Po raz kolejny pragniemy zaprosić całe rodziny (dzieci od 7 roku życia wraz z opiekunami) do wspólnego gotowania i jedzenia podczas wielokulturowych warsztatów „Śniadania w dialogu”.
Tym razem Dominika Repetto Czapska zabierze nas w świat kuchni peruwiańskiej, skąd pochodzi jej mąż. Dźwięki regionalnej muzyki oraz zapachy tradycyjnych kadzideł przeniosą nas do magicznej krainy w Ameryce Południowej. A jeżeli Peru, to nie może zabraknąć ziemniaków. Ugotujemy je razem i przygotujemy do nich sos Ocopa na bazie orzeszków ziemnych. Dla chętnych zrobimy go klasycznie, czyli na ostro. Następnie wypijemy kakao z przyprawami, które przyrządzimy wraz z intencją-życzeniem. Do tego upieczemy ciasto pomarańczowe.
Dominika Repetto Czapska – mama, edukatorka seksualna, pierwsza właścicielka Majne Szwajne Vegan Deli oraz opiekunka mikroświnki Bożenki. Ukończyła pedagogikę i etnologię na UŁ. Wciąż się uczy i szkoli w różnych kierunkach. Prowadzi autorskie warsztaty i wyjazdy około kulinarne. Jest autorką bloga Smakoszki Jaroszki i wielu projektów związanych z kuchnią roślinną. Uwielbia komiksy, ale też szeroko pojętą kulturę i sztukę. Pragnąc dać ludziom poczucie bezpiecznej przestrzeni, wyznaje zasadę „żyj i daj żyć innym”.
Na wydarzenie obowiązują bilety w cenie 20 zł od każdej osoby.
Aby kupić bilety należy dokonać rezerwacji przez formularz zgłoszeniowy:
https://docs.google.com/forms/d/1iGpBXtBLQ0NdVrQo5A51cbOfoV7wbjHWBKrQ4s11luQ/edit
Po otrzymaniu informacji zwrotnej o zarezerwowaniu miejsca, będzie można wykupić bilety do dnia 27 lutego 2022 roku:
- przelewem – na konto Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi z dopiskiem „Śniadania w dialogu" NUMER KONTA BANKOWEGO (Bank Pekao S.A): 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380
- osobiście w recepcji Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź) w godzinach pracy Centrum. Uwaga! Płatność tylko gotówką.
W przypadku niewykupienia biletów do dnia 27 lutego 2022 roku rezerwacja zostanie anulowana.
W warsztatach aktywny udział biorą zarówno dzieci, jak i dorośli. Dziecko podczas trwania warsztatów pozostaje pod opieką swojego opiekuna.
Limit miejsc: 20 osób.
Śniadania w dialogu – idea
Gotowanie i jedzenie to naturalne przedłużenie naszej osobistej historii, naszej małej ojczyzny, naszych relacji z bliskimi. Jednocześnie to uniwersalny język nas wszystkich. Przy wspólnym stole najłatwiej rozpocząć szczery dialog i nawiązać autentyczne więzi międzyludzkie.
W ramach cyklu warsztatów rodzinnych „Śniadania w dialogu” będziemy mieli okazję, spotkać się z różnorodnymi osobami, które chcą podzielić się autorskimi przepisami na pyszne potrawy z rozmaitych kultur i stron świata. Raz w miesiącu w niedzielny poranek będziemy szatkować, gotować, mieszać, inspirować się, opowiadać, słuchać, kosztować, smakować. A wszystko w duchu slow life, w rodzinnej atmosferze i z widokiem na Park.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu #EMPATIA.