Aj waj! czyli historie z cynamonem

Plakat Aj wajNowy sezon artystyczny otworzy w Teatrze Muzycznym w Łodzi kolejna wspólna produkcja ze znaną teatralno-kabaretową Grupą Rafała Kmity. Tym razem na teatralnych deskach zagoszczą historie oparte na motywach kultury żydowskiej. „Aj waj! czyli historie z cynamonem” to literacki cymes, pełen wysmakowanego humoru i wspaniałej, niepowtarzalnej muzyki. Ożywia zapomniany świat, który przez wiele lat tak był nam Polakom bliski. Rafał Kmita jako jeden z niewielu przedstawił go z niezwykłą delikatnością i wnikliwością, zyskując uznanie znamienitego izraelskiego recenzenta Michaela Handelzaltsa (dziennik „Haaretz”), który napisał: „Dobrą rzeczą jest to, że nikt nie śmieje się tu z Żydów, lecz z Żydami”.

 

 

 

 

Na starym strychu można znaleźć nieprzebrane skarby. Rafał Kmita, związany z Krakowskim Teatrem Sceną STU, laureat Nagrody Programu III Polskiego Radia im. Jonasza Kofty za działalność w dziedzinie kabaretu, którego programy trzykrotnie zdobyły główne nagrody Ogólnopolskiego Przeglądu Kabaretów PaKA w Krakowie, w swoim spektaklu Aj waj! czyli piosenki z cynamonem kontynuuje najlepsze tradycje polskiego kabaretu literackiego. Stare, zapomniane przedmioty przenoszą widzów w nieistniejący już świat – niezwykły świat kultury żydowskiej. Kmita sięgnął do skarbnicy żydowskiego humoru i stworzył zabawne, podszyte nutą melancholii widowisko. Jego skecze, jak choćby scena sprzeczki ojca z synem, któremu ten pierwszy zarzuca… antysemityzm czy kłótnia, podczas której przekleństwem są słowa „oby ci się teściowa rozmnożyła!”, śmiało mogą konkurować z klasyką szmoncesu, choćby ze słynnym Sękiem Konrada Toma, spopularyzowanym przez Edwarda Dziewońskiego i Wiesława Michnikowskiego w kabarecie Dudek. Teksty Rafała Kmity, piękna muzyka Bolesława Rawskiego i znakomite aktorstwo składają się na niezwykłe widowisko, liryczne i wesołe zarazem, pełne dynamiki, ale i zadumy, w którym żydowska filozofia osłodzona jest cynamonowym żartem. Przedstawienie otrzymało nagrody za najlepszą inscenizację i najpiękniejszą muzykę na Festiwalu Komedii Talia.

 

WIĘCEJ INFORMACJI: www.teatr-muzyczny.lodz.pl

 

scenariusz i reżyseria Rafał Kmita

muzyka Bolesław Rawski

choreografia Jarosław Staniek

premiera 27 września 2013r., godz. 18.30

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380