Po raz kolejny zapraszamy 14 maja do Centrum Dialogu na Noc Muzeów.
W tym roku wydarzenie będzie połączone z pożegnaniem z wystawą MAREK EDELMAN. CZŁOWIEK. Opowiemy także o wystawie o Alinie Margolis-Edelman oraz pokażemy fragmenty wywiadów o Alinie.
Wystawa "Marek Edelman. Człowiek" to opowieść o bohaterze, który bohaterem nie chciał być, ale zmusiła go do tego historia. O człowieku, który za życia dowiedział się wszystkiego o śmierci i dlatego miał świadomość, jak cenna jest każda chwila życia i zawsze podejmował o nią walkę.
Marek Edelman: lekarz, działacz społeczno-polityczny, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, odznaczony Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej i tytułami doktora honoris causa wielu wyższych uczelni.
Ekspozycja, nie tylko przybliża postać samego Marka Edelmana, ale także - poprzez jego życie - przybliża odbiorcom ostatnie 100 lat historii Polski, Europy i świata. Jego poglądy i postawa życiowa mogą stać się swego rodzaju moralnym kompasem dla młodych odbiorców.
PROGRAM:
19:00 Oprowadzanie po wystawie "Marek Edelman. Człowiek" - finisaż
20:00 Projekcja filmu "Getto warszawskie"
20:00 Projekcja filmów o Alinie Margolis-Edelman
20:30 Oprowadzanie po wystawie "Marek Edelman. Człowiek" - finisaż
21:00 Projekcja filmu "Getto warszawskie"
21:00 Projekcja filmów o Alinie Margolis-Edelman
Każdy zwiedzający otrzyma bezpłatnie katalog wydany na 10-lecie Centrum Dialogu oraz katalog wystawy "Marek Edelman. Człowiek".
Zachęcamy także do zakupu komiksu „Edelman” Michała Arkusińskiego i Macieja Cholewińskiego. Komiks kosztuje 25 zł (można płacić kartą).
Jest to publikacja przygotowana przez Centrum Dialogu na setne urodziny Patrona instytucji. Pokazuje niezwykłego człowieka - Polaka i Żyda, powstańca, lekarza, działacza społecznego - człowieka, który zawsze starał się przeciwstawiać złu i stawać po stronie słabszych. Poznamy go jako bojownika powstania w getcie, potem oddanego pacjentom lekarza i działacza antykomunistycznej opozycji demokratycznej, w którą zaangażował się nie bacząc na konsekwencje. W końcu zaś tego, który doczekał wolnej Polski i nie zamilkł, angażując się w rozwiązanie kolejnych konfliktów, jak ten w byłej Jugosławii.
Autorzy komiksu, to zespół doświadczonych twórców: Michał Arkusiński – rysownik, Maciej Cholewiński – scenarzysta, Piotr Kasiński – adaptacja scenariusza.