Otwarcie wystawy „Obecnie nieobecni" // DNI PAMIĘCI

Konstantynów ŁódzkiW ramach Dni Pamięci o Ofiarach Holokastu zapraszamy na otwarcie wystawy „Obecnie nieobecni - Currently absent”. Wernisaż odbędzie się 23 stycznia 2018 o 17. 30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Projekt „Obecnie nieobecni - Currently absent” to ogólnopolski projekt historyczno-fotograficzny dotyczący cmentarzy żydowskich, po których nie pozostał żaden materialny ślad. Członkowie grupy tworzący projekt przygotowali przeźroczyste macewy realistycznych rozmiarów z inskrypcjami typowymi dla żydowskich nagrobków.

Z tak powstałą instalacją odwiedzają cmentarze żydowskie i fotografują macewy, wśród tego co dziś można zobaczyć na pokirkutowych terenach. Przeźroczystość macew ma pokazać niewidzialną obecność zniszczonej kultury i społeczności żydowskiej, a przejrzyste macewy niczym duchy przeszłości staną w środku współczesnej codzienności. Przestrzeń, która dla dzisiejszych przechodniów jest zwykłym parkiem, placem zabaw czy kawałkiem ulicy jeszcze kilkadziesiąt lat temu była ważnym miejscem sakralnym dla ludzi zamieszkujących tą samą okolicę tylko w innym czasie. Często dzisiejsi mieszkańcy nie są świadomi jak wielkie znaczenie miała ich najbliższa okolica dla przedwojennych obywateli II RP żydowskiego pochodzenia. Artyści chcą przywrócić tą część lokalnej i niestety zapomnianej historii. Projekt ten pozwoli też potomkom polskich żydów rozsianym po całym świecie spojrzeć na stracone miejsca wiecznego spoczynku swoich przodków i w symboliczny sposób przybliży im te miejsca.

Akcja ma pokazać, że Polska do czasów okupacji przez III Rzeszę była miejscem, w którym od wielu pokoleń Żydzi mieli swój dom a dziś podejmowane są działania by te tysiąc lat historii przywrócić do powszechnej świadomości.

„Obecnie nieobecni - Currently absent” pokazują, że to co dziś wydaje się być oczywiste, pewne i stałe szybko może przeminąć i zniknąć. Ważne miejsca z biegiem czasu tracą swoje znaczenie a życie płynie dalej. Twórcy tym projektem chcą pokazać, że życie jest silniejsze niż potęga zła. Próbowano zniszczyć cały naród: ludzi, kulturę, sztukę, tradycję i pamięć jednak właśnie dzięki pamięci i jej odtwarzaniu życie jest silniejsze i trwa dalej.

Wystawa, którą będą Państwo mogli oglądać w „Centrum Dialogu im. Marka Edelmana” to tylko cześć fotografii wykonanych w województwie łódzkim. W planach jest realizacja zdjęć na terenie całego kraju.

Katarzyna Kopecka (rocznik 1982) etnograf, dokumentalista, wielbicielka sztuki i kultury ludowej, uczestniczka etnologicznych badań terenowych na terenie całej Europy.

Piotr Pawlak (rocznik 1982) fotograf, pasjonat historii, reportażu oraz odkryć i wynalazków XIX. Fotosista backstagów dla telewizji. Fotograf na koncertach, wydarzeniach muzycznych i sportowych.

Jan Janiak (rocznik 1985) fotograf. Miłośnik sztuki współczesnej i architektury XX wieku. Kurator w Łódzkiej galerii sztuki. Kajtserfer.

Spotkanie odbędzie się w ramach Łódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Więcej informacji: DNI PAMIĘCI

Zaraz po otwarciu wystawy zapraszamy na spotkanie Dziennik Rywki Lipszyc z getta łódzkiego // spotkanie o książce

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380