ROK 2014 ROKIEM JANA KARSKIEGO?

100Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi, był legendarnym kurierem AK, który poinformował świat o zagładzie Żydów. Jan Karski jest także Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi.
W przyszłym roku minie sto lat od jego urodzin, dlatego też Centrum Dialogu im. Marka Edelmana  oraz Muzeum Miasta Łodzi wystąpiło do Sejmu RP o ustanowienie 2014 roku Rokiem Jana Karskiego.

 

 

 


W przyszłym roku w Centrum Dialogu odbędzie się szereg wydarzeń związanych z postacią Karskiego. Z całą pewnością kontynuowany będzie projekt Klubu Kuriera, który od kwietnia 2013 działa przy Centrum Dialogu. Zrzesza on uczniów łódzkich liceów – XIII, XXIV, III, Liceum UŁ, Liceum Służb Mundurowych. Klub od początku istnienia przeprowadził kilkanaście wywiadów z Ocalałymi z Litzmannstadt Getto, odbył wyjazdy szlakiem Jana Karskiego – młodzież była w Warszawie, Krakowie, Izbicy Lubelskiej i Bełżcu. W wakacje przeszli beskidzki szlak przerzutowy, którym wędrowali emisariusze. Wiedzę, którą młodzież zdobyła podczas pierwszego etapu projektu, przekazuje dalej podczas lekcji w szkołach.
We wrześniu została wydana broszura edukacyjna o Janie Karskim napisana w dużej mierze przez członków Klubu Kuriera.  Aktualnie członkowie Klubu  przeprowadzają zajęcia edukacyjne „Nazywał się Karski. Jan Karski” w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Łodzi i województwa, m. in. w Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Białej Rawskiej, Ozorkowie.
W sumie klubowicze, pod okiem koordynatora, Szymona Pawlaka, przeprowadzą ponad 60 godzin lekcyjnych o Janie Karskim. Dzięki zajęciom o Janie Karskim dowie się ok 2500 młodych ludzi z Łodzi i województwa.
Projekt Klub Kuriera jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm jutra.
Muzeum Historii Polski jest także organizatorem wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”. Autorką scenariusza wystawy jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami wystawy są Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, a mecenasem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorkami są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski.
Wystawa dotychczas była pokazana w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w budynku stanowym R. J. Daley Center w Chicago, na Uniwersytecie Europejskim w Sankt Petersburgu, w Polish Museum of  America w Chicago, w Mediolanie, a także w Łodzi w Manufakturze, w gmachu Sejmu RP w Warszawie, na Rynku we Wrocławiu, w Toruniu, Zgorzelcu, Nowym Sączu i w Kielcach.
Rok 2014 zapowiada się bardzo ciekawie. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana planuje akcje informacyjne  o patronie Klubu, rozbudowę struktur Klubu Kuriera, tworzenie happeningów poświęconych Karskiemu, wykorzystanie nowoczesnych technologii mobilnych.  
Więcej informacji o Klubie, wywiady z Ocalałymi i  relacje z rożnych wydarzeń: https://www.centrumdialogu.com/pl/klub-kuriera.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380