Noc Kupały. Sobótkowe integracje

Noc Kupały. Sobótkowe integracje

Kiedy: 23.06.2023 r. (piątek), godz. 18.00-22.00

Gdzie: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i Park Helenów

Partnerzy: Rok Chavy Rosenfarb, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego "Kujon", Ukrainian Center, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Słowianie pochodzący z różnych regionów mają wspólne tradycje i zwyczaje, które najlepiej wyrażają się podczas różnego rodzaju świąt. Są one związane z magią, ludowymi wierzeniami, religią, naturą i cyklem pór roku. Takim przykładem jest Noc Kupały i Noc Świętojańska. Choć oba święta wypadają blisko siebie, to jednak różnią się swoją genezą. Noc Kupały, pogańskie święto słowiańskie, związane jest z celebrowaniem nadejścia lata. To czas świętowania urodzaju, szczęścia i dobrobytu. Tradycyjnie rozpalano ogniska – sobótki, które były centralnym punktem zabawy. Wtedy też panny i kawalerowie mogli szukać szczęścia w miłości.

Z kolei Noc Świętojańska wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej. Obchodzona jest w wigilię Świętego Jana. Opiera się na założeniach kupalnocnych, wtedy również świętuje się nadejście lata. Legenda świętojańska mówi, że jeśli tej nocy podczas samotnego spaceru znajdziemy kwiat paproci, czeka nas urodzaj.

Podczas kolejnej odsłony cyklu ŁÓDZKOŚĆ zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na Noc Kupały // sobótkowe integracje, wydarzenie, które połączy tradycje słowiańskie. Świętując wspólnie, powitamy lato, a na warsztatach poznamy techniki gimnastyki słowiańskiej, wykonamy makramy i oczywiście tradycyjny wianek z żywych kwiatów.

Zachęcamy wszystkich, żeby tego dnia założyć białe ubrania. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy.

W trakcie wydarzenia dostępny będzie poczęstunek w formie bufetu szwedzkiego, wydawanego przez pracowników Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

PROGRAM

18.00 „Sobótka” Prezentacja projektu Agnieszki Chojnackiej
Foyer Centrum Dialogu, wstęp wolny

Sobótki to pogańskie święto miłości, które odbywało się w czasie przesilenia letniego, nocą z 21 na 22 czerwca. Określenie miało wydźwięk prześmiewczy i oznaczało mały sabat – zebranie się kobiet w celu praktyk okultystycznych. Z nazwą tą wiążą się również rozmaite legendy i opowieści ludowe.

Projekt opiera się na współpracy z sześcioma osobami pochodzącymi z krajów pierwszych plemion słowiańskich. Wyzwanie, którego podjęli się artyści, polegało na stworzeniu krótkiego opowiadania, rozgrywającego się we współczesnej Łodzi w nocy z 21 na 22 czerwca. Bohaterem lub narratorem miała być postać kobieca.

Projekt Sobótki, zbiór łódzkich opowiadań to pochwała niepowtarzalnego miasta i jego tajemniczej żeńskiej energii. To podziw dla wszystkich dziewczyn, koleżanek, pań, cioć, mam i babć. Podczas wydarzenia rozdawane będą książki, które są efektem projektu.

Agnieszka Chojnacka / współpraca: Jiří Byčkov (Czechy), Kacia Chekatouskaya (Białoruś), Krum Angelov Krumov (Bułgaria), Siergiej Kulida (Ukraina), Marta Madejska (Polska), Milijana Simonović (Serbia).

18.00 "Powitanie Jaryło" oraz Tradycyjna Gimnastyka "Słowiańska" – warsztaty w przestrzeni Parku Ocalałych, zapisy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., udział bezpłatny

Jarosłowianka zaprasza na wspólne ćwiczenia, podczas których każdy, bez względu na wiek i płeć, będzie miał szansę zapoznać się z dwiema praktykami nawiązującymi m.in. do naszych słowiańskich korzeni.

"Powitanie Jaryło" jest świetnym sposobem na rozciąganie, rozgrzewanie i energetyzowanie ciała. Ta forma ćwiczeń jest idealna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, i może pomóc w poprawie elastyczności, koordynacji ruchowej i ogólnego samopoczucia. Wywodzi się z tradycyjnej kultury słowiańskiej. Obejmuje ona kilka prostych, ale przynoszących natychmiastowe efekty ćwiczeń. "Powitanie Słońca" to sekwencja ruchów, które rozciągają i wzmacniają ciało, jednocześnie pobudzając energię i wprowadzając w dobry nastrój.

