dworskiego folwarku, który należał do właściciela Łagiewnik. Zaczynała się tuż przy Brzezińskiej (dziś Wojska Polskiego), która była granicą Łodzi - dopiero od 1915 roku ta okolica została włączona do miasta. Nazwa wskazuje, że prowadziła kiedyś do młyna, ale przede wszystkim mieszkali przy niej młynarze z krwi i kości, znani nawet z nazwiska – Bauer i Teichman. Najbardziej znanym mieszkańcem Młynarskiej był z pewnością Jan Machulski, niezapomniany Kwinto z „Vabanku”, który mieszkał pod nr 89. Co ciekawe, Młynarska była przed wojną jedną z najbardziej kulturalnych bałuckich okolic. Przy Młynarskiej działało kilka kin, m.in. Lux, które w różnych okresach nosiło też nazwę Wenus albo Macierz i mieściło się pod nr 15, na rogu Młynarskiej i Zawiszy działał kinoteatr Kos (także Flora i Era), a pod nr 32 - kino pod dość dziwnie brzmiącą nazwą „Przyszłość Społeczna”.

// 11 września 2016 r, godz. 16-20, ul. Młynarska


15.30 – prolog – odsłonięcie muralu Stormie Millsa (ul. Młynarska 2) i przejście ulicą Młynarską – współpraca z Urban Forms

Scena główna, ul. Młynarska 32

16.00 – rozpoczęcie imprezy
16.30 – koncert Zespołu Łukasza z Bałut
17.45 – koncert Julii Hołówko i Mateusza Szymczaka
19.00 – koncert Little White Lies

Wydarzenia towarzyszące, inne miejsca na ul. Młynarskiej

10-16 – street-art na Młynarskiej – wspólne działania artystyczne (płot przy ul. Młynarskiej 32) – współpraca z Urban Forms
17.00 – występ zespołu „Flałersi” z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi (podwórko przy ul. Młynarskiej 32)
18.15 – spektakl zespołu teatralnego „Lustro” z CZP nr 1 z Łodzi (skwer naprzeciwko ul. Młynarskiej 32)

Informacje o artystach:

// Stormie Mills wykona mural na kamienicy przy ul. Młynarskiej 2. Jeden z najbardziej uznanych artystów street-artu na świecie. Cechą charakterystyczną jego prac są monochromatyczne kolory – czarny, srebrny i szary. Postacie w twórczości Millsa są jakby wyizolowane, z drugiej jednak strony każda z nich niesie przesłanie nadziei. Te przeciwstawne elementy powodują, że są niemalże namacalne i obecne. Najbardziej znany cykl jego prac to "Lost Giant", przedstawiający wielkie postacie, które idealnie wpasowują się w miejski klimat. Jego malowidła znajdują się w Nowym Jorku, Tokio, Miami i Londynie, a teraz zaistnieją na Bałutach.

// Little White Lies w składzie: Kasia Krenc, Zbyszek Krenc i Piotr Gwadera to jedna z najciekawszych grup na łódzkiej scenie muzycznej ostatnich lat. Nagrali 2 płyty, zdobyli wiele nagród, m.in. Plastry Kultury, są dwukrotnymi zwycięzcami plebiscytu „Co Jest Grane” na Najlepszą Łódzką Płytę Roku.

// Łukasz z Bałut, znakomity muzyk, literat, fotograf, filmowiec i performer. Założyciel niezależnej wytwórni muzycznej Kąkoli Records, specjalizującej się w dzikim undergroundowym folklorze. Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Kultury Bałuckiej – Bautata i Radia Wolne Bałuty. Na scenie tworzy muzyczny performance z bałuckim i szczerym przekazem.
Zespół Łukasza z Bałut wystąpi w składzie: Piotrek Jachuła i Łukasz z Bałut.

// Julia Hołówko ukończyła szkołę muzyczną w klasie wiolonczeli, jest także absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studiów podyplomowych w zakresie kształcenia głosu i mowy. Liczne warsztaty wokalu jazzowego, bluesowego i gospel, w których brała udział sprawiły, że jest artystką ukierunkowaną na różne style muzyczne. Zaprezentuje swoje klimatyczne utwory, które wprowadzą w niezapomniany nastrój.

// Zespół Teatralny Lustro działa już przeszło 6 lat przy Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1. Teatr liczy trzy grupy – dwie dziecięce i jedną młodzieżową, skupiając wokół siebie młodych aktorów od 6 do 15 roku życia. Od 2010 roku Teatr zrealizował 9 premier teatralnych, występował na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach teatralnych, m.in. „Dziatwa” i „Heca” w Płocku.

// Flałersi działają również przy Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi. Wszyscy muzycy są wychowankami instruktora Johna Flowersa. Wykonują covery utworów w stylistyce rock, rhythm and blues i rock and roll.
Zespół występuje w składzie: Izabela Perek (gitara, śpiew), Arnold Bartczak i Paweł Kwiatosiński (gitary) oraz Jeremiasz Czarnecki (bas). Występowali na licznych imprezach promujących Łódź. Są również solistami i podporą 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej.


Ponadto w programie:

kulinaria, kawa, napoje, wata cukrowa, popcorn

ORGANIZATOR: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
PARTNERZY: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Archiwum Państwowe w Łodzi, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, Fundacja Urban Forms, Langer Group

Szczególne podziękowania dla właścicieli kamienicy przy ul. Młynarskiej 32!

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 

REGULAMIN WYDARZENIA: https://pliki.centrumdialogu.com/REGULAMIN_BIGIEL.pdf

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380