Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller zapraszają na uroczystości z okazji setnej rocznicy śmierci Naczelnego Rabina Łodzi ELJAHU CHAIMA MAJZLA (1821-1912). Organizatorem wydarzeń jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
PLAN UROCZYSTOŚCI:
6 maja, godz. 13.00 - uroczystości religijne
Miejsce: Cmentarz żydowski w Łodzi, ul. Bracka 40
6 maja, godz. 17.00 - Koncert kantorów. Tradycyjne chasydzkie pieśni wykonają kantorzy: Yechezkel Klang oraz David Weinbach.
Miejsce: Dom Towarzystwa Kredytowego, ul. Pomorska 21
David Weinbach jest jednym z największych kantorów na świecie. Nauki pobierał w Brisk Yeshiva w Jerozolimie. Był głównym kantorem w Ramat Gan i Petach Tikva w Izraelu oraz w Young Israel Synagogue w Nowym Jorku.
Yechezkel Klang pochodzi z Nowego Jorku, ukończył Tel-Aviv Cantorial Institute, koncertował na całym świecie.
Bilety w cenie 20 zł można kupić w Strefie Biletów przy ul. Piotrkowskiej 59, tel. 42 632-02-80 lub na godzinę przed koncertem w Domu Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej 21. Ilość miejsc ograniczona.
Koncert odbędzie się przy ulicy Pomorskiej 21 w Domu Towarzystwa Kredytowego. Jest to całkiem nowe miejsce na mapie Łodzi. Obiekt będący jednym z najważniejszych zabytków pofabrycznego miasta, po renowacji zyskał zupełnie nowe funkcje. Eklektyczne XIX – wieczne wnętrza zachwycają artystów, turystów i samych mieszkańców Łodzi. Budynek otrzymał tytuł Najlepszego Wnętrza 2011 Roku. Twórcy chętnie organizują tutaj swoje wernisaże, fotografowie realizują sesje zdjęciowe. Przy Pomorskiej 21 odbywają się również liczne wydarzenia kulturalne, imprezy towarzyszące łódzkim festiwalom. To idealna przestrzeń zarówno wystawiennicza, jak i bankietowa, stworzona z myślą o Łodzi i jej mieszkańcach.
Więcej informacji na www.pomorska21.pl i www.facebook.com/Pomorska21
Rabin Eljahu Chaim Majzel urodził się w Gródku na Wileńszczyźnie. Był prawnukiem gaona Arona Szmula Kajdamowera i wnukiem gaona Eliezera Grajwera. W wieku 17 lat został rabinem w rodzinnej miejscowości, a następnie w Prużanie (1864–1867) oraz Łomży (1867–1873). Urząd Naczelnego Rabina Łodzi objął w roku 1874 i pełnił go przez 40 lat, do śmierci w 1912 roku.
Rabin Majzel był jednym z najważniejszych rabinów w historii Łodzi. Za czasów, gdy sprawował swój urząd rozbudowane zostały gminne synagogi, wtedy też nastąpił rozwój szkolnictwa żydowskiego. Rabin Majzel był prawdziwym człowiekiem dialogu – rozwiązywał spory pomiędzy żydami ortodoksyjnymi i postępowymi, doprowadził do utworzenia szpitala żydowskiego (obecnie szpital im. S. Sterlinga), a nawet współpracował z przedstawicielami kościoła katolickiego przy organizacji darmowej kuchni dla biedoty obu wyznań. Cieszył się ogromnym szacunkiem wśród łódzkiej społeczności żydowskiej.
Eljahu Chaim Majzel jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej w Łodzi. Co roku w jorcajt (rocznicę śmierci) rabina jego grób staje się celem pielgrzymek.