MIASTO BAŁUTY // WYKŁAD nr 1

BALUTYMIASTO BAŁUTY. Tak nazywa się projekt poświęcony tej wyjątkowej łódzkiej dzielnicy, która została przyłączona do Łodzi 100 lat temu. Zapraszamy Państwa na wykłady, spotkania, spacery, koncerty, wsytawy i wiele innych działań, które będą organizowane przez cały 2015 rok. Pierwszy wykład inaugurujący projekt odbędzie się 22 stycznia 2015r. w Centrum Dialogu.

 

 

 

 

Spotkanie z Aleksandrą Krupą - Ławrynowicz pod tytułem "Opowieści z Bałut. Historia, wspomnienia, anegdoty" odbędzie się 22 stycznia 2015 o godzinie 18. Wstęp wolny.

dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz - etnolog, antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Naukowe zainteresowania, prowadzone badania i realizowane przeze mnie projekty koncentrują się wokół dwóch głównych tematów: miasto (antropologia miasta) oraz zmysły (antropologia zmysłów). Podejmuję m.in. tematy dotyczące antropologicznej analizy i interpretacji relacji zmysły – kultura,  badam kulturowo zróżnicowaną organizację sensorium.
Zajmuję się kulturowymi strategiami poznawania i badania miasta, tożsamością miast i ich mieszkańców, dziedzictwem kulturowym i miejskimi praktykami rewitalizacyjnymi. Terenem moich eksploracji jest przede wszystkim Łódź. Zbieram i badam miejskie – łódzkie narracje. Interesuje mnie kulturowa rzeczywistość Łodzi, jej klimat społeczny, lokalna i rodzinna pamięć, dziedzictwo pokoleń oraz dzisiejsza tożsamości mieszkańców.
Przez kilka lat prowadziłam etnograficzne badania łódzkiej dzielnicy Bałuty. Ich efektem jest książka Bałuckie chronotopy. Opowieść o łódzkiej dzielnicy.

Opowieści z Bałut. Historia, wspomnienia, anegdoty
Bez historii Bałut nie byłoby historii Łodzi. Rozwój dziewiętnastowiecznej, przemysłowej Łodzi sprawił, że do miasta zaczęli ściągać wszyscy spragnieni lepszego życia i szybkiego bogactwa. I tak w błyskawicznym tempie wyrósł biedny, zaniedbany, chaotyczny moloch – Bałuty; wciąż zajmujące ważne miejsce w mitologii miasta, jako domena żydowskiej i polskiej biedoty. Uliczki Bałut pełne były handlowego rozgwaru, nieustającej krzątaniny wokół małych i większych, nie zawsze uczciwych interesów. Obraz dawnych Bałut zachowuje w pamięci legendarne postacie, a właściwie symbole pewnych postaw i profesji. Bo przecież bałuciarze, o których szła „w Polskę” opinia cwaniaków, fałszerzy, złodziejaszków, to ludzie przestrzegający swoistego kodeksu honorowego właściwego półświatkowi, żyjący z fasonem, intensywnie i barwnie. Choć pamięć wielkiej bałuckiej nędzy jest żywa i dominuje we wspomnieniach, to w swoiste genius loci tego miejsca wpisują się także kolorowe dorożki, śpiewacy podwórkowi, kuglarze i cudotwórcy.
W czasie II wojny światowej, ta położona w północnej części Łodzi dzielnica została wraz ze Starym Miastem zamieniona w getto i dziś patrzymy na nią przede wszystkim przez pryzmat tamtych tragicznych wydarzeń. Bałuty obarczone są wizerunkiem biednej, niebezpiecznej okolicy, miejsca zła i występku.
Wykład przedstawi historię Bałut na podstawie opracowań historycznych, ale przede wszystkim sięgać będzie do literatury pamiętnikarskiej i wspomnieniowej, czyli do tekstów w których dzielnica jest ich równoprawnym bohaterem i jednym z głównych tematów. O Bałutach pisali bowiem zarówno wielcy, jak i mniej znani poeci, pisarze i publicyści. Są też Bałuty bohaterem wielu „podwórkowych pieśni”, anegdot i miejskich legend.  Wspomnienia i diariuszowe zapiski (a także fragmenty opowieści zebranych podczas etnograficznych badań na Bałutach) staną się przewodnikiem po miejskiej rzeczywistości.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380