Tradycyjna Gimnastyka "Słowiańska" to forma ćwiczeń stworzona głównie dla kobiet, ale swoich sił mogą spróbować także odważni i ciekawi nowych form ćwiczeń mężczyźni. Ta forma aktywności fizycznej skupia się na pracy z ciałem i umysłem, a jej celem jest poprawa elastyczności, siły, koordynacji ruchowej i ogólnego samopoczucia kobiet. Obejmuje 27 ćwiczeń, rozciągająco-oddechowych i relaksacyjnych. To zestaw mikroruchów, które wykonywane z odpowiednim skupieniem i uważnością pozwalają jednocześnie wzmocnić i uelastycznić ciało. Ta forma gimnastyki jest idealna dla kobiet w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki regularnemu treningowi można poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, zyskać większą pewność siebie oraz poczucie własnej wartości.

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Świętuj wspólnie z nami Kupałę (Sobótkę) i poczuj na własnym ciele, jak działa Gimnastyka. Gwarantuję, że już w trakcie ćwiczeń poczujesz swoje ciało inaczej niż dotychczas!

18.00 „I puszczała wianki na wodzie…” - warsztaty tworzenia wianków świętojańskich z żywych kwiatów
Prowadzenie Ewa Maruszewska – przestrzeń Parku Ocalałych, wstęp wolny

18.00 Makrama – warsztaty rękodzielnicze
 Ilość osób ograniczona, prowadzenie Hanna Shevchenko, zapisy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., udział bezpłatny

Hanna Shevchenko przyjechała do Polski z Kijowa, zaraz po wybuchu wojny w 2022 roku. Zawsze uwielbiała tworzyć rękodzieło, różnego rodzaju ozdoby, ale sądziła, że makrama stanie się jej pasją. Podczas warsztatów pokaże jak wykonać ozdoby związane z motywem roślinnym.

19.00 Spotkanie autorskie wokół książki „Woda księżycowa” Agnieszki Janiszewskiej-Szczepanik
Amfiteatr w przestrzeni Parku Ocalałych, wstęp wolny

„Woda księżycowa" to osadzona m.in. w Łodzi, magiczna opowieść o poszukiwaniu wewnętrznej siły, spełnienia artystycznego i osobistego. Zanurzona w księżycowym świetle i pełna słowiańskich rytuałów historia znajduje swój przełom podczas Nocy Kupały (Solstycjum), kiedy to główna bohaterka, Natalia, budzi się z psychicznego letargu i decyduje się na radykalny zwrot w swoim życiu. 

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4930127/woda-ksiezycowa 

Agnieszka Janiszewska – filolog, redaktorka, pisarka, autorka powieści „Woda księżycowa", doktorantka przy Katedrze Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ. Inicjatorka i prowadząca spotkania z cyklu „Obiecane inspiracje. Rozmowy z przedstawicielami kultury, nauki i sztuki" pod patronatem Rektor UŁ. 

Spotkanie poprowadzi Marta Tygrys Pokorska. 

Marta Tygrys Pokorska – redaktorka, socjolożka, pisarka literatury dziecięcej, podcasterka i trenerka wystąpień publicznych. Autorka serii bajek dla dzieci, które ukazały się też w formie słuchowisk. Realizuje projekty dla uczelni wyższych, m.in. Audioteki, AHAE i ASP. Współpracuje z Obiecana Cafe. 

Podczas spotkania będzie można zakupić książki obu pisarek. 

20.30 Łódzki folklor – występ uniwersyteckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kujon”

Zespół Pieśni i Tańca „Kujon” wykona program artystyczny oparty na łódzkim folklorze, zobaczymy między innymi polkę łódzką.

21.00 Przejście korowodu sobótkowego do Paku Helenów i tradycyjne puszczanie wianków na wodzie

Przy akompaniamencie uniwersyteckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kujon” przejdziemy w barwnym korowodzie do sąsiedniego Paku Helenów, gdzie zgodnie z tradycją puścimy na wodzie wianki. W ten sposób zakończymy rytuał powitania lata i zapewnimy sobie szczęście oraz dobrobyt na drugą połowę roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380