17 maja o godzinie 13. 00 odznakę "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" otrzyma Halina Elczewska, pomysłodawczyni Parku Ocalałych.
Park Ocalałych jest miejscem szczególnie dla niej ważnym, dlatego wręczenie odznaczenia nastąpi właśnie w Parku.
O przyznanie odznaczenia wystąpiła Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense.
Halina Elczewska z d. Goldblum urodziła się 11 XI 1919 r. w Łodzi w spolonizowanej rodzinie Maurycego i Franciszki. Ojciec był dyrektorem w firmie Markusa Kohna przy ul. Łąkowej 3/5. Tam też rodzina zamieszkiwała przed wojną. Po ukończeniu gimnazjum E. Orzeszkowej przy ul. Kościuszki 21 i zdaniu matury podjęła pracę w firmie „Angielsko-Polskie Towarzystwo Handlowe” przy al. Kościuszki 1. Wybuch wojny i utworzenie getta spowodowały, że rodzina musiała opuścić swoje mieszkanie i przenieść się do getta. Tam zamieszkali przy ul. Brzezińskiej 39. Ojciec przez pewien okres czasu pełnił w getcie funkcję kierownika poczty.
Halina w getcie pracowała w Komisji Kontroli (pl. Kościelny 4) oraz Urzędzie Pracy. Po zamążpójściu (1942) wraz z mężem Pinkusem Inzelsztajnem przeprowadziła się na Jakuba 10. Podczas likwidacji getta została wywieziona 24 VIII 1944 do Auschwitz z całą rodziną. Tam zginął mąż, rodzice i młodsza siostra Inka. Ocalała tylko Halina i jej siostra Jadwiga oraz szwagier Arnold Mostowicz.
Z Auschwitz została przewieziona 6 X 1944 r. do obozu Gross Rosen, a stamtąd do Halbstadt, gdzie doczekała wyzwolenia 9 V 1945 r. Od 1946 r. mieszkała we Wrocławiu, gdzie też wychodzi za mąż za Macieja Elczewskiego, a w 1953 r. przenosi się wraz z rodziną do Warszawy. Po śmierci męża w 1957 r. rozpoczęła pracę w TVP w dziale popularno-naukowym, gdzie pracowała do 1969 r. Antysemicka nagonka spowodowała, że przeszła na wcześniejszą emeryturę, a część rodziny opuściła Polskę. To ona jest pomysłodawczynią powstania Parku Ocalałych w którym posadziła pierwsze drzewko oznaczone numerem „0”.
{phocagallery view=category|categoryid=37|limitstart=0|limitcount=0}