Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wraz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana UŁ oraz Centrum Badań Kultury Żydowskiej UŁ zapraszają 13 czerwca, w czwartek, o godz. 18:00 na ostatnie spotkanie z cyku poświęconego historii getta łódzkiego.
Doktor Izabela Terela wygłosi wykład pt.„Reprezentacje i upamiętnienia Zagłady w Łodzi".
Wstęp na wydarzenie jest WOLNY!
Dwadzieścia lat temu w Łodzi powstały dwa ważne miejsca pamięci i edukacji o getcie łódzkim – Pomnik Zagłady Litzmannstadt-Getto oraz Park Ocalałych. Nie były pierwszymi upamiętnieniami tego tragicznego wydarzenia w historii miasta, ale stanowiły punkt zwrotny w procesie wprowadzania jej do powszechnej pamięci zbiorowej Łodzian.
W trakcie wykładu zostaną przedstawione różne rodzaje i formy upamiętnień Zagłady, jakie pojawiły się w przestrzeni miasta od zakończenia wojny. Prezentacja będzie stanowiła próbę odpowiedzi na pytanie jak utrwalać obrazy przeszłości, aby manifestowały określone treści i jednocześnie były zrozumiałe dla odbiorców.
dr Izabela Terela – kustosz, kierownik Oddziału Stacja Radegast Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, adiunkt Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana Uniwersytet Łódzki. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu "Makieta getta łódzkiego". Interesuje się historią regionu łódzkiego oraz praktykami pamięci zbiorowej.
Cykl wykładów jest częścią obchodów 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto.