W nocy z 10 na 11 listopada 1939 r. w Łodzi zostały zniszczone przez Niemców wszystkie synagogi oraz pomnik Tadeusza Kościuszki. Stało się to niemal nazajutrz po wcieleniu łodzi do Rzeszy. Zapraszamy Państwo na spacer SZLAKIEM PRZESZŁOŚCI, który odbędzie się 10 listopada o 18.00
Celem akcji było wymazanie z topografii Łodzi miejsc świadczących o niegermańskiej historii miasta. Łódź - dołączona do Kraju Warty - miała stać się miastem niemieckim. To dlatego z centralnego placu Wolności musiał zniknąć pomnik polskiego bohatera Tadeusza Kościuszki, podpalono też i wyburzono łódzkie synagogi. Pomnik na placu Wolności został odbudowany w roku 1960. Synagogi nigdy. Nie powróciły. Do tej pory pozostały na ul. Wolborskiej, Wólczańskiej czy Zachodniej pozostały puste place i tylko nieliczni mieszkańcy znają historię tych miejsc.W 75. rocznicę wyburzenia łódzkich synagog zapraszamy na nostalgiczny spacer po Łodzi. Posłuchamy opowieści o ludziach i życiu w przedwojennej Łodzi. I o budynkach, które kiedyś zdobiły Łódź. Przynieśmy lampki i znicze, by w miejscach synagog pozostawić choćby maleńki ślad pamięci.
// GDZIE: Park Staromiejski (Śledzia), pod Pomnikiem Mojżesza
// KIEDY: 10 listopada (poniedziałek) godz. 18
// PROWADZENIE: prof. Krzysztof Stefański (autor publikacji o łódzkiej architekturze, m.in. książek o synagogach) i Joanna Podolska (autorka Spacerownika "Łódź żydowska", dyrektor Centrum Dialogu im. M. Edelmana)
// czas trwania ok. 2h
// wstęp wolny