29 maja 2022 r. (niedziela) zapraszamy na wycieczkę po Warszawie. Zobaczymy wystawę „Miasto żywych/Miasto umarłych” w Muzeum Getta Warszawskiego, z przewodnikiem poznamy tereny dawnego getta warszawskiego oraz miejsca związane z Aliną Margolis-Edelman i Markiem Edelmanem, zwiedzimy także cmentarz żydowski.
W programie:
wyjazd z Łodzi godz. 7:30,
start: parking przy Łódzkim Domu Kultury, ul. Traugutta 18
zwiedzanie wystawy czasowej „Miasto żywych/Miasto umarłych”w Muzeum Getta Warszawskiego
spacer po terenie dawnego getta z Wojtkiem Tadeuszem Kasperskim (przewodnikiem po Warszawie)
przerwa obiadowa (wyżywienie we własnym zakresie)
spacer po cmentarzu żydowskim z przewodnikiem
powrót do Łodzi (pod Łódzki Dom Kultury) około godziny 19:00
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt: 120 zł (w cenie transport, przewodnik po cmentarzu i po terenie getta, ubezpieczenie, bilet na cmentarz żydowski).
Wyżywienie we własnym zakresie!
Numer konta otrzymacie Państwo na maila, po zapisaniu się na wycieczkę.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wycieczki.
--
o wystawie:
„Miasto żywych/Miasto umarłych” wystawa plenerowa Roberta Wilczyńskiego
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 16.11.2021 do 31.07.2022. Plansze znajdują się na ogrodzeniu dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów.
„Łącząc archiwalne fotografie z terenu getta (pochodzące ze zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego) z obrazami dzisiejszej Warszawy, artysta uwidacznia przeszłość miasta – wydawałoby się, bezpowrotnie utraconą. Wobec zagłady niemal całej warszawskiej społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej oraz zniszczenia jej dziedzictwa kulturowego, miniony przedwojenny świat jawi się na fotografiach w formie efemerycznych śladów obecności. Przenikają one współczesną tkankę miejską niczym duchy, zakotwiczone w obrębie nieistniejącego już miasta i domagają się pamięci o swojej historii. Fotografiom towarzyszą na planszach wybrane teksty źródłowe – zaczerpnięte m.in. z dzienników i pamiętników powstałych w getcie warszawskim, dokumentujące życie i śmierć jego mieszkańców w okresie lat 1940-1942.”
Zdjcie autorstwa Roberta Wilczyńskiegoz wystawy „Miasto żywych/Miasto umarłych”.