ROMANI KULTURA // dzień kultury romskiej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu ŁÓDZKOŚĆ już 23 kwietnia. Widzimy się w Centrum Dialogu na wydarzeniu, które przybliży nam mało znaną kulturę romską i jej zwyczaje. Partnerami w naszym wydarzeniu są Fundacja Audionomia, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce oraz Łódzkie Centrum Wielokulturowe.

15:00 Romskie historie w łódzkich powieściach
Romowie byli i są ważną częścią łódzkiego społeczeństwa. Są obecni nie tylko w zapisach historycznych dokumentujących dzieje Łodzi, jak np. u Arnolda Mostowicza, ale także w literaturze pięknej, m.in. u Chavy Rosenfarb i Ariego Aksztajna.
Anita Tomczak łódzka aktorka i performerka odczyta fragmenty z powieści „Drzewo życia” Chavy Rosenfarb, w których pisarka opisuje łódzkich Romów. Tę społeczność pokazał także Arie Aksztajn w powieści „Ciotka Ester”. O Romach pisał również Arnold Mostowicz w powieści „Żółta gwiazda i czerwony krzyż”. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wydało wszystkie wymienione powieści, które będzie można kupić na miejscu.
Czas II wojny światowej odcisnął się boleśnie w historii Łodzi. W granicach łódzkiego getta działał obóz cygański, w którym zamkniętych było około pięciu tysięcy Romów i Sinti. W ramach dnia kultury romskiej pokażemy film „Obóz cygański” w reżyserii Jarosława Sztandery, który dokumentuje te fakty.

16:30 „Film bez obrazu” – odsłuch dokumentu radiowego pt. „Mijając Ewę”, autorstwa Katarzyny Michalak
Jak bardzo stereotypy kształtują nasze relacje? Kasia Michalak rozmawiając z Ewą, młodą Romką żebrzącą pod lubelskim kościołem, konfrontuje się z zakorzenioną w świadomości społecznej krzywdzącą opinią o Romach.
Po wysłuchaniu reportażu zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Michalak, która opowie o tym, jak wygląda praca przy tworzeniu reportażu radiowego, jaki jest warsztat reportażysty_tki. Autorka opowie dlaczego zdecydowała się na opowieść o Ewie, bohaterce dokumentu.
Katarzyna Michalak łodzianka, z wykształcenia polonistka. Od 1999 roku związana z Redakcją Reportażu Radia Lublin, którą kierowała w latach 2011-2018. W radiowej odmianie gatunku fascynują ja bliskie spotkania z ludźmi oraz specyfika dźwięku jako tworzywa opowieści (jest to również temat jej doktoratu). Dwukrotna laureatka Prix Italia oraz innych znaczących nagród takich jak, m.in.: Prix Europa, Grand Press, Prix Marulić, Złoty Mikrofon.
„Film bez obrazu" – to cykl spotkań z dźwiękowymi reportażami i dokumentami artystycznymi oraz ich autorami - czołowymi przedstawicielami polskiego środowiska audio storytellingu. Kolektywne odsłuchy w ciemnościach pozwolą Wam odkryć niezwykłe możliwości dźwięku jako materii narracyjnej. Historie utkane z głosów, muzyki, ciszy i różnorodnych brzmień świata uruchomią Waszą wyobraźnię i pozwolą wykreować w niej własny „audialny film". Będą to przy tym historie poruszające tematy ważne dla naszego „tu i teraz". Ich bohaterowie, również dzięki dźwiękowi, staną się Wam na pewno bliscy.

17:30 „Wiosną tabor leśnych ludzi” koncert i gawęda Jana Wiśniewskiego
Jan Wiśniewski jest przede wszystkim muzykiem i gawędziarzem, który od lat koncertuje w Polsce. Poza tym szefuje Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce, które aktywnie działa na rzecz równości i tolerancji, a także promuje kulturę romską.
Jan Wiśniewski w swojej muzycznej opowieści zabierze nas w świat romskiej kultury, pełnej śpiewu i tańca, ale także tęsknoty i refleksji. Podczas jego występu zobaczymy tradycyjny cygański taniec.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380