Pokaz filmu "Israelism" i dyskusja panelowa

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór filmowy w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi 18 listopada (poniedziałek) o 18:00 z premierowym pokazem dokumentu „Israelism" oraz otwartą dyskusją na temat tożsamości, polityki i zmieniających się postaw młodych pokoleń, w tym społeczności żydowskiej. Film opowiada o podróży młodych Amerykanów pochodzenia żydowskiego, którzy zaczynają kwestionować dominujące narracje o Izraelu, w których dorastali. Jest to opowieść o wewnętrznych konfliktach, politycznym przebudzeniu i poszukiwaniu sprawiedliwości. „Israelism" w wyjątkowy sposób bada, jak dramatycznie zmieniają się postawy Żydów wobec Izraela, co ma ogromne konsekwencje dla regionu i samego judaizmu. 
 
Film został wyreżyserowany przez dwie żydowskie debiutujące osoby twórcze: Erin Axelman i Sama Eilertsena, których osobiste doświadczenia są zbliżone do losów bohaterów opowieści. Film dokumentalny „Israelism" zdobył nagrodę za najlepszy film dokumentalny na Arizona International Film Festival, nagrodę za najlepszy dokument na Tallgrass Film Festival, nagrodę Spirit Award na Brooklyn Film Festival oraz Nagrodę Publiczności za najlepszy dokument na San Francisco Jewish Film Festival, który jest najstarszym, największym i najbardziej prestiżowym żydowskim festiwalem filmowym w USA. Nagrody te podkreślają znaczenie filmu, który ukazuje zmieniające się spojrzenie amerykańskich Żydów na Izrael.
 
Po seansie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem gości specjalnych wydarzenia reżyserki Erin Axelman oraz socjologa Bahy Hilo, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach i inspiracji do stworzenia i zagrania w filmie „Israelism", a także podzielą się refleksjami na temat sytuacji w regionie oraz metod działania na rzecz sprawiedliwego pokoju i humanitaryzmu.
 
WSTĘP WOLNY!
 
Baha Hilo urodził się i dorastał w Betlejem, a studia socjologiczne ukończył na Uniwersytecie w Birzeit k. Ramallah. Współpracował z różnymi organizacjami humanitarnymi, zajmującymi się prawami człowieka i rzecznictwem, w tym z ONZ, Joint Advocacy Initiative of the YMCA & YWCA oraz Badil Centre for Residency and Refugees Rights. Ma również doświadczenie zawodowe z pracy z Krajową Radą YMCA na Sri Lance oraz w Silver Bay w Stanach Zjednoczonych. Od 2013 roku jego działalność skupia się na edukacji o Palestynie poprzez inicjatywę „To Be There", w ramach której organizuje różne wizyty edukacyjne dla osób spoza Palestyny, takie jak coroczne zbiory oliwek, sadzenie drzew oliwnych, Dzień Ziemi Palestyńskiej, programy letnie oraz Boże Narodzenie w Palestynie. Jako moderator Letniego Programu Stażowego FFIPP umożliwia uczestnikom i uczestniczkom poznanie różnorodnych perspektyw, w tym lokalnych działaczy palestyńskich, reprezentantów organizacji pozarządowych i krytycznych izraelskich akademików. Jako edukator, stara się w przystępny sposób przedstawiać złożoną sytuację, w jakiej znajduje się naród palestyński z powodu polityki Izraela. Baha Hilo jest także koordynatorem działań w Cytadeli, kawiarni będącej jednocześnie ośrodkiem intelektualno-kulturalnym w Beit Sahour k. Betlejem. Wystąpił w filmach dokumentalnych, takich jak „Walled Citizen" czy „Israelism". Prowadzi wykłady na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Malezji i Europie.
 
Erin Axelman jest żydowską osobą transpłciową, związaną z organizacją non-profit zajmującą się tworzeniem filmów wspierających ruchy sprawiedliwości społecznej. Mieszka w Somerville w stanie Massachusetts. Axelman zadebiutowała jako reżyserka filmem dokumentalnym „Israelism" z 2023 roku, który opowiada o młodych Amerykanach pochodzenia żydowskiego, którzy kwestionują tradycyjne, proizraelskie podejście, w którym zostali wychowani, po zobaczeniu realiów traktowania Palestyńczyków przez Izrael. Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy dokument na Brooklyn International Film Festival. Oprócz „Israelism", Axelman produkowała materiały wideo dla amerykańskich polityków, takich jak senator Ed Markey i kongresman Jamaal Bowman. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym Generation Green New Deal, który dotyczy ruchu młodzieżowego na rzecz klimatu. Tematy związane ze sprawiedliwością, tożsamością i aktywizmem są centralnymi elementami twórczości Axelman, odzwierciedlając jej osobistą drogę kwestionowania i ponownego przemyślenia narracji, w których dorastała​.
 
Program wydarzenia:
18:00 – Powitanie i wprowadzenie
18:15 – Pokaz filmu „Israelism"
19:45 – Panel dyskusyjny i sesja Q&A
20:30 – Zakończenie
 
Film w angielskiej wersji językowej z polskimi napisami.
Partnerzy: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Centrum Języków Orientalnych "Al-andalus", Akademickie Centrum Designu, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi.
Zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych wydarzenia, gdzie na bieżąco będą pojawiać się informacje o harmonogramie ogólnopolskiego cyklu wydarzeń. Śledź @bahahilopoland na Instagramie!

 

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380