Otwarty przegląd filmów o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

spr

W dniach 15 – 18 listopada 2016 roku o godzinie 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi będzie miał miejsce otwarty, bezpłatny przegląd filmów poświęconych tematowi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od wtorku do piątku w kinie Centrum Dialogu, łodzianie będą mogli zobaczyć kilka najważniejszych filmów poświęconych temu tematowi. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Przegląd jest realizowany w ramach projektu edukacyjnego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, „Raport 2016: Sprawiedliwi”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski. Wprowadzenia do filmów będą robić członkowie Klubu Kuriera, redaktorzy "Raportu 2016: Sprawiedliwi".
W ramach przeglądu będą mogli państwo zobaczyć następujące tytuły:

// 15 listopada 2016 // 18.00
„W ciemności” reż. Agnieszka Holland (czas: 2, 25`) 
Nominowany do Oscara poruszający film autorki "Tajemniczego ogrodu" i nominowanego do Oscara dzieła "Europa, Europa". Uhonorowana trzema statuetkami Polskich Nagród Filmowych – Orły i Złotą Żabą na Festiwalu Plus Camerimage wstrząsająca opowieść o holocauście i bohaterstwie.

Leopold Socha (Robert Więckiewicz), Polak ze Lwowa przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.
Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa”. Inspiracją do niej były wspomnienia jednej z ocalonych – Krystyny Chiger, opisane w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku".

// 16 listopada 2016 // 18.00
"Jan Karski i władcy ludzkości” reż. Sławomir Grunberg (czas: 1, 12`)

PO POKAZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM SŁAWOMIREM GRUNBERGIEM.

Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z – jak ich nazywał sam Karski – „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem.

// 17 listopada 2016// 18.00
"Dzieci Ireny Sendlerowej" reż. John Kent Harrison (czas: 1, 35`)
„Sprawiedliwi” reż. Janusz Kidawa (czas: 1, 9`)

Historia Ireny Sendler, która podczas II wojny światowej wraz z grupą współpracowników uratowała ponad tysiące żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę systematycznie odnotowywana na maleńkich kartkach ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie. W 1943 r. bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na „papierze”.

W 1968 roku ukazał się film "Sprawiedliwi ", który w świetle świadectw świadków i dokumentów ukazywał niezłomną postawę Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Film jeden jedyny raz wyemitowany w TVP i z powodu wydarzeń marcowych, nagonki antysemickiej i zerwania stosunków dyplomatycznych Polski Ludowej z Izraelem, trafił na „półkę”. Dokument posiada dużą wartość źródłową, występują w nim bohaterowie z II wojny światowej, którzy dzielą się pamięcią o stosunkowo niedawnych przeżyciach.

// 18 listopada 2016 // 18.00
„Sprawiedliwy” reż. Michał Szczerbic (czas: 1,33`)
„Rodzina Ulmów” reż. Dariusz Walusiak (czas: 27`)

„Sprawiedliwy” to najnowszy film z 2015 roku, który porusza temat ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Hania, 6-letnia sierota (Ewelina Zawistowska) zostaje przygarnięta przez młode polskie małżeństwo, które mimo ogromnego ryzyka decyduje się dać jej nie tylko schronienie, ale i miłość. Wbrew śmiertelnemu zagrożeniu, Anastazja (Urszula Grabowska) i Jan (Jan Wieczorkowski) poruszają niebo i ziemię, by ocalić nie tylko życie Hani, ale także pomóc jej pozostać dzieckiem. Kluczową rolę odgrywa tu uważany za lokalnego dziwaka Pajtek (Jacek Braciak).

„Rodzina Ulmów” to ostatni dokument w przeglądzie. Film przybliża bohaterską i tragiczną historię rodziny Ulmów z Markowej i ich pomocy żydowskim sąsiadom.

// Kiedy: 15 - 18 listopada 2016, godz. 18:00
// Gdzie: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)
// WSTĘP WOLNY

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380