Uroczystości religijne i oficjalne - 70. rocznica deportacji Żydów z Austrii, Czech, Niemiec i Luksemburga do Litzmannstadt Getto.

 Symcha Keller, Hanna Zdanowska, Lucille Eichengreen i Joanna Podolska (fot. Maciej Sobczak)26.10.2011 roku o godz. 11.00 na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi, rozpoczęły się uroczystości religijne związane z upamiętnieniem Żydów z Czech, Austrii, Niemiec i Luksemburga, którzy zostali deportowani do Litzmannstadt Getto jesienią 1941 roku. Na uroczystościach w domu pogrzebowym wśród około 150 osób byli między innymi: Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Kacprzyk, oraz przedstawiciele archidiecezji łódzkiej i ambasad Niemiec, Czech i Luksemburga. Licznie reprezentowane były również łódzkie szkoły.

Modlitwy w trakcie uroczystości religijnych poprowadzili Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller. Ceremonię zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Litzmannstadt Ghetto.

Hanna Zdanowska i Symcha Keller (fot. Maciej Sobczak) Michael Schudrich (fot. Maciej Sobczak) Symcha Keller (fot. Maciej Sobczak) (fot. Maciej Sobczak)

Marsz Pamięci (fot. Maciej Sobczak)Kolejnym punktem obchodów 70. rocznicy deportacji do łódzkiego getta Żydów z Zachodu był Marsz Pamięci, w którym uczestnicy uroczystości przeszli na Stację Radegast. To właśnie tam 70 latMarsz Pamięci (fot. Maciej Sobczak) temu przybywały kolejne transporty z Pragi, Wiednia, Berlina, Luksemburga czy Hamburga. Do zebranych gości przemówili Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller, deportowana z Hamburga i ocalała z łódzkiego getta Lucille Eichengreen oraz przedstawiciel Ambasady Niemiec w Polsce. Uroczystość zakończyło zapalenie  zniczy na Stacji Radegast.
Centrum Dialogu im. Marka Edelman dziękuje wszystkim zgromadzonym na uroczystościach. Tak liczna obecność przedstawicieli władz, młodzieży i mieszkańców Łodzi na uroczystościach pozwoliła naszemu miastu godnie uczcić pamięć osób deportowanych do Litzmannstadt Ghetto 70 lat temu.

Uroczystości na Stacji Radegast (fot. Maciej Sobczk) Symcha Keller (fot. Maciej Sobczak) Uroczystości na Stacji Radegast (fot. Maciej Sobczak)

Uroczystości na Stacji Radegast (fot. Maciej Sobczak) Hanna Zdanowska i Lucille Eichengreen (fot. Maciej Sobczak) Ceremonia na Cmentarzu Żydowskim (fot. Maciej Sobczak)

Ceremonia na Cmentarzu Żydowskim (fot. Maciej Sobczak) Ceremonia na Cmentarzu Żydowskim (fot. Maciej Sobczak) (fot. Maciej Sobczak)

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380