"O GETCIE PO SZWEDZKU"

11 grudnia 2011 r. o godzinie 15.00 wraz z Salonem Cialtekawej Książki zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w Hali EXPO przy ul. Stefanowskiego 30

 "O GETCIE PO SZWEDZKU"

Joanna Podolska - dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
zaprasza do rozmowy na temat książki

"Biedni ludzie z miasta Łodzi" Steve'a Sema-Sandberga

W dyskusji wezmą udział również:

Małgorzata Domagalska, literaturoznawca z Katedry Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski UŁ,

Tomasz Majewski, kulturoznawca z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ,

Ewa Wiatr, historyk łódzkiego getta z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego,

Danuta Szajnert, literaturoznawczyni z Katedry Teorii Literatury UŁ.

Szwed Steve Sem-Sandberg napisał książkę o łódzkim getcie, która stała się w krótkim czasie europejskim bestsellerem. Jak piszą dziennikarze, jego „Biedni ludzie z miasta Łodzi” to jeden z najbardziej rozchwytywanych tytułów na Targach Książki we Frankfurcie, a prawa do publikacji kupiło już czternaście krajów. Czy książka warta jest takiego hałasu? O tym porozmawiamy w łódzkim Salonie Dobrej Książki 11 grudnia o godz. 15. 00.

Jednym z głównych bohaterów książki Sem-Sandberga jest Chaim Mordechaj Rumkowski, Przełożony Starszeństwa Żydów w getcie Litzmannstadt, wybrany przez Niemców na przywódcę getta w 1940 roku i pełniący swoją funkcję aż do jego likwidacji w sierpniu 1944. Postać kontrowersyjna, wzbudzająca skrajne uczucia także wśród tych, którzy przeżyli getto. Przez jednych uważany za kolaboranta, współwinnego śmierci tysięcy swoich braci. Przez innych uznany za bohatera, dzięki któremu getto przetrwało do lata 1944 r. Jego sylwetka rzuca cień na całą historię getta Litzmannstadt.

Steve Sem-Sandberg to autor ceniony i uznany. Laureat szeregu nagród literackich, w tym Nagrody Augusta przyznawanej przez związek wydawców szwedzkich i prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Szwedzki pisarz wziął na warsztat temat trudny i ryzykowny. Co z tego wyszło? Z recenzji, które się ukazały na zachodzie wynika, że powstało dzieło wyjątkowe:

"To najlepsza książka, jaką czytałam. Zdecydowanie zasługuje na pięć z pięciu gwiazdek” – stwierdziła Yukiko Duke , dziennikarka "Gomorron Sverige”.

"Ostatnia książka Steve'a Sem-Sandberga – ogromna, lecz wypolerowana na błysk pod każdym względem – jest także majestatycznym portretem, w którym udokumentowane fakty tworzą podstawę literackiego wejrzenia w losy historii” – stwierdził Mikael van Reis, "Svenska Dagbladet".

Anna Paterson z „The Independent” stwierdza nawet: „Tą książką Sem-Sandberg wszedł w magiczny krąg najważniejszych europejskich pisarzy.


Czy podobnego zdania są polscy badacze? W dyskusji o książce „Biedni ludzie z miasta Łodzi” w Salonie Dobrej Książki udział wezmą: Małgorzata Domagalska, Tomasz Majewski,  Ewa Wiatr oraz Danuta Szajnert.

Serdecznie zapraszamy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